Rakauuta

Láska je žhavé spojení, to se mi snažila před desetiletími vštípit jedna moc hezká Finka, kterou jsem si přečeštil na Marušku Vodečku, neb se jmenovala Maarit Koskenkorva.

     Rakauuta on kuuma linja, byla ta věta, kterou jsem si měl prý navždy zapamatovat. Podcenila mne tehdy, pamatuji si toho mnohem více. Ale stejně jsem byl dneska večer překvapen, jak se mi nečekaně tyhle prehistorické znalosti hodily.

     Čtvrtfinále MS v hokeji jsem se rozhodl posledovat společně s nějakými dalšími fandy a o půl osmé večer vyrazil do Riegráku, kde restauraci s obřím plátnem přehlédnout nelze. Peripetie obstarání propustky ponechám na samostaný blog, ale co mne strašilo, že asi nebudou místa k sezení.

     Tak to jsem hodně přecenil. Nebyla místa k stání. Nebyla vůbec žádná místa a jak se zápas blížil ke šťastnému konci, za místa vyvýšená k stání byli vděčni i ti, co původně u svých stolů seděli, protože nevylézt na ně, přes davy v uličkách by neviděli nic.

     Já jsem také dlouho neviděl nic. Ale pak jsem zahlédl ostrůvek nižší koncentrace přihlížejících a jal se prodrat do oněch míst. Povedlo se a přibyl jsem přesně ve chvíli, kdy Finové poprvé vyrovnali. A pochopil jsem. Finští fanoušci. No bodejď ne, u barů u vstupu ten večer byla finská vodka za polovic a lístky do O2 trény už k dostání nebyly dlouho.

      Ale už jsem tam zůstal. Byl to ostrůvek opravdu obklíčený a jak se zápas vyvíjel nahorů dolů, bylo krásné pozorovat vlastenecké hokejové emoce obou táborů právě odtud. A konec utkání rovněž. Ale to už jsem si stihl s okolostojícími vyměnit pár vět a překvapit je svojí znalostí jejich mateřštiny. Trochu jsem jim i anglicky vysvětlil celou genezi právě takové stopy v mojí paměti a na oplátku se mi nakonec dostalo další várky finské frazeologie, kterou jsem si ovšem již v originále nezapamatoval. Podle anglického překladu to asi bylo něco ve smyslu "když už jste nás vy potvory porazili, tak teď vám budeme aspoň fandit až do finále".

     Uvidím, jestli je tam vážně potkám i příště s českými vlaječkami na tvářích...

Autor: Jan Andrle | čtvrtek 14.5.2015 23:47 | karma článku: 17,94 | přečteno: 391x

Další články autora

Jan Andrle

Stanice

Upozornění: Pointu blogu nejspíš pochopí jen znalec Liberce, konkrétně jeho MHD. A ten systém není jednoduchý, jde o dopravní podnik dvou měst, kromě nás i Jablonce nad Nisou.

12.4.2026 v 17:19 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Diskuse | Ostatní

Jan Andrle

Ajznbón (XXIII - Dobrý skutek)

Už jsem to tady jednou, myslím, psal. Aspoň jeden denně je dobrý pro hygienu vlastní psychiky. Budete se cítit líp.

27.3.2026 v 0:31 | Karma: 16,56 | Přečteno: 228x | Diskuse | Ostatní

Jan Andrle

52 : 18

Zní to při pohledu na mé já dnes neuvěřitelně, ale i Honzík kdysi sportoval. A byl dokonce členem klubů. Například házené Slavoj Suchdol. Ovšem největší slávy jsem dosáhl v týmu košíkové (dnes basketbalu) v Sokole Sedlec.

12.10.2025 v 15:38 | Karma: 9,83 | Přečteno: 195x | Diskuse | Ostatní

Jan Andrle

Volby

Není to jistě otázka života a smrti, ale důležité to je, ne že ne. Před nimi, během nich a po nich určite taky. A tak tedy jak jsme je prožívali.

5.10.2025 v 15:47 | Karma: 8,64 | Přečteno: 243x | Diskuse | Ostatní

Jan Andrle

Vrah

Je to kolikrát snadné, sklouznout na šikmou plochu. To se ani nenadějete. Ale vyškrábat se z ní, jo, to už bývá horší štreka.

3.9.2025 v 8:16 | Karma: 14,17 | Přečteno: 263x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Hastroši na Pražském hradě aneb Den otevřených dveří z pohledu výchovy k tanci a kultuře

Den otevřených dveří 18. dubna 2026. Zrcadlový salon pro slavnostní hostiny.
19. dubna 2026,  aktualizováno  20. 4. 7:19

Byl jsem jeden z těch, kteří po Zemanově zabetonování Pražského hradu do tohoto největšího hradního...

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
16. dubna 2026  10:35

Už zítra se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé

Testovací jízdy tramvají a autobusů po novém Dvoreckém mostě v Praze (12....
14. dubna 2026  13:38,  aktualizováno  15. 4. 12:45

Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...

7+2 nejhorších výletních cílů v Česku. Hororové kulisy, pasti na turisty i skutečně nebezpečný les

Jedno z nejděsivějších míst v České republice se nachází ve Rváčově nedaleko...
14. dubna 2026  11:11

Kam na výlet po Česku? Kromě zaručených míst slibujících skvělé zážitky existují i lokality, kam...

Dvorecký most se pro veřejnost otevře už zítra. Kolem je zatím staveniště

Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5, se otevře 17. dubna, pravidelný provoz...
16. dubna 2026  10:28

V pátek 17. dubna 2026 se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobusy plné...

Prezident Pavel s manželkou zahájí návštěvu Pardubického kraje

ilustrační snímek
22. dubna 2026,  aktualizováno 

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou dnes zahájí dvoudenní návštěvu Pardubického kraje. Prezidenta...

V Liberci hořelo v bytovém domě, jeden člověk se zranil

ilustrační snímek
21. dubna 2026  21:53,  aktualizováno  21:53

V liberecké čtvrti Rochlice dnes večer hořelo v bytovém domě. Jeden člověk se při požáru zranil....

Při zásahu kvůli drogám v Šestajovicích se střílelo, přiletěl vrtulník záchranky

Zásah policie v Šestajovicích. (21. dubna 2026)
21. dubna 2026  21:52,  aktualizováno  22:30

Ve středočeské obci Šestajovice zasahovala policie kvůli trestné drogové činnosti. Na akci se...

Pirátský náměstek navrhne prázdninové uzavření částí Prahy pro automobily

Silnice na pražském Smetanově nábřeží (23. května 2023)
21. dubna 2026  21:12,  aktualizováno  21:12

Náměstek pražského primátora Jaromír Beránek (Piráti) navrhne radě města dopravní opatření, které...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 478
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 767x
jeden takovej... :-)

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.