Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Macron: Preferuji strategickou nejednoznačnost

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes hovoří zcela odlišně než po začátku ruské agrese proti Ukrajině. Nejprve se snažil s Ruskem komunikovat, nyní je včele politiků, kteří by chtěli poslat vojáky na Ukrajinu.  

Ruská agrese proti Ukrajině je ve třetím roce a vývoj na rusko-ukrajinské frontě zůstává předmětem zásadních politických prohlášení. Zatímco prezident USA Joe Biden ve svém projevu o stavu unie opět vyloučil nasazení amerických vojáků na Ukrajině, francouzský prezident Emmanuel Macron přešel naopak do pozice politika, který by „v určitém okamžiku“ francouzská vojska na Ukrajinu poslal. Velmi podobné stanovisko zastávají také politici pobaltských států. Naopak Německo účast svých vojáků na Ukrajině nepovažuje za reálné a nechce Ukrajině posílat ani střely s doletem 500 km. To vše se může „schovat“ do formulace „strategické nejednoznačnosti“, jak se Macron vyjadřuje.

Francie bude možná v určitém okamžiku nucena vést pozemní operace na Ukrajině, aby čelila ruským silám. Podle agentury AFP to uvedl prezident Emmanuel Macron v sobotním rozhovoru s deníkem Le Parisien. Francie je připravena na všechny scénáře, zopakoval. Francie je podle něj připravena na všechny scénáře. S odkazem na ruské vyhrůžky jadernými zbraněmi vyzval, aby se západní spojenci nenechávali zastrašit. „Nečelíme velmoci. Rusko je středně silnou mocností, která má jaderné zbraně, ale jejíž HDP je mnohem menší než HDP Evropanů, nižší než Německa a Francie,“ citovala z rozhovoru stanice BFMTV.

"Jsme přesvědčeni, že porážka Ruska je nezbytná pro bezpečnost a stabilitu v Evropě," prohlásil Macron. "Zajišťujeme naši bezpečnost pro dnešek a zítřek," dodal s důrazem na to, že není zájmem Francie vstupovat do války s ruským lidem. Macron odmítl uvést, které země zvažují vyslání vojáků a zdůraznil, že preferuje strategickou nejednoznačnost v této otázce.

Macron tedy tvrdí, že Rusko není velmoc, ale „středně silná mocnost“ s jadernými zbraněmi. To je vyjádření velmi vágní. Domnívám se, že Rusko můžeme z hlediska ekonomiky nepovažovat za ekonomickou velmoc poměrně s klidem, ale to v případě války na Ukrajině není až tak důležité.  Navíc, existuje také porovnávání ekonomik z hlediska parity kupní síly. Podle dat z roku 2022 je pořadí států podle nominálního HDP a podle parity kupní síly rozdílné:

Pořadí podle parity kupní síly (wikipedie)

Pořadí
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

 

 

Pořadí podle nominálního HDP

Pořadí
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

 

Data jsou z wikipedie a my se sice můžeme stokrát rozčilovat, že Vladimir Putin lže a ekonomika Ruska je v pořadí HDP na obyvatele 72.  To platilo v roce 2009 a v tomto srovnání jsou USA 10., Francie 36. a Česko 53. Vezmeme-li do úvahy snahu Západu ekonomicky izolovat Rusko formou sankcí, je současná ruská ekonomika relativně velmi odolná a její HDP i během války na Ukrajině roste.

Nezbývá mi proto nic jiného než se ztotožnit se závěrem komentáře k Macronově politice zde.

A pokud má jeho nový, nekompromisní postoj k Moskvě skutečně volební podtext s cílem obnažit obojakost krajní pravice, pak se zdá, že nefunguje. Podpora krajně pravicového Národního shromáždění (RN) podle předvolebních průzkumů jen roste. Ve své proměně v předního evropského bojovníka proti appeasementu si prezident Macron opět razí novou cestu. Ujímá se vůdčí role a nutí Evropany, aby se vážně zamysleli nad vlastní bezpečností a nad oběťmi, které možná budou brzy muset podstoupit. To vše je bezpochyby vítané. Macronova potíž je v tom, že u příliš mnoha lidí vzbuzuje špatnou odezvu. Příčí se jim jeho sebedůvěra a mají pocit, že příliš snadno zaměňuje to, co je správné pro Evropu a pro svět, s tím, co je ve skutečnosti správné jen pro Francii či pro něj samotného.

Z hlediska vojenské síly je to totiž skutečně jenom armáda USA, která by mohla ruský postup na Ukrajině zastavit. A jak víme, Joe Biden už vyslání jednotek americké armády na Ukrajinu vyloučil a jeho potenciální soupeř v letošních prezidentských volbách Donald Trump by tam po případném vítězství americké vojáky také neposlal. Macronova rétorika se tak možná leckomu hezky poslouchá, ale jsou to jen a jen slova. Macronovi navíc ve Francii důvěřuje v posledním období jenom 30 % voličů (Politico) a potřebuje, aby se o něm hovořilo jako o světovém vůdci jako sůl. Ovšem, jak lze parafrázovat titulek, Macronova politika je pro něj bohužel „strategicky nejednoznačná“.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Bartoň | úterý 19.3.2024 8:00 | karma článku: 23,54 | přečteno: 572x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Co je horší -(dez)informace nebo propaganda?

Podle ČTK podepíší ministři zahraničí Česka a USA memorandum o spolupráci proti dezinformacím. Dezinformace si jistě zaslouží zvýšenou pozornost.

29.5.2024 v 7:54 | Karma: 24,63 | Přečteno: 380x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ICC – zatykač na Putina a Netanjahua – dva pohledy

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICC) vydal zatykač na Vladimira Putina, s nímž se Západ naprosto ztotožnil. Návrh na zatykače pro vůdce Hamásu a Izraele způsobil na Západě bouři nevole.

24.5.2024 v 9:30 | Karma: 17,05 | Přečteno: 383x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Co je větší hrozbou pro Západ? Rusko nebo Čína?

Poslední měsíce a roky jsou ve znamení „strategického spojenectví“ Ruska a Číny. Návštěva ruského prezidenta v Číně tuto strategii obou zemí jenom potvrdila.

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 29,57 | Přečteno: 1874x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Ukrajina: Obrat v rétorice prezidenta Pavla?

Musím se vrátit k týden starému prohlášení prezidenta Petra Pavla o vývoji války na Ukrajině pro televizi Sky News. Je to „obrat“ v názorech nebo jen úlitba posluchačům této televize?

20.5.2024 v 11:01 | Karma: 30,06 | Přečteno: 818x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Případ Novotný?

ODS si opět vzpomněla na „svého“ starostu Pavla Novotného a tentokrát mu hrozí vyloučení. Novotný je ale jen špičkou ledovce problému, který se oficiálně nazývá „personální politika“.

15.5.2024 v 9:06 | Karma: 27,88 | Přečteno: 618x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Foltýn má řešit strategickou komunikaci a boj s dezinformacemi, určila vláda

29. května 2024  14:25,  aktualizováno 

Přímý přenos Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn, který teď působí ve vojenské kanceláři Hradu, bude...

Dostálová uvítala Pavlova slova o míru, i když prezident své výroky pak mírnil

29. května 2024  16:30

Podle poslankyně a kandidátky do Evropského parlamentu za ANO Kláry Dostálové pomáhá Evropská unie...

Je to upír a živí se krví, prohlásil Erdogan o Netanjahuovi po zásahu u Rafáhu

29. května 2024  16:09

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za...

Ruští veteráni v primárkách u voličů propadli. I přes podporu vládní strany

29. května 2024  15:42

Ruský prezident Vladimir Putin vyzdvihl ruské vojáky jako budoucí elitu země. V uplynulých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2662
  • Celková karma 31,44
  • Průměrná čtenost 2021x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články