Německo: Nová vláda chce Spojené státy evropské
Poté, co Zelení nominovali Annalenu Baerbockovou (40) ministryní zahraničí v nastupující vládě kancléře Olafa Scholze (63), se Německo chystá prosazovat federální Evropskou unii. Baerbocková, eurofilka do hloubi duše, bude řídit zahraniční politiku zahrnující jako jeden z cílů vytvoření Spojených států evropských. Scholzův budoucí kabinet vyzval k přepsání smluv o Unii tak, aby se z bloku stal federální evropský stát. Koaliční dohoda představená minulý týden požaduje, aby Evropský parlament získal skutečné pravomoci a aby Unii na světové scéně zastupoval ministr zahraničí.
Kdopak by se asi oním „ministrem zahraničí Spojených států evropských (USE)“ stal? Že by Němec? Vidím to tak, že funkce by byla obsazována „rotačně“ mezi Němci a Francouzi, kteří by se také rádi viděli včele „sjednocené EU“. Dokonalé by bylo, kdy ministrem byl Němec a jeho prvním náměstkem Francouz a po týdnu by si funkci vyměňovali. Konec legrace – tady už skutečně začíná něco, co povede buď k „povinnému sjednocení“ ve stylu povinné vakcinace, nebo k rozpadu EU.
EU je v hlubokých ekonomických problémech. Čínská politika škrcení dodávek surovin a materiálů se promítla do obrovských ztrát evropského automobilového průmyslu. Jen v Česku, které je na výrobě aut velmi závislé, klesl výkon průmyslu v září t. r. podle údajů českých statistiků meziročně o čtyři procenta. Meziroční pokles českého průmyslu v září zrychlil na čtyři procenta ze srpnových 1,4 procenta. Může za to zejména omezení výroby aut a jejich dílů. Hodnota nových zakázek proti loňskému roku klesla o 1,2 procenta.
Podle eurostatu dosáhla inflace v říjnu téměř 5%, v září to bylo „jenom“ 3,2%. Inflace je v Evropské unii (EU) nejvyšší za téměř deset let. V celé sedmadvacítce inflace vystoupala v září na 3,2 procenta z červencových 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o tři procenta. V pátek to oznámil Eurostat. K čínské restriktivní politice musíme přičíst covidové restrikce, vyhlašované většinou států EU, a máme tu velmi neutěšenou ekonomickou situaci celé sedmadvacítky.
Protože si už něco pamatuji, plány nové německé vlády mi do značné míry připomínají dobu komunistické totality. Vždycky, když se evidentně něco špatného stalo (ať už v politice – okupace Československa v roce 1968- nebo v ekonomice), vyhlásili komunisté nové „zásadní“ programy na vybudování komunismu. O nich se v časech RVHP samozřejmě rozhodovalo v Moskvě a nebylo tehdy nutné vyhlašovat „Spojené státy socialistické“, protože ty existovaly de facto na základě sovětské zahraniční politiky „omezené suverenity“. Všechny sovětské satelity měly omezenou suverenitu v zahraniční politice, a pokud se od ní odchýlily, dostaly „přes prsty“. V Československu bylo nutné intervenovat z vnějšku, v Polsku byla tehdejší komunistická vláda dotlačena k zásahu proti odborovému hnutí Solidarita v osmdesátých letech minulého století pod pohrůžkou intervence Varšavské smlouvy. Takto fungoval v praxi systém „omezené suverenity“.
Vytvoření „USE“ by bylo vydáváno za „nový progres Evropy“ a podobně jako v časech omezené suverenity v časech sovětské nadvlády by byla zásadním způsobem omezena suverenita členských států dnešní EU. Že to způsobí další rozkol? Zřejmě ano, ale progresivní západní Evropa už má „zpátečníků“ z východní Evropy plné zuby a tak si to s nimi „demokraticky“ vyřídí. Čeká se vlastně jenom na to, zda i v „potížistických“ státech Polsku a Maďarsku vyhrají „proevropské“ síly a pak už nebude nic bránit světlým zítřkům?
Jan Bartoň
Biden má už i rakovinu

Bývalý americký prezident Joe Biden má rakovinu ve stádiu metastáz do kostí. Tato zpráva byla zveřejněna v době, kdy o Bidenově zdraví vychází celá kniha.
Jan Bartoň
Izrael – tvrdá kritika z Francie, Velké Británie a Kanady

Ve společném prohlášení Francie, Velké Británie a Kanady byla odsouzena současná izraelská ofenzíva v pásmu Gazy. Kritika se už velmi podobá kritice Ruska.
Jan Bartoň
Istanbul: Putinovi (ne)spadla maska

Lubomír Stejskal napsal komentář „Istanbul: Putinovi spadla maska“, který jsem přečetl a mám k jeho závěrům několik poznámek.
Jan Bartoň
Dukovany – nějak se to „zaseklo“

Podpis smlouvy o výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany se „zasekl“. Nejprve soud rozhodl v předběžném opatření o zákazu podpisu a vložila se do toho i EU, která obecně jádro moc nemiluje.
Jan Bartoň
Volby 2025: Nejde o všechno, jde „jenom“ o sestavení vlády

Ještě ani nebyly vyhlášeny volby do poslanecké sněmovny oficiálně a strany a hnutí tak mají možnost utrácet peníze bez ohledu na volební limity. A někomu už jde o všechno.
Další články autora |
Herci, sportovci i politici. Podívejte se na VIP, které dorazily na rozlučku s Bartoškou
Nejen známé tváře z uměleckého světa se přišly v úterý večer rozloučit se zesnulým prezidentem MFF...
Křišťálové glóby a nezapálená cigareta. Bartoškovi vzdávali lidé hold sedm hodin
Široká veřejnost se v úterý naposledy rozloučila s Jiřím Bartoškou. Pražské Rudolfinum bylo pro...
Šok a ticho. Evropští lídři po telefonátu Trumpa s Putinem nevěřili svým uším
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři oněměli poté, co se s nimi americký...
Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek
V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...
Novodobí zelení komunisté nám chtějí vzít auta, varoval Turek na srazu
Exkluzivně V království miliardáře Richarda Chlada ve středočeských Všenorech se konalo další setkání Smažák &...
Policie uzavřela případ zapomenuté zbraně ve Sněmovně jako přestupek
Případ zapomenuté pistole ve Sněmovně mohl být podle policie přestupkem. Vyšetřovatelé proto věc...
Havárie letadla v mlze. Na řadě domů a aut způsobilo v kalifornském San Diegu spoušť
Na palubě malého letadla Cessna 550, které dnes v mlze havarovalo v kalifornském San Diegu,...
Vláda schválila misi českého astronauta Svobody, zaplatí za ni dvě miliardy korun
Aktualizujeme Vláda schválila misi českého astronauta Aleše Svobody na Mezinárodní vesmírnou stanici, náklady...
Česká dronařka v Donbasu: Je to hnusná práce, ale někdo ji dělat musí
Premium Od našich zpravodajů na Ukrajině Sympatie k Ukrajině je dovedly až do zákopů, do války narukovali spolu. Max je původem z Ukrajiny,...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 2803
- Celková karma 28,54
- Průměrná čtenost 1999x