Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Máš to, Kubo, promyšlené. Mně ale na volební a mandátové problematice vadí spíše jiné věci. Především neodpovědnost zvolených politiků svým voličům. Neboli měli by být za nějakých podmínek odvolatelní. Pak přílišná imunita - což myslím řešíš (nebo jsem to četl v nějakém příspěvku?). Také oprávněnost volby podle místa bydliště (je nesmysl, aby volili ti, na které to nemá přímý dopad). Myslím, že v něčem bychom si mohli a měli vzít příklad ze zákonodárství 1. republiky.

0 0
možnosti
Foto

Omlouvám se za slohovou nedostatečnost a tím pádem chaos ve významu. Správně mělo být "oprávněnost volby by měla být podle místa bydliště".

0 0
možnosti
Foto

Všeobecné volební právo má řadu problémů, jak se ukazuje. Jsem plně pro vaše řešení, ale šel bych dál. Umělá inteligence a internetové prostředí ukazjjí, že většina voličů není schopná racionálního rozhodování. Starý feudální princip, že poddaní jsou hloupí, nabývá na aktuálnosti.

1 0
možnosti
JM

To ano, ale má na tom svůj podíl právě i politika pánů vůči "poddaným" (viz např. degradace školství). Jinak, mi šlo právě o to, aby volební právo zůstalo principielně neomezené, nevztažené jen k vybraným skupinám občanů.

0 0
možnosti
MS

Připomenu letitý a poněkud kontroverzní text Romana Jocha o volebním právu, který provokuje zamyšlením o souvislosti práv a odpovědnosti.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/spolecnost-proc-demokracie-zanikne.A101114_182419_p_spolecnost_wag

0 0
možnosti
JM

Už jste si poslechli klíčovou přednášku Marka Pavky o naší ústavě, na níž se odkazuji na začátku textu?

Ať ano či ne, Marek už má venku další znamenitou přednášku, tentokrát o právu na odpor: https://www.youtube.com/watch?v=T47LseStKTc

0 0
možnosti
JK

To jsou nesmysly, které opravdu v demokracii nemají místo.

2 1
možnosti
JP

Lepší by bylo zamýšlet se nad tím, jak to udělat, aby nemohla volit lůza.

0 0
možnosti
JK

Tohle odporuje demokraci. Odstěhujte se do totalitních států.

1 0
možnosti
PK

To je ale hloupý nápad. Když někdo třikrát za sebou něpůjde volit, neznamená to vůbec nic. Proč by počtvrté nemohl, když bude chtít? To už je snad rozumnější i to, že volit by nemohli občané, kteří jsou na státu závislí. A to s těmi bankovními účty - žadatal s tím musí vždy souhlasit. Jinak stát nic kontrolovat němůže.

2 0
možnosti
JM

"Když někdo třikrát za sebou něpůjde volit, neznamená to vůbec nic. Proč by počtvrté nemohl, když bude chtít?"

No právě proto, že třikrát předtím nebyl. Aby pochopil, že mít volební právo něco znamená.

1 0
možnosti
  • Počet článků 124
  • Celková karma 6,70
  • Průměrná čtenost 945x
Ostravák a etnický čechoslovák. 

Nejčastější témata, o nichž zde (většinou z konzervativního pohledu) píšu, jsou asi tato: politika, společenské dění, filosofie a křesťanství. A občas samozřejmě zabrousím i jinam.

Email: maftik@seznam.cz.

YouTube kanál: 

https://www.youtube.com/channel/UCe0J9k3Nb2v_t24rqORQMdw


 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky