Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Navštívit Rigu se vyplatí. A během hokejového MS dvojnásob!

Kdyby Vladimir Putin nezešílel, upínal by se nyní zrak hokejových fanoušků k Petrohradu. Ruské město na západě země však z jasných důvodů o pořadatelství přišlo. Náhrada se našla v Tampere a právě Rize. Dobrý tah? Tak určitě ...

V momentě, kdy píšu první věty tohoto blogu, padají za okny k zemi kapky deště a lenivé teplotě se desetistupňovou hranici příliš překonávat nechce. Se slzou v oku, ale krásným pocitem na duši tak vzpomínám na stále čerstvé momenty z Lotyšska, protože ...

... Riga byla místem s příjemnými teplotami. 

Ještě týden před odletem v lotyšské metropoli mrzlo. Ano, jednalo se o nejnižší ranní teploty, ale ani ty odpolední příliš vysoko nevylezly. Vlastně se pohybovaly v podobných mezích jako současné při mém psaní. O to větší překvapení nastalo, když jsem sledoval, jaké počasí má být na severovýchodě Evropy v době našeho pobytu. Bylo tedy jasné, že moc věcí s sebou v cestě na sever brát nemusím. Riga nás přivítala jasnou oblohou a teplotami přes dvacet stupňů. A takhle bylo pořád. Celých pět dní. Párkrát jsem se přistihl, že mi bylo dokonce horko. Sluníčko mělo opravdu sílu a my nyní vypadáme, jako bychom se vrátili z dovolené odněkud z jihu Evropy. Ale jasně, měli jsme spíše jen štěstí. Díky za něj. Věřím, že co se týče počasí, dokáže Riga ukázat i méně příjemné podmínky.

... Riga je hokejová.

Pomalu se dostávám k podstatě článku. Pokud jste hokejovým fanouškem, tak vás Riga nezklame. Tohle město prostě žije hokejem! Všude. Šampionát na vás dýchne hned na letišti, kde na vás vybafnou hokejové reklamy a dokonce samotný fanshop, kde můžete koupit suvenýry z mistrovství. A z hokejového sevření vás nepustí ani samotné město, ve kterém na vás bude hokej číhat skoro na každém rohu. Reklamní bannery, maskot Skinny, spousta lotyšských vlajek. Neutečete. A když už si myslíte, že ano, budete lapeni. Třeba jako já v jedné z restaurací, kde nás personál obsluhoval v lotyšských dresech. Na záchodě jste pak hokej sledoval přímo z pisoáru, kde měli zabudované obrazovky. Možná, kdybyste šli na ženské toalety, ale s jistotou to netvrdím, Lotyši jsou blázni ...

... Riga je nádherná a zelená.

Když se řekne Lotyšsko, jako první mě doposud napadlo, že se jedná o zemi východního bloku. A přiznejme si, od takové destinace málokdo čeká velké věci. To ale píšu s velkou opatrností, protože je to hodně individuální. Již loni mě na Rize zaujala jedna věc (letěli jsme do Helsinek přes Rigu). Byť jsme hlavní město Lotyšska viděli pouze ze vzduchu, zarazily mě velké zelené plochy. A to nejen na okraji města, ale i v samotném centru. Zde se máte před sluníčkem kam schovat. Tohle není město betonu a panelu. Však i pár kroků od Radničního náměstí se nachází nádherný park, kde lidé polehávali na dekách a kolem nich spalovali běžci své přebytečné kalorie. Skvělé místo. A to nejen kvůli stromům. Zarazil mě i ten klid a čistota. Tady se nikdo nikam nehnal, pokud tedy nepočítám převážně mladší generace, které rižské ulice zdolávaly na elektronických koloběžkách. O ty jsme tu skoro zakopávali. Jinak pohodička. I samotné centrum města se tvářilo poklidně. A to i v době, kdy jsou ve městě tisíce turistů, kteří obdivují krásu města. Riga je opravdu pěkná. Velmi pěkná. A pokud chcete vidět vše podstatné, nemusíte si na to vynahrazovat moc času. Samotné centrum není nijak velké, ale rozhodně stojí za to ho navštívit. Rižský dóm, Cat House, Tři bratry nebo Dům Černohlavců, tohle zde musíte vidět. A nebudete litovat. Pokud pak máte rádi "město jako na dlani", pak doporučím návštěvu kostela sv. Petra či Akademii věd, neboli " Stalinův dort", kde se ve výšce 65 metrů nachází vyhlídková plošina "Panorama Riga." 

... Riga je kousek od Jurmaly.

Pokud vás ruch města (tady rozhodně není tak velký) unaví, pak vyrazte do 25. kilometrů vzdálené Jurmaly, lázeňského města, které dříve bývalo pýchou SSSR. Dovolenou zde trávil třeba i Gorbačov. A já se mu teda fakt nedivím. Na rozsáhlé pláži plné příjemných posezení bych mohl zůstat mnohem déle než jen pár hodin. Nakonec i voda Baltu vybízela k vykoupání se. A to jste rozhodně nemuseli být žádnými otužilci. Mít zde věci na převlečení, asi bych se do vody zabořil více než jen po kolena. 

Nedaleko odtud si pak můžete udělat i procházku po promenádě města. Určitě vás zláká velký počet restaurací či odchodů. My do jedné z nich zavítali. Samotný název " Veranda" zněl fakt zajímavě. Jídlo bylo vynikající, ale čekali jsme na něj hodinu. Takže na promenádu si udělejte čas. A nebo jsme jen měli smůlu ...

... Riga je československá.

A to fakt nepřeháním. V Rize neuniknete hokeji, ale také Čechům a Slovákům. Jsou na každém kroku, snad na všech hokejových zápasech, a také v každé hospodě. A nenudíte se s nimi. Samý úsměv, samé fotky, společné zpívaní Vysokého Jalovce či Macejka. Po takových akcích člověku vyschne v krku. Takže i hodně piva. Ve městě je to jedna velká československá párty. Ostatně páteční vzájemný zápas to jen potvrdil. To byla správná rivalita. Přeřvávání se, hecovačky, elektrizující atmosféra. K tomu, aby takové chvíle byly dokonalé, si jen zbývalo zazpívat českou hymnu. A že jsme ji tedy recitovali! Hlasitě, falešně, ale s hrdostí na to, že jste Čech. A samozřejmě z radosti z výhry. No, a pak se šlo na pivo. Samozřejmě všichni společně. A ono by to bylo stejně, i kdyby vyhrálo Slovensko. Troufnu si tvrdit, že pivo v Lotyšsku není tak špatné, jak by si leckdo mohlo myslet. Ano, Bauskas ve fanzóně není úplně tím, co bych vyhledával, ale na žízeň v horkém počasí dobrý. To Mežpils, který měli v hale, už snesl velmi vysoká měřítka. A nám to vlastně bylo asi jedno. V tak nádherné atmosféře si dáte cokoliv. Zažil jsem společný zápas v Kodani a věděl jsem, že to bude velký. A ono to letos bylo ještě lepší. Něco, na co fakt nezapomenete.

... Riga je "ruská."

Až mě to zarazilo. Věděl jsem, že Rusové v Lotyšsku tvoří výraznou menšinu. V centru města to tak znát není, ale jakmile vyrazíte mimo, slyšíte ruštinu na každém kroku. Tady se snad i vymyká tržiště, které je největší v Evropě. Nachází se ve čtyřech opuštěných hangárech + jednou budovou vedle nich. Desítky stánků nabízející všechno možné. Od ryb, čokolád, různých čepic až po magnetky. Tady seženete opravdu vše. A z drtivé většiny od rusky mluvících lidí. Ono Lotyšsko proti rusifikaci země bojuje už dlouhá léta. Chvíli se zdálo, že to vzdá, ale Putinova invaze na Ukrajinu snahy o derusifikaci země obnovila. V Lotyšsku se nachází desetitisíce Rusů bez lotyšského občanství. To získáte pouze tehdy, pokud projdete zkouškami z lotyštiny. A ona má být povinná. Pokud zkoušený neprojde, bude vyhoštěn. Je to na závěr mého blogu asi trochu diskutabilní téma, ale jsem přesvědčen, že Lotyši dělají správně. Mají z Ruska strach. A myslím, že oprávněný. Však oni sami nejlépe vědí, co Rusko dokáže. Mají s ním historicky dost špatné zkušenosti. Nerozumím tomu, že v Lotyšsku žijí generace Rusů, kteří se nenaučili řeč země, ve které žijí. Přijde mi to z jejich strany takové ... arogantní ... povýšenecké? Zkrátka je to špatně.

Možná jsem nemusel končit zrovna takhle, ale i toto v Rize zažijete. Z lotyšské metropole jsme odjeli včera pár hodin před vzájemným duelem naší repre s domácími. Naši si po dvou výhrách, kterých jsme byli svědky, připsali první porážku. A chvíli na to začalo pršet ...

Asi jsme měli opravdu extrémní štěstí. Tak či tak, šampionát pokračuje. Já už budu fandit jen z gauče a s českým pivem v ruce. Věřím ale, že ti, kteří se do Rigy chystají (a že jich ještě bude hodně), prožijí skvělý výlet. Tak, jak jsme ho prožili my. 

Fandíme dál! 

Autor: Josef Hnidzik | úterý 16.5.2023 17:16 | karma článku: 11,33 | přečteno: 356x
  • Další články autora

Josef Hnidzik

Včerejší semifinále očima obyčejného fanouška

Čtrnáct let Česko neotevřelo finálové brány. Stalo se tak naposled v německém Kölnu. A klíče od posledního zápasu na turnaji našel legendárním vyrovnávacím gólem Karel Rachůnek s nájezdovými mágy Markem a Kašparem.

26.5.2024 v 16:56 | Karma: 14,86 | Přečteno: 283x | Diskuse| Sport

Josef Hnidzik

Česko hostí světový hokej. A opět je to jedna velká oslava tohoto sportu.

Po devíti letech se světový hokej vrátil na území České republiky. Naše země hostí již třetí šampionát ve své samostatné historii. A jedno je jasné. Opět si ho všichni budou dlouho pamatovat.

18.5.2024 v 14:37 | Karma: 21,64 | Přečteno: 1121x | Diskuse| Sport

Josef Hnidzik

Jeli jsme podpořit nároďák do Lince ...

Příprava české hokejové reprezentace na květnový domácí šampionát je v plném proudu. Svěřenci trenéra Rulíka se po čtvrtečním triumfu nad Rakouskem vydali k odvetě se stejným soupeřem za naše jižní hranice. A my u toho nechyběli.

21.4.2024 v 21:09 | Karma: 7,56 | Přečteno: 175x | Diskuse| Sport

Josef Hnidzik

Třinečtí, Sparťané! Díky za skvělý hokejový zážitek!

Kdyby rozhodující semifinále nevysílala stanice 02 TV Sport, ale Česká televize, mohl Robert Záruba oprášit legendární hlášku z Nagana. Nestalo se, ale dějiny se přepisovaly. Série mezi Spartou a Třincem byla unikátní, skvělá!

14.4.2024 v 17:31 | Karma: 14,97 | Přečteno: 257x | Diskuse| Sport

Josef Hnidzik

Dozvuky duelu HK-ČB. Pan Ryšavý uvádí zavádějící informace. Záměrně?

Během středečního dopoledne byl novinářem Ryšavým zveřejněn v deníku Sport článek věnující se událostem po utkání mezi Hradcem a Budějovicemi. Zmíněný novinář se nebál v tendenčním článku ostrých výpadů vůči fandům z jihu Čech.

7.2.2024 v 18:18 | Karma: 13,32 | Přečteno: 421x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Kritiku od pozůstalých nesu těžce, Bek využil majáček legitimně, říká Rakušan

25. června 2024

Premium Nerezignuji a nikoho neodvolám. Ministr vnitra Vít Rakušan trvá na tom, že policie při pátrání po...

ANALÝZA: Ukrajina vyhlíží stíhačky F-16. Její spásou však spíše nebudou

25. června 2024

Premium Vytoužené americké stíhačky F-16 se ještě neobjevily na ukrajinské obloze, ale už je na ně vypsaná...

V belgickém Lutychu hoří rezidenční budova, jedna z nejvyšších v zemi

24. června 2024  22:55

V Lutychu na východě Belgie hoří jedna z nejvyšších rezidenčních budov v zemi. Výšková budova...

Požár budovy u Moskvy má osm obětí, zůstaly uvězněny v ohni uvnitř

24. června 2024  15:34,  aktualizováno  22:05

Nejméně osm obětí si podle předběžných údajů vyžádal požár v budově ve Frjazinu u Moskvy, uvedla...

  • Počet článků 50
  • Celková karma 14,76
  • Průměrná čtenost 1364x
Dobrý den, ahoj. Vůbec netuším, co zde o sobě napsat. Snad jen, že miluju sport a sem tam o něm něco napíšu. :)

Seznam rubrik