Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Babiš je rizikem ... a co z toho vzešlo

Sleduji s hlubokým povzdechem akci „Babiš je bezpečnostním rizikem pro Česko“, která se koná na půdě poslanecké sněmovny. Babiš může být spokojen-nemluví se o ničem jiném než o něm.

Poté, co ministr zahraničních věcí Česka Jan Lipavský označil Andreje Babiše za bezpečnostní riziko pro Česko, reagoval předseda hnutí ANO svým vlastním způsobem. Rozeslal mail se sprostými slovy na všechny strany a tento mail pak díky jednomu z příjemců spatřil světlo světa. Vládní politici pak v daném mailu spatřili možnost konečně to Babišovi „natřít“ a kvůli tomu se sešla poslanecká sněmovna s hlavním bodem – Babiš je bezpečnostním rizikem.

Hovořilo se o „červených liniích“, které by politik nikdy neměl překročit. Vít Rakušan tak v Událostech 19.3.2024 na ČT prohlašoval, že zatahování rodinných příslušníků do politiky je právě překročením takové červené linie. Poslanci hnutí ANO demonstrativně opustili jednací sál a na svých stolcích nechali cedulky s „nejdůležitějšími problémy“, které by měla vláda řešit.

Do médií se pak dostal návrh usnesení mimořádné schůze svolané vládními stranami, který se Babišem více méně vůbec nezabývá. „Poslanecká sněmovna konstatuje, že současný teroristický režim v Rusku svou rozpínavostí a snahou o rozšíření sféry vlivu na Ukrajinu a do dalších zemí Evropy, doprovázenou válečnými zločiny, představuje pro ČR největší bezpečnostní hrozbu; je tudíž zásadním zájem ČR, aby Putinova válka proti Ukrajině nebyla úspěšná, aby se Ukrajina ubránila a aby byl ruský režim od další agrese proti Evropě účinně odrazen,“ píše se v návrhu usnesení. K naplnění bezpečnostních zájmů ČR je podle jimi navrženého textu nezbytné v pomoci Ukrajině vytrvat, aby se ubránila proti ruské agresi. Zastavení dodávek vojenského materiálu by naopak vedlo k dobytí a pustošení Ukrajiny ruským teroristickým režimem a povzbuzení tohoto režimu v dalších výbojích proti evropským státům, což by bylo spojeno s vážnými riziky pro ČR a další blízké spojence.

Babiš už před jednáním sněmovny vydal prohlášení, že je pro obnovení územní celistvosti Ukrajiny. Předseda opozičního hnutí ANO, bývalý premiér Andrej Babiš vytáhl silnou kartu, aby otupil kritiku z vládní koalice, že je bezpečnostní riziko. Podpořil obnovení územní celistvosti Ukrajiny, kterou napadlo Rusko, a to včetně Krymu. Zároveň uvedl, že pro něj nepřijatelná diskuse o odchodu z Evropské unie či NATO, čímž se zároveň vymezil vůči druhému opozičnímu hnutí SPD.

Z Babišova e-mailu uniklého na veřejnost se tak vyvinula diskuse o Ukrajině, napadené Ruskem, v níž původní smysl kritiky chování Babiše proměnili aktéři v proklamaci o podpoře Ukrajiny, která nesmí být ponechána bez podpory dodávek zbraní a munice.

Nicméně, česká politika zabývající se e-mailem a opět se zavazující k podpoře Ukrajiny, je jedna stránka věci. Tou druhou je už rétorika, která eskaluje napětí nejen v Evropě, ale na celém světě. Francouzský prezident opět nevyloučil vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu v případě, že by hrozil ruský postup na západ. Ozvalo se pak Rusko, které označilo francouzské vojáky za prioritní cíle. Šéf ruské civilní rozvědky (SVR) Sergej Naryškin dnes v rozhovoru s agenturou TASS varoval, že francouzské jednotky se na Ukrajině stanou legitimním a prioritním cílem ruské armády. Francouzský prezident Emmanuel Macron před několika dny řekl, že jeho země bude možná nucena v určitém okamžiku vést pozemní operace na Ukrajině. Nejmenovaný činitel francouzského ministerstva ozbrojených sil Naryškinova slova označil za nezodpovědnou provokaci, uvedla agentura Reuters. Naryškin varoval, že francouzské vojáky „čeká osud všech Francouzů, kteří kdy přišli na území ruského světa s mečem“. Šéf SVR prohlásil, že Rusko má informace o tom, že Francie už připravuje vojenský kontingent určený pro Ukrajinu, který zpočátku bude čítat dva tisíce lidí.

Toto už je další ze série prohlášení, která čteme. Je zřejmé, že tato prohlášení nemohou nechat čtenáře na pokoji. Podle některých „expertů“ se současná situace zdaleka nerovná té, jaká se vytvořila v době Karibské krize a jaderná válka nehrozí. Otázkou je, zda se experti nemýlí a zda současný vývoj mezinárodních vztahů nespěje k podobné krizi jako byla ona karibská.

Toto a mnoho dalšího ne zcela pro Západ ani pro svět dobrého se děje ve světě a česká poslanecká sněmovna se schází, aby „potrestala“ Babiše za „složky“ a výsledkem jednání má být „zásadní podpora Ukrajiny“. 

A ještě jedna akce je před námi, a tím jsou OH 2024 v Paříži. Francie už měsíce řeší bezpečnostní situaci při olympiádě. V takové mezinárodní situaci se již OH dlouho nekonaly a obavy o bezpečnost jsou tak na místě. Zbývá ještě pár měsíců a rozhodně tomu nepomůže další eskalace napětí.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Bartoň | středa 20.3.2024 8:00 | karma článku: 37,85 | přečteno: 3302x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Co je horší -(dez)informace nebo propaganda?

Podle ČTK podepíší ministři zahraničí Česka a USA memorandum o spolupráci proti dezinformacím. Dezinformace si jistě zaslouží zvýšenou pozornost.

29.5.2024 v 7:54 | Karma: 25,04 | Přečteno: 390x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ICC – zatykač na Putina a Netanjahua – dva pohledy

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICC) vydal zatykač na Vladimira Putina, s nímž se Západ naprosto ztotožnil. Návrh na zatykače pro vůdce Hamásu a Izraele způsobil na Západě bouři nevole.

24.5.2024 v 9:30 | Karma: 17,05 | Přečteno: 384x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Co je větší hrozbou pro Západ? Rusko nebo Čína?

Poslední měsíce a roky jsou ve znamení „strategického spojenectví“ Ruska a Číny. Návštěva ruského prezidenta v Číně tuto strategii obou zemí jenom potvrdila.

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 29,57 | Přečteno: 1874x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Ukrajina: Obrat v rétorice prezidenta Pavla?

Musím se vrátit k týden starému prohlášení prezidenta Petra Pavla o vývoji války na Ukrajině pro televizi Sky News. Je to „obrat“ v názorech nebo jen úlitba posluchačům této televize?

20.5.2024 v 11:01 | Karma: 30,06 | Přečteno: 819x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Případ Novotný?

ODS si opět vzpomněla na „svého“ starostu Pavla Novotného a tentokrát mu hrozí vyloučení. Novotný je ale jen špičkou ledovce problému, který se oficiálně nazývá „personální politika“.

15.5.2024 v 9:06 | Karma: 27,88 | Přečteno: 618x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

New York ovládla Manhattanhenge. Název nebeské show se inspiroval Stonehenge

29. května 2024  17:28

Dvakrát do roka se obyvatelům a návštěvníkům amerického New Yorku naskytne úkaz známý jako...

Konečná bere v europarlamentu 185 tisíc měsíčně. Přijde jí to moc

29. května 2024  17:25

Předsedkyně KSČM a kandidátka na post v Evropském parlamentu za Stačilo! Kateřina Konečná je...

Foltýn má řešit strategickou komunikaci a boj s dezinformacemi, určila vláda

29. května 2024  14:25,  aktualizováno  17:20

Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn, který teď působí ve vojenské kanceláři Hradu, bude...

Úplně nová F-35 se po natankování trápila nízko nad zemí. Pak se zřítila

29. května 2024  17:15

Vojenská stíhačka F-35 se zřítila nedaleko mezinárodního letiště v Albuquerque, největším městě...

  • Počet článků 2662
  • Celková karma 31,45
  • Průměrná čtenost 2021x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články