Žblebt roku: Zemánek, Suchánek, Šimíček

„Ústavní soud přitom nemůže přisvědčit stěžovateli v tom, že by postup obecných soudů vykazoval známky genderové podjatosti, či absenci proporcionality.“

Ústavní soud je v poslední době průkopníkem na poli zatuchlé české justice, snažícím se zvrátit neblahý trend svěřování dětí do výlučné péče jen jednoho rodiče (obvykle matky). Předseda soudu Pavel Rychetský, soudkyně Kateřina Šimáčková a někteří další jejich kolegové se opakovaně vyslovují za to, aby dětem zůstávala péče obou rodičů. Jiní ústavní soudci však zřejmě vidí věci odlišně a jejich snahu podkopávají. Tak jako Jiří Zemánek, Radovan Suchánek a Vojtěch Šimíček v rozhodnutí II.ÚS 1882/14, z něhož pochází shora uvedený žblebt.

Zde se otec ústavní stížností domáhal, aby v průběhu soudního řízení nebylo omezováno právo dítěte na jeho péči, a to na pouhý víkend jednou za čtrnáct dní (a pár hodin v týdnu k tomu). Podle této trojice soudců však uvedený stav, kdy dítě tráví převážnou většinu času pouze s matkou, rozhodně není známkou genderové podjatosti. A takové rozhodnutí je podle nich proporcionální neboli vyvážené.

Bratrské dělení

Jistě, obdobná „vyvážená“ rozhodnutí přijímají naše soudy bohužel naprosto běžně. Pokud by tedy ústavní soudci prohlásili například to, že postup obecných soudů odpovídá jejich hloupému zvyku, měli by pravdu. Proporcionální je však takové rozdělení péče o dítě asi tak, jako bratrské dělení ze známého vtipu: Čech s Rusem najdou poklad. Rus povídá: „I což, bratrsky se o něj rozdělíme.“ Čech na to: „Jen to ne! Hezky půl na půl.“

Bratrské dělení, které předvádějí naše soudy, vypadá přibližně takto: 90 % dětí do výhradní péče matky, 5 % dětí do výhradní péče otce a pouze 5 % dětí do střídavé nebo společné péče obou rodičů. Je přitom pravdou, že otcové nemají zájem o své děti častěji než matky. Je tomu tak ale v 90 % případů? Samozřejmě, že ne.

Protiotcovská mašinérie

U jednoho ze soudů provedeným průzkumem bylo zjištěno, že o svěření dítěte do vlastní nebo střídavé péče žádá 43,3 % všech otců. A ti, kdo o svěření neusilují, boj o své děti vzdali většinou z těchto důvodů: přesvědčení, že otec nemá šanci dítě do výchovy získat, negativní zkušenosti jiných otců, kteří o svěření dětí usilovali a neuspěli, vlastní negativní zkušenosti se soudy a sociálními pracovnicemi, nátlak soudu, sociálních pracovnic nebo matky dítěte či doporučení advokáta, aby se otec o svěření dítěte nepokoušel, neboť nemá šanci uspět.

Postoj ústavních soudců Zemánka, Suchánka a Šimíčka bohužel dává těmto otcům zapravdu. To ale neznamená, že bychom se představám Rusa o bratrském dělení neměli postavit. Možná, že snaha každého z nás vypadá jako nic. Ale stokrát nic umořilo i osla.

 

Převzato ze Střídavky, kde jsme každý týden publikovali komentář k jednomu z výroků zařazených do ankety Žblebt roku 2014. Hlasovat v ní můžete zde, ale už jen do neděle 29. března 2015. Výsledky ankety budou vyhlášeny 31. března 2015.

Autor: Aleš Hodina | úterý 24.3.2015 19:30 | karma článku: 41,15 | přečteno: 53587x

Další články autora

Aleš Hodina

Otec na útěku nastavuje zrcadlo justici

Do knihkupectví přichází kniha Tomáše Jadlovského nazvaná výstižně Otec na útěku. Nakladatelství Klika tak pokračuje ve svém dlouhodobém tématu rozvedených otců a jejich práva být s vlastním dítětem.

4.5.2022 v 17:13 | Karma: 24,34 | Přečteno: 2072x | Diskuse | Společnost

Aleš Hodina

Historii vytváříme právě teď

Ukázka z budoucí učebnice dějepisu pro druhý stupeň základních škol: Dějiny České republiky, rok 2021

16.5.2021 v 19:30 | Karma: 19,40 | Přečteno: 754x | Diskuse | Společnost

Aleš Hodina

Projev, který nesměl zaznít

Dnes odpoledne jsem měl na poklidném shromáždění na Staroměstském náměstí přednést projev. Úřady však demonstraci hned na jejím začátku zakázaly, byl jsem i svědkem policejní brutality a zvůle. Projev tedy zveřejňuji aspoň takto:

7.3.2021 v 18:49 | Karma: 31,96 | Přečteno: 1888x | Diskuse | Společnost

Aleš Hodina

Vnitrostátní únosy dětí

Pozdrav účastníkům dnes odpoledne pořádaného Pochodu za ukradené děti (za dodržování lidských práv rodičů i dětí):

10.12.2020 v 13:42 | Karma: 15,67 | Přečteno: 584x | Diskuse | Společnost

Aleš Hodina

Vláda by pod záminkou ochrany občanů neměla likvidovat lidské svobody

Proslov, který jsem dnes, 6. prosince 2020, přednesl na Mikulášské demonstraci proti vládním nařízením:

6.12.2020 v 19:52 | Karma: 30,90 | Přečteno: 1351x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek

19. května 2025  12:44,  aktualizováno  13:37

V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...

Slevy kol tíží přezásobené prodejce. Část z nich zřejmě nepřežije

18. května 2025

Prodejcům jízdních kol se nedaří zbavit zásob, které si vytvořili během boomu v časech pandemie....

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Umučil studentský pár kvůli nepořádku. Brutalita vražd šokovala 1. oddělení

19. května 2025

Premium Spousta krve a dvě těla na posteli. Místo činu v roce 2013 připomínalo spíš jatka než byt...

Němcová ve studiu zahodila brožurku od Konečné. Nenávist, reagovala komunistka

18. května 2025  12:41,  aktualizováno  14:19

Nesete historickou vinu a podporujete miliardáře Andreje Babiše, zaútočila senátorka Miroslava...

Obchodní centra už neslouží jen k nákupům. Zákazníci od nich čekají víc

20. května 2025

Premium Návštěvnost obchodních center v Česku roste, na předpandemickou úroveň se však zatím nevrátila....

Evropa vábí Američany zklamané Trumpem. Země však své regule zpřísňují

20. května 2025

Obavy z Trumpova počínání i ztráta důvěry v americké instituce ženou tisíce Američanů do Evropy....

ANALÝZA: Kdo to Bidena viní, že předstíral příčetnost? Ti samí, co ho dřív kryli

20. května 2025

Premium Chudák Joe Biden dostal k rakovině ještě knihu o tom, jak podvedl Ameriku ďábelským předstíráním,...

Nepřijedeme, řekne policie volajícímu. Omezila výjezdy, chystá i další změny

20. května 2025

Premium Srazili jste srnu či jiné zvíře? Způsobili jste drobnou nehodu? Rozbil vám odlétající kámen čelní...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.