Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak na hlučné sousedy

„Nemohl byste s tím vrtáním už konečně přestat, prosím vás?“ Zeptal se slušným, ale rozhodným hlasem můj manžel Petr první nového souseda, který se zhruba před týdnem nastěhoval do nájemního bytu vesle nás.

Už asi dvakrát jsem toho kluka potkala, mohlo mu být sotva pětadvacet a vypadal jako houžvička. Vytáhlý hubeňour s unaveným výrazem. Celý týden se z toho bytu ozývalo bouchání a rachocení, zřejmě si to tam nějak předělával. Před ním tam bydlel hodně starý pán, odstěhoval se do domova důchodců a bůhví, v jakém stavu to tam nechal.

Teď byl pátek večer, já přišla utahaná z práce a bolela mě hlava. Chtěla jsem si jít brzy lehnout, abych se z toho vyspala a byla fit na sobotní výlet na kolech, který jsme měli s Petrem v plánu. Bylo skoro devět hodin, ale já neměla šanci usnout, protože mladík vedle rámusil s příklepovou vrtačkou. Tak jsme se sebrali, že ho jako zkusíme umravnit a zeptat se ho, jestli by s tím nemohl konečně přestat.

Otevřel po dlouhém zvonění, asi nás přes ten svůj kravál neslyšel. Měl zarudlé oči, zavázaný prostředník na levé ruce a na náš dotaz odpověděl unaveným hlasem: „Prosím vás, nezlobte se, ještě není deset hodin a já to musím do nedělního rána dodělat, pojedu si pro manželku. Víte, měl jsem celý týden dovolenou, ona je těhotná, teď je u maminky a pozítří ráno pro ni vyrazím.“

Mlčky jsem se rozhlížela kolem sebe a toho kluka mi přišlo trochu líto. Byt byl malé jedna plus jedna, prvními pootevřenými dveřmi jsem zahlédla dost opotřebovaný nábytek v čerstvě vymalovaném pokoji. Druhé dveře vedly do kuchyně, tam byly nějaké staré krabice, zřejmě kuchyňská linka z druhé ruky, připravená k namontování, pod oknem na zemi konzole a vedle ní židle, na které ležela odložená vrtačka.

Petr si toho musel všimnout také, a jak občas mívá šílené nápady, tak prohlásil: „Teď toho nechte, sousede, já vám s tím zejtra pomůžu.“ Nenápadně jsem ho zlehka načutla nad kotník, on si vzpomněl a zareagoval celkem rychle: „Sice jsme původně chtěli jet na kola, ale bude zima, tak bychom asi museli zůstat doma.“

„Ale to po vás nemůžu chtít... Vždyť já bych vám to neměl jak zaplatit...“ Soused chvíli protestoval, ale já se po zralé úvaze ohledně předpovědi počasí postavila na Petrovu stranu, a tak se chlapi nakonec domluvili. Při té příležitosti z Michala, jak se nám soused představil, vypadlo, že se den před tím poranil o vrták. Mně to nedalo a hned jsem mu to pořádně ošetřila, měl to jen tak halabala zavázané.

Kravál přestal, já mohla jít spát, ale ještě před tím mi řekl manžel: „Iri, promiň, Michal asi tak velkej šikula nebude a já se na to nemohl koukat.“ No, na jednu stranu bych ho zabila a na druhou stranu zulíbala.

V sobotu místo cyklovýletu kluci celý den makali, pověsili ty konzole, sestavili a napojili kuchyňskou linku, nakonec to stihli všechno. Já, abych se nenudila, když už mi vypadl program, tak jsem jim uvařila oběd a k večeru pomohla uklidit, aby to tam měla ta nastávající maminka čisté.

Při té sobotní rachotě jsme si potykali, Michal nám za pomoc furt něco vnucoval, že prý jako aspoň tisícovku, ale Petr ho rázně umlčel: „Hele, Michale, nech toho, až budu já potřebovat, pomoct, tak si ti řeknu.“ Později se mi svěřil, že to s tou Michalovou nešikovností nebude tak zlé a že se klučina rychle učí.

Tak to víte, že jsem byla na tu Michalovu těhulku zvědavá, ale přišlo mi hloupé za nimi lézt, sotva se nastěhuje. A pak najednou v úterý večer kolem osmé tiché ťuk, ťuk na dveře. Šli jsme oba otevřít, první jsme viděli velký tác, zakrytý utěrkou, přes kterou něco náramně vonělo. Za tácem bylo obrovské břicho a teprve za ním drobná mladá žena s omluvným úsměvem ve tváři: „Dobrý večer, Mikešovi, neruším? Já jsem Jarmila, Michalova žena a přišla jsem vám poděkovat...“ Nu, kdybychom ji v tom děkování nezarazili a nepozvali dál, stála by tam snad doteďka.

Posadili jsme ji na pohovku, načali výborný borůvkový koláč, který nám přinesla, pohostili šťávou z rozmixovaných jablek a zeptali se, kde má Michala, proč ho nevzala s sebou.

„Už spí, měl toho teďka strašně moc,“ odpověděla se zasněným láskyplným výrazem.

Chvíli jsme po sousedsku klábosili, dozvěděli se, že miminko bude holčička a že se má narodit už za měsíc. Popřáli jsme Jarmile mnoho štěstí, na závěr se dokonce objevil i náš starý černý kocour a nějakým způsobem se jí vtěsnal před břicho na klín.

„Jé, ty seš krásnej, jakpak se jmenuješ?“ Podrbala ho Jarmila za krkem, až se blaženě rozpřed.

„Mikeš, samozřejmě,“ odpověděla jsem za kocoura.

„Tak děkuju ještě jednou a teď už musím.“ Zasmála se Jarmila a s největší opatrností odložila Mikeše na pohovku.

„Bude z ní dobrá máma,“ suše to celé uzavřel Petr po Jarmilině odchodu.

„Máš pravdu, to jako ženská tutově poznám,“ odpověděla jsem mu. A ještě dodala: „Jestli bude malá po nocích nahlas plakat, tak jsme přece od Petra druhého ještě zvyklí. Na tuhle hudbu se nedá ani po létech zapomenout.“

Autor: Irena Mikešová | neděle 28.4.2024 17:03 | karma článku: 33,87 | přečteno: 1170x
  • Další články autora

Irena Mikešová

Letošní soutěž o blogera roku definitivně skončila, nezapomeňte

„Sláva vítězům, čest poraženým,“ chce se mi zvolat poté, co jsem se tajnými zpravodajskými kanály dozvěděla jméno držitele ceny redakce, udělené na včerejším slavnostním vyhlášení. Volba adminů mě potěšila.

15.6.2024 v 15:37 | Karma: 12,24 | Přečteno: 472x | Diskuse| Společnost

Irena Mikešová

Dostala jsem růži od dvou mužů

Den nezačal vůbec dobře, ráno jsem se pohádala s Petrem. Kvůli prkotině, prostě jsem ve spěchu nedovřela lednici, on nadával, že to sežere spoustu proudu a já se bránila, že je to prkotina. Holt srážka šetřivého muže s blondýnou.

12.6.2024 v 10:26 | Karma: 18,70 | Přečteno: 356x | Diskuse| Ona

Irena Mikešová

Zdálo se mi, že jsem chlap

Začalo to docela nevině, ve snu jsem byla s manželem v divadle. Na opeře. Krásné prostředí, herci se přeháněli ve skvělých áriích, hlediště natřískané do posledního místa. Pak přišla přestávka a mně se strašně chtělo na záchod.

9.6.2024 v 16:50 | Karma: 12,21 | Přečteno: 316x | Diskuse| Ona

Irena Mikešová

Tak mám velkej zadek, no a co!

Ujelo mi to, přiznávám. Ale ono platí, že na hrubej pytel hrubá záplat a ta holka si o to přímo řekla.

5.6.2024 v 8:32 | Karma: 27,73 | Přečteno: 684x | Diskuse| Ona

Irena Mikešová

Zážitek z pražského Sherwoodu

Znáte ten park před pražským Hlavním nádražím? Oficiálně se jmenuje Vrchlického sady, ale v reálu mu nikdo neřekne jinak než Sherwood. Robina Hooda tam sice nenajde, ale spoustu somráků a bezdomovců rozhodně ano.

30.5.2024 v 11:03 | Karma: 32,54 | Přečteno: 3116x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Aktivisté postříkali Stonehenge oranžovou barvou. Déšť to smyje, ujišťují

19. června 2024  15:13

Klimatičtí aktivisté z hnutí Just Stop Oil ve středu posprejovali prehistorický kamenný kruh...

Nic jsem neporušil, hájí se Bek. Podle Fialy se na majáčky musí rozumně

19. června 2024  14:38,  aktualizováno  15:10

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) si není vědom, že by porušil pravidla pro použití majáčku...

Pojišťovny nebudou mít peníze na péči, varují lékaři. Ministerstvo omezení nečeká

19. června 2024  14:50

Zdravotní pojišťovny nebudou mít dostatek peněz na zaplacení zdravotní péče. Řekl to prezident...

Hrozí velmi silné bouřky s kroupami a přívalovými dešti

19. června 2024  7:56,  aktualizováno  14:47

Později odpoledne a večer hrozí hlavně na severovýchodě a východě Česka velmi silné bouřky....

  • Počet článků 110
  • Celková karma 21,21
  • Průměrná čtenost 1409x
Beru život s humorem.

Seznam rubrik