Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Anonisté a fašisté nejsou stejné nadávky

Tomáš Flaška upozornil na relativizaci nadávek, které se dnes používají v politice. V dnešní situaci s válkou tak blízko střední Evropě stojí za to přirovnání z úst politiků vnímat mimořádně pečlivě.

Andrej Babiš letos objíždí republiku a jak je v jeho případě zvykem, budí pozornost. A řada jeho politických odpůrců Babišovy projevy k příznivcům, kterých se také vždycky pár sejde, hlasitě komentuje nebo ruší. Stalo se, že Babiš tyto demonstranty proti němu a jeho příznivcům, okomentoval tím, že se tito lidé chovají či jsou „fašisty a nacisty“.

Martin Komárek, novinář a bývalý poslanec za ANO, v diskusi na CNN Prima News při komentování Babišových slov prohlásil: Já si pamatuju, a byl jsem v tom parlamentu, naprosto nenávistné útoky od pana Kalouska, pana Stanjury osobně na Andreje Babiše, osobně na všechny členy ANO. Používaly se horší výroky, než jsou nacisti a fašisti. Anonisti, onanisti,“ prohlásil v debatě o výrocích Andreje Babiše na čtvrtečním mítinku Komárek. „Anonista je horší výrok než fašista a nacista?“ zeptal se bývalého Babišova poslance moderátor Michal Půr. „Já říkám, že je to v podstatě to samý,“ reagoval Komárek. „A znovu opakuju, že Andrej Babiš coby demokratický, solidní politik nikdy neměl těchto výroků použít. Stejně tak jako Kalousek neměl použít sprostých výroků Andreji Babišovi, které používá nadále,“ dodal Komárek. Podle něj bychom se všichni měli chovat slušně. Reagoval tak na událost ze čtvrtečního mítinku Andreje Babiše v jihočeském Táboře. „To jsou fašisti a nacisti. To jsou voliči PirStanu a Spolu. To jsou lidi, kteří jsou nebezpeční,“ prohlásil podle videa expremiér na adresu svých odpůrců. „Kde je policie? Proč tyhle agresory od nás neoddělí? Proč tady chodí? Hlavně si jich nevšímejte,“ řekl na stejném mítinku Babiš. 

Komárek sice prohlásil, že Babiš neměl taková slova o svých politických odpůrcích říci, současně ale upozornil na označení poslanců ANO jinými-tehdy opozičními politiky – jako „anonisté“, což je údajně stejné jako když Babiš své oponenty označí jako nacisty a fašisty.

Komárkovy články či názory v současnosti vůbec nesleduji, Tomáš Flaška mi vlastně po dlouhé době Komárkovo jméno připomněl. Nikdy jsem Komárka za skvělého novináře nepovažoval a skutečně dobrý novinář by nikdy nešel do politiky, ať už v jakémkoliv dresu, protože tímto krokem ztrácí punc nezávislosti a stává se „straníkem“. Ale to je skutečně Komárkův problém.

V této kauze mi jde o něco zcela jiného. Od zločinů italských fašistů a německých nacionálních socialistů alias nacistů za II. světové války již uplynulo více než 77 let, nazývat demonstranty, kteří ruší při Babišových projevech na veřejnosti, fašisty a nacisty, je skutečně mimořádně hloupé. Bezpochyby frekvence takových to hloupých výroků výrazně stoupla po ruské invazi na Ukrajinu. Rusko označuje svou „speciální vojenskou operaci“ jako „denacifikaci Ukrajiny“, Ukrajina pak o akcích ruské armády na Ukrajině hovoří jako o stejných ne-li horších, než bylo počínání německé armády na Ukrajině po přepadení SSSR v roce 1941. Ukrajina tehdy byla první na ráně a německé jednotky využily momentu překvapení (Stalin nevěřil zprávám o tom, že Německo SSSR přepadne) a postoupily daleko do vnitrozemí a dostaly se na dostřel Moskvy. To byly skutky fašistů a nacistů a nálepkovat jimi naše současníky, kteří nesouhlasí s politikou bývalého premiéra, mi přijde značně přestřelené.

Babiš jako bývalý premiér a dnes předseda největší opoziční strany, budí stále pozornost. Má bezpochyby pevné jádro svých voličů a má i velmi početné odpůrce. Na venkovních akcích, které Babiš se svým karavanem pořádá, je naprosto normální, že se tu sejdou jak Babišovi odpůrci, tak jeho podporovatelé. A že odpůrci budou projev Babiše překřikovat, je nabíledni. S takovým průběhem musel Babiš zcela jistě počítat. Pokud se tomu chtěl vyhnout, měl či má pořádat projevy v uzavřených prostorách, kde není taková anonymita a pořadatel pak může toho, kdo ruší, vykázat.

Každá ze současných parlamentních i mimoparlamentních stran má mezi lidmi, kteří s touto stranou nesouhlasí, své hanlivé označení. Máme komouše, socany, flanďáky i anonisty. A v našich podmínkách je komunista či komouš symbolem 41 let komunistické totality – to komunisté a fašisté si obrazně řešeno mohou podat ruce, protože používali podobné či stejné metody proti svým odpůrcům. Andrej Babiš by měl proto více vážit slova zejména proto, že i on má za sebou členství v KSS a využíval výhody, které mu legitimace této strany v Československu před rokem 1989 nabízela. A pokud se dokonce zapletl s StB, což bylo slovenskými soudy projednáno  zatím do ztracena, měl by o to více šetřit těžkými výrazy na adresu svých kritiků.

Autor: Jan Bartoň | úterý 9.8.2022 8:00 | karma článku: 38,39 | přečteno: 4648x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS:Jan Zahradil – sám voják v poli ?

Jan Zahradil se po volbách do europarlamentu vyjádřil již několikrát proti dalšímu angažmá ODS v koalici SPOLU. Říká, že není sám, jen reprezentuje „mlčící členy ODS“.

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,77 | Přečteno: 652x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 27,99 | Přečteno: 633x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 33,21 | Přečteno: 934x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,56 | Přečteno: 3337x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,54 | Přečteno: 587x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  17:23

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

VIDEA TÝDNE: Rozmary počasí, hádka ve studiu a vyšetřování střelby

23. června 2024  17:17

Česko v pátek zasáhly bouřky se silným větrem a obřími kroupami, které způsobily rozsáhlé škody....

Chocholouškovy schody i blyštivý luxus. Jak vypadá nejdražší česká nemovitost

23. června 2024

Premium Přes nádvoří štiřínského zámku a park míříme ke schodišti, které zná každý filmový fanoušek. Odtud...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

  • Počet článků 2670
  • Celková karma 30,33
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články