Krize: Lidé potřebují pravidla, vzdělání a seberalizaci
Učitelé vysílali často svá varování
Nevzdělanost nebo polovzdělanost je nejhorším nepřítelem, jakého může lidská společnost pro sebe zplodit. Modely výuky, které byly realizovány postupně po roce 1989, jak bylo v poslední době prokázáno, selhaly. Děti se neumí koncentrovat a nemají o nic konkrétního zájem, dokonce se dá tvrdit, že podléhají více stádovitému myšlení, než se dokázalo odhadnout. Vzpomínám na svou sousedku, která má tři děti a jejíž syn každé ráno vyváděl, že nechce do školy, protože nemají peníze na to, aby měl značkové boty a vzpomínám také na jeden velmi smutný případ mé kolegyně, která ovdověla a žila se svým jediným synem o jednom platu a kterého přivedla touha po luxusním oblečení až do vazební věznice, protože se zúčastnil krádeže měděných drátů a bál se, na výzvu policie, se dostavit k výslechu. Možná, a to nevím jistě, je mnoho rodin, které zažily tyto, pro sebe, tak tragické chvíle s dětmi, kterým nemohly poskytnou to, čemu se obecně říkalo - být -in. Škola byla i něčím jiným, než pouze vzdělávacím ústavem, ale také, uvnitř kolektivů, vzorkem vkusu a měřítkem pro úspěšnost nebo neúspěšnost. A to, že ve zdech škol dlouhou dobu děla šikana, o které se dlouho mlčelo a která psychicky deptala nedospělé jedince, kteří se neuměli a ani nemohli bránit, to byly zárodečné buňky, které prolamovaly dosud stojící pevnosti základů výchovy. Ne, nelze vinit učitele jako stav, a já bych se vždy za ně stavěla, že dopustili, jak polistopadová generace pomalu a jistě sjížděla z nastavených tradičních hodnot výchovy a vzdělávání. A víte, dětem by se nikdy neměla vnucovat žádná ideologie, ale kvalitní všeobecné vzdělání, přes jehož prizma si dokáže samo vyhodnotit, co je pro něho důležité a co podružné.
Chyba je v lidském úsudku a hodnotovém systému
Často jsem se divila, když jsem navštívila své známé, jakým způsobem dokazují svým dětem svou pozornost. Dětské pokoje batolat byly plné hraček, drahých hraček a dítě sedělo uprostřed a okusovalo oblíbenou kostku. A trh s hračkami se skutečně nedal zahanbit! Často postrádaly nejen účelnost, ale také vkus, a to především. A přesto děti nepřestávají sbírat špinavé klacky a zjišťovat, na co jsou dobré. Protože neomylně opakují vývoj poznání! Čemu se pak všichni diví, že děti, postupem svého růstu, se obklopují bizardními věcmi a považují je za něco, bez čehož by byly v kolektivu ostatních nemožné a jejich spolužáci a kamarádi by je považovali za socky? Velice dlouho jsem neviděla děti, že by si nesly v rukou pouzdra s hudebními nástroji, jak tomu bylo dřív, a to je hodně důležitá součást jejich výchovy ke koncentraci a k uměleckému vkusu. A já mám pocit, že ve svém vývoji přeskočily důležité etapy vývoje k osobnosti, která se umí rozhodovat a usuzovat. Pád tradičních hodnot, které tvoří ve společnosti jakousi smlouvu o tom, co je její dobro a co zlo, dokonal své dílo. Hranice možného se začaly více a více natahovat do všech stran a společnost kývala na všechny možné strany, aby do sebe přijala to, co považuje za svobodné jednání, které se nesmí omezovat, protože jinak by byl nabourán neviditelný řád, který zatím nemá jasný název. Ale možná, že nebylo zváženo, že kolik je zemí na světě, tolik je i vnitřních tradic, které se postupně vzdávaly svého fungování, aby vkročily do neznámého prostoru, v kterém si nedokázaly za tak krátkou dobu vytvořit rozumný systém k přežití duchovních, morálních a životních hodnot. A mezi tyto hodnoty rozhodně nepatřilo a dosud nepatří vzdělání, které by člověk měl absolvovat od dětských let a pomalu a postupně se seznamovat se světem prostřednictvím vzdělaných učitelů. kteří ovládají vzdělávací mechanismy. Neboť umět se učit a učit, to je velké umění, které se však nepěstuje.
Ještě není pozdě
Je těžké nyní, v tak rozjívené době, stanovovat pravidla, protože se jim lidé budou urputně bránit. Cena svobody je příliš drahá a její omezování má dopad i na rozvoj osobností, které tento styl přijaly a umí s ním zacházet. Snad by se podařil nastolit rozumný a moudrý vzdělávací systém a kázeň ve školách, jejiž absence brání učitelům, aby mohli plnohodnotně dělat svou práci a ty, kteří urputně vzdorují vzdělávání a myslí si, že i bez toho mohou být bohatí, protože takové příklady ve světě jsou a byly prezentovány jako ohromný příklad lidské schopnosti, přesvědčit zase jinými příklady, kterých je víc než dost. Děti by se měly seberalizovat rozumným způsobem, nikoliv tak, jak se jim to předvádí a k čemu jsou také takovými příklady stahovány, aby se za každou snažily přemoci své tělesné a duševní schopnosti. Myslím, že je to na rodinách, jak hluboce si dokáží uvědomit, že budují každým dnem dětem, i těmi sebenepatrnějšími činy, jejich budoucí osobnost. Rozhodně jsem proti kultům rodiny. Ale copak docela obyčejná láska k tomu všemu nestačí? Děti se narodily do své doby a v ní žijí, nemají nic jiného, než to, co kolem sebe vidí a slyší. A co vnímají. Měly by slyšet ale také jiné věci, které probudí světlo v jejich srdci a ony se budou moci svobodně rozhodnout ve svůj prospěch, který je dán také něčím neviditelným, nehmatalným a stejně tak riskatním, jako je konzum. A to je cesta k dospělé, odpovědné a zralé osobnosti, která má co nabídnout těm, kteří s ní spojí svůj život, své snahy a své cíle a ideály. Myslím, že není pořád ještě pozdě.
Irena Aghová
Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti
Irena Aghová
Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.
Irena Aghová
To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.
Irena Aghová
O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.
Irena Aghová
A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Přijel Hitler, on jako jediný nehajloval. Nacisté vzpurnému dělníkovi zničili život
Seriál Píše se červen roku 1936 a v přístavním Hamburku se za přítomnosti Adolfa Hitlera koná slavnostní...
Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum
Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím...
Hokejový maniak vs. umírněný Trump. Kanada vyhlíží volby, jde o přežití země
Premium Kanadu v pondělí čekají parlamentní volby. Ještě před pár týdny se čekalo, že téměř jistě dojde ke...
Zrada přišla z Východu. Český parašutista udával i vraždil jako agent gestapa
Premium Snad se trochu potil a přece jen se mu zrychlil tep při vědomí toho, co se chystá udělat. Spíše...
Seznam rubrik
- Antika
- Román o orosených růžích
- Umění
- Vídeňské bonbónky
- In memoriam
- Články roku 2011
- 2011 Povídky z maloměsta
- Příroda a její dary
- Hudba pro specialisty na etno
- Zahrada
- 2013
- Územní členění a problematika
- Sociální problematika v ČR
- Martin a Liliana
- Biblické dějiny
- Stres. frustrace, deprese nebr
- 2014
- Mezi drakem a hadem
- Společnost
- Články roku 2010
- 2015
- Z historie
- Demokracie
- Politika
- Smlouvy nejsou kus papíru
- Rodina a život kolem ní
- Tajemství zdraví a krásy
- Umět vařit je -in -
- Povídky a novely na sobotu
- Moje domácí kuchyně
- Milostná lyrika
- Až budou padat hvězdy
- On ženatý, ona vdaná
- Můj rozmarný Bůh, harmonie
- Náboženství
- Občanský zákoník a předpisy so
- Pohádky
- Těžké chvíle s lehkým srdcem
- Filozofování s filozofy
- Ženou v každém věku
- Paragrafy
- 50 +
- Druhé housle
- Čtenářský deník
- Osobní
- Nezařazené
- Rok 2012
- 2017
- Rok 2016