Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Leninův dotaz: Co dělat?

V době, v níž vládne všeobecná iracionalita a hysterie, je obtížné psát racionální texty. Přesto se snad najde pár těch, kteří dnešní iracionalitě a hysterii nepodlehli. Pro ty, kteří podlehli, dnešní text určitě není.

Na začátek bych mohl uvést jednu takovou osobní věc: již „od kolébky“ jsem člověkem, který, z nějakých neznámých důvodů (sudičky, genetika, Boží vůle, ???) snadno podléhá strachu a musí s ním celoživotně zápasit víc, než většinová část populace. Nijak mne to netěší, ztrpčuje to život a hlavně - strach je zbraní zla; bojovat s ním budu samozřejmě dál. Zmiňuji to z toho důvodu, že když se po Putinově vpádu na Ukrajinu vzedmula ta obrovská vlna protiruské nenávisti, jdoucí v ruku v ruce s totalitními manýry na zákony a ústavu kašlající vlády a jejich plným schvalováním většinovou částí populace, tak jsem zpozoroval, že se ve mne strach zase trochu více ozval a lehce ovlivnil mé jednání. Strach z toho, že dnešní společnost by byla schopna ty lidi (včetně mne), kteří dle jimi nastolených kritérií dostatečně neprojevují jimi definovanou „svatou Ukrajinskou víru“, snad i veřejně lynčovat na ulici. Chuť zavírat je (nás) do vězení ani nemusím zmiňovat, a zabavování majetku „kolaborantům“ v momentu, kdy Putin zavře kohoutky, nechci oponentům radit - i když, oni už na to určitě přišli sami. Stav, který zavládl, dláždí cestu k nejhoršímu typu války ze všech – k válce občanské.

Samozřejmě, to směřování k občanské válce je stále velice dobře možné zastavit a já věřím, že se to podaří. Za poslední týden lze přece jen v digitálním prostředí registrovat, že se začíná ozývat více kritických hlasů a že hyperabsurdní argumenty Petra Fialy a podobných gaunerů, že musíme méně kupovat pohonné hmoty a méně topit, abychom nepodporovali Putina, jsou odmítány nejen „putinisty“. Ale vyhráno ještě rozhodně není.

Nebudu se zde rozepisovat o tom, o čem se už rozepisovali mnozí. Zmíním jen jeden myšlenkový experiment: hypotetickou situaci, kdyby z jakýchkoliv důvodů napadly Ukrajinu Spojené státy Americké. Mohu se ptát, jestli by v tu chvíli odmítali lékaři přijímat americké pacienty či školy americké studenty. Jestli by vláda cenzurovala „proamerické“ weby a slibovala beztrestnost těm, kdo by chtěli jet bojovat za Ukrajinu proti USA. Jestli by se americké brambory přejmenovaly na ukrajinské a zda by se památníky americké armádě v Plzni nabarvily na žlutomodrou. Atp. No, myslím, že odpověď je nasnadě. V aktuální situaci vůbec nejde o to, kdo byl napaden, nýbrž kým byl napaden. A když se řekne A, říct B se už nesmí, to je přece zločin.

Ale abych se dostal k jádru dnešního textu. Když jsme měli dobu covidovou, tak to bylo zlé, vyžadovalo se od nás hodně odvahy postavit se různým absurdním nařízením, ale jedna věc byla stále snadná: nebylo těžké přijít na to, co dělat, jak proti tomu bojovat  – typicky prostě tu roušku či respirátor nenosit, odmítnout nechat sebe či své děti pravidelně testovat, odmítnout genově-terapeutickou injekci atp. Ale nyní? Přiznám se, že je pro mne mnohem těžší přijít na to, co vlastně dělat. A tak bych se rád zeptal těch – pokud si někdo z nich tento text přečte – kteří té iracionalitě a protiruské hysterii a nenávisti nepodlehli, zeptal inspirován názvem knihy revolucionáře V.I.Lenina: Co dělat? Co dnes vlastně děláte a jak proti současnému šilenství bojujete vy, aby to mělo nějaký efekt? Poskytnete mi nějakou inspiraci? 

Loni na podzim jsem složil další píseň (či spíše jen text, hudba je tentokrát převzatá) a po nějakých patáliích ji ve druhé půlce letošního ledna donahrál a zveřejnil. Po necelých šesti dnech ji youTube zcenzuroval, no a ačkoliv nebyla míněna jako protestsong, tak bezprecedentní cenzurní krok vlády, kterým využila situace a zablokovala jí nepohodlné weby včetně těch, které nebylo možné označit jako "proruské", z ní fakticky protestsong udělal. Tak kdyby si ji někdo chtěl třeba poslechnout, na Rumble ještě pokud vím necenzurují. A snad ani na BandZone ...

Autor: Jakub Moravčík | pátek 11.3.2022 12:56 | karma článku: 14,00 | přečteno: 496x
  • Další články autora

Jakub Moravčík

Úvaha o demokratické legitimitě a o jejím vztahu k naší ústavě

Tento text budu psát nikoliv jako vystudovaný politolog, nýbrž jako obyčejný laický občan se zájmem o veřejné dění a politiku. Komu moje „laickost“ nevadí, nechť čte dál.

3.6.2024 v 12:00 | Karma: 6,87 | Přečteno: 241x | Diskuse| Ostatní

Jakub Moravčík

Volební právo ctěné a vážené - jak tomu pomoci?

Již před lety jsem dostal nápad, jak v prospěch tak zásadní věci, jako jsou volby, upravit náležitosti týkající se především volebního práva, a stále se mi zdá dobrý. Tak jsem si jej sepsal a tímto jej zveřejňuji.

4.4.2024 v 11:59 | Karma: 6,54 | Přečteno: 256x | Diskuse| Ostatní

Jakub Moravčík

Porušil zastupitel Bělica ústavní práva občanů?

Ještě v tuto chvíli, kdy vydávám tento blog, probíhá zasedání zastupitelstva moravskoslezského kraje. A děly se tam dnes věci.

7.12.2023 v 14:26 | Karma: 11,63 | Přečteno: 806x | Diskuse| Politika

Jakub Moravčík

Rakušanocie opět sebrala básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka

Šikana nejperzekuovanějšího českého (a aktuálně nemocného) básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka Rakušanovou policií má ode dneška další neblahé pokračování

27.11.2023 v 19:37 | Karma: 24,91 | Přečteno: 899x | Diskuse| Ostatní

Jakub Moravčík

Historicko-apologetické kapely. Měly by smysl?

Moderní populární hudba je dlouhodobě produkována nejen pro zábavu, ale také pro určité "ideové" účely. Početná množina hudebních fanoušků takové zaměření moderní populární hudby odmítá, ale já mezi ně rozhodně nepatřím.

6.8.2023 v 19:00 | Karma: 4,56 | Přečteno: 196x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Starostové nesouhlasí s plánem na další rušení pošt, testy chtějí překazit

14. června 2024

Premium Česká pošta začala na venkově testovat, nakolik zvládne klasické poštovní pobočky nahradit Mobilní...

Začíná nová éra válčení. Na Ukrajině proběhla první bitva robotů na světě

14. června 2024

Premium Historie si možná bude pamatovat, že jedna z prvních bitev mezi roboty se odehrála na Ukrajině...

Kazaň a Helena. Ruská a americká jaderná ponorka se přiblížily na dohled

13. června 2024  22:12

Na Kubě, kam tento týden dorazily ruské bojové lodě, se nachází i americká jaderná ponorka USS...

„Jako impérium si musíme podrobit barbary.“ Ruský moderátor rozzuřil Číňany

13. června 2024  22:11

Ruský propagandistický moderátor Sergej Mardan silně pobouřil čínské uživatele sociálních...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 124
  • Celková karma 6,70
  • Průměrná čtenost 945x
Ostravák a etnický čechoslovák. 

Nejčastější témata, o nichž zde (většinou z konzervativního pohledu) píšu, jsou asi tato: politika, společenské dění, filosofie a křesťanství. A občas samozřejmě zabrousím i jinam.

Email: maftik@seznam.cz.

YouTube kanál: 

https://www.youtube.com/channel/UCe0J9k3Nb2v_t24rqORQMdw


 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky