Do "valmezu" za čtyři
Vlak vyjížděl z Prahy na čas, vagóny byly čisté, na stolcích nechyběl propagační časopis Českých drah. První - a popravdě řečeno na této cestě jediné - rozčarování přišlo krátce po odjezdu z Hlavního nádraží. „Dámy a pánové, vítáme vás ….a omlouváme se, že z provozních důvodů není ve vlaku zařazen jídelní vůz….Přejeme šťastnou cestu.“ Vlakový rozhlas sice intenzitou své hlasitosti připomínal lákání kolotočářů na Matějské pouti, ale rozumět mu bylo. Nu což, do „valmezu“ se to dá vydržet, budeme tam před polednem. Pravdou ovšem je, že všichni, kdo se vydali na tuto služební cestu a komu byla slíbena snídaně ve vlaku, byli trochu zklamáni a také trochu hladoví, protože ráno kvůli úspoře času (čeho jiného) doma opravdu nesnídali. Ale, jak řečeno, dá se to vydržet, horší to mají ti, co jedou až do Košic.
Cesta probíhala dobře, zpoždění jsme nenabrali, ve skleněných polokupé se sedělo dobře, kdo chtěl spát, měl zaručenu jistou dávku intimity. Slůvko pochvaly si zaslouží i záchody (proč to obcházet), které byly nejnovější konstrukce s uzavřeným oběhem. Teplá voda, papírové ručníky, dokonce parfémovaná splachovací voda. Příjezd byl opožděn o pouhých pět minut, to je velmi dobré (na naše poměry). Celkový dojem jedna minus. To minus za ten jídelňák a za příplatek za eurocity vybraný dodatečně (bez pokuty) ve vlaku, ale bez omluvy za tu chybějící možnost občerstvit se.
Zpáteční cesta druhý den z „valmezu“ měla stejné charakteristiky jako cesta tam – tedy pokud jde o cenu jízdy a druh rychlíku. Vagóny již byly jiné: chyběla intimita polozasklených kupé, sedělo se za sebou jako v letadle, jen s tím rozdílem, že v polovině vagónu to bylo proti kobylám, tedy proti směru jízdy (asi proto, že vagóny se na konečné neobracejí). Ani sezení nebylo tak pohodlné: opěrky mezi dvěma sedadly jsou pevné, nejdou sklopit a při výstupu musí člověk prokázat – zejména je-li trochu při těle – mrštnost opice. Záchody byly klasické, kdy „vše“ padá na koleje a „WC se nesmí používat ve stanici“. Voda tekla, ručníky byly, ale toaletní papír chyběl. Nedočkali jsme se ani uvítání rozhlasem, natožpak průběžného hlášení o příjezdech do stanic. Ani firemní časopis ČD nebyl – k čemu také, už bych měl dva.
Má (zatím) poslední cesta vlakem ve mně zanechala dvojí pocity: zaprvé, že se něco změnilo k lepšímu, zadruhé, že toho zase není tolik. Říká se, že všechno je v lidech. V tomto případě také trochu ve vagónech, ale vlastně i ty jsou zase „v lidech“. Tedy alespoň jejich stav a vybavení. Cenami se ČD již přiblížily evropské úrovni, teď by měly přidat ještě v tom ostatním. Jsem sice optimista, ale radši jim na to dám delší čas, třeba zase čtyři roky.
Jan Horák
Ten letošní 21. srpen
Letošní připomínka (probůh, jen ne oslavy, jak jsme také mohli slyšet z některých „rádií“) okupace naší vlasti ze srpna 1968 měla všechny znaky klasického dramatu. Každý však mohl jednotlivé části vidět jinak. Já je viděl takto:
Jan Horák
Redl versus Roedl
Někdy člověk slyší jméno, jež v něm vyvolá nečekanou asociaci. Najednou vidí něco, co nemá s aktuálním případem nic společného. Anebo přece?
Jan Horák
Ten letošní 21. srpen
Letošní připomínka (probůh, jen ne oslavy, jak jsme také mohli slyšet z některých „rádií“) okupace naší vlasti ze srpna 1968 měla všechny znaky klasického dramatu. Každý však mohl jednotlivé části vidět jinak. Já je viděl takto:
Jan Horák
Vivat Blanka!
Tak nám ji konečně otevřeli. Pro někoho megalomanskou stavbu maskující se něžným ženským jménem, pro jiné špičkové inženýrské dílo, jež má některé dopravní tepny města zbavit dlouhých kolon automobilů. Pravda bude někde uprostřed.
Jan Horák
Humor a empatie mu byly vlastní
„Aby to ale nevypadalo, že se nechám uplácet novináři,“ řekl prezident, zasmál se a uchopil orosený půllitr. Bylo to v roce 1994 na setkání prezidentů středoevropských zemí v rakouském Alpbachu, byl teplý srpnový večer a jedno studené točené přišlo k chuti. S mou kolegyní Jitkou jsme tehdy jako akreditovaní novináři na tomto setkání pozvali Havla „na jedno“, protože po formálním jednání a před oficiální večeří si chtěl svlažit hrdlo, ale neměl u sebe rakouské šilinky. Bylo z toho sice krátké, ale hezké popovídání nejen o politice.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Vrah šéfa pojišťovny zanechal vzkazy na nábojích, poukazují na nehrazení péče
Neznámý pachatel, který ve středu v centru New Yorku zastřelil šéfa jedné z největších zdravotních...
Harrisová rozfofrovala 1,5 miliardy za 100 dní. Demokraté volají po auditu
Premium Kandidátka na americkou prezidentku Kamala Harrisová přece jen psala historii: demokraté volají po...
Odboráři chystají další stávku Volkswagenu. Proběhne v den, kdy měli jednat s vedením
Odborový svaz IG Metal vyzval ve čtvrtek k další stávce v závodech automobilky Volkswagen v...
Detektory střelby na fakultě neselhaly, ověřil expert. Hned se mi ulevilo, řekl
O údajné středeční střelbě v areálu Západočeské univerzity v Plzni se krátce po prvních zprávách o...
- Počet článků 17
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 948x