Meteorologická stanice v Praze - Libuši
Není divu, že jsem článek odkládal, protože na pozemku je umístěno mnoho různých měřících přístrojů, které běžně na dobrovolnických stanicích nejsou k dispozici, a netroufl jsem si k jednotlivým fotkám přidat svůj popisek. V budovách byly k dispozici k volnému odběru prospekty (naučné materiály), z nichž v jednom je detailní popis téměř všech zařízeních. Dále jsem získal průvodce rozpoznáváním oblaků, předpovídání počasí podle přírody a spousty dalších zajímavostí.
Podobně jako v centrálním pracovišti v Praze - Komořanech, kde už jsem byl, měli meteorologové pro návštěvníky připravený okruh, který na minutu musel vycházet přesně, aby se všichni mohli spravedlivě vystřídat. Na přednáškách jsem se dozvěděl něco o prvních počátcích a postupném vývoji stanice, radarovém měření a přijímaní dat z meteorologických družic; byl jsem seznámen s širokou škálou měřících přístrojů a vypouštěním balónu s radiosondou; na konci prohlídky jsem viděl stanici monitorující kvalitu ovzduší.
Šedesátimetrová meteorologická věž, která vznikala mezi roky 1973 až 1979, se nachází v 295 m n. m. Radarové měření bylo znemožňováno kvůli postupné výstavbě sídlišť, proto ji nahradila nová meteorologická věž v Brdech. Observatoř na Libuši vznikla v roce 1967. Dříve to bylo místo vzdálené od mohutné pražské zástavby, proto stanice sloužila k aerologickému výzkumu, radarovému měření a přijímaní dat z meteorologických družic.
-
Na desetimetrovém stožáru je nainstalován ultrazvukový větroměr. Součástí automatické klimatologické stanice je také teplotní a vlhkostní čidlo zastíněné radiačním krytem, detektor srážek, Pyranometr na měření globálního záření a skříňka na uchovávání dat. Slunoměr je umístěn na střeše budovy, který na fotografii není vidět. Stanice je součástí sítě WMO (Světové meteorologické organizace). Libuš je synopticko-klimatologickou stanicí, která zároveň provádí speciální měření.
-
Druhá automatická klimatologická stanice.
-
Ceilometr je přístroj, který měří výšky spodní základny oblačnosti a vertikální dohlednosti s rozsahem do 7,5 km a rozlišením 15 m. Zařízení dokáže detekovat až tři vrstvy oblačnosti. Po dobu třiceti let se Výškoměr vyměnil třikrát.
-
Manuální meteorologická stanice, kterou jsem fotil minulý rok v létě. Na "Den otevřených dveří" 23.3. samozřejmě bylo možno nahlédnout dovnitř a seznámit se s teploměry. V budce je umístěn suchý a vlhký teploměr, vlhkoměr, minimální a maximální teploměr. Maximální teploměr kolem 14 hodině ukazoval 21 °C, což přesně odpovídalo podle předpovědi počasí pro Prahu na daný den. Po stranách budky jsou žaluziové stěny, které umožňují volné proudění vzduchu, přitom vybavení chrání před přímým slunečním zářením. Otevírací část budky je třeba umístit směrem na sever, aby při odečtu naměřené hodnoty neovlivňovalo slunce. Za budkou je výše uvedený Ceilometr.
-
Tzv. Detektor počasí, který odhaluje srážky a odhaduje intenzitu v různých podobách např. mrznoucí déšť, mrholení, sníh, smíšené srážky atd. s rozsahem měření 10 m až 20 km. Detekuje také mlhy, kouřmo a různé nečistoty. Možnost i měření radioaktivity. Druhým přístrojem je automatický srážkoměr váhový, který je určen pro měření kapalných i pevných srážek. Součástí měření sněhové pokrývky slouží i měrná tyč, která je vidět na obr. 2. Nejvíce napadlo po celou dobu měření až 30 cm, takže není potřeba si pořizovat vyšší tyč (sněhoměrnou lať). Na meteorologické zahrádce jsou umístěné také kontrolní srážkoměry.
-
Přízemní a půdní teploměry měří 5 cm nad povrchem a 5, 10, 50 a 100 cm pod povrchem. Nelze si nevšimnout uschlého trávníku. Minulý rok o prázdninách naše území bylo pod vlivem častých tlakových výší s vysokými teplotami a suchem.
-
Výparoměr měří hladinu vody digitálním snímačem.
-
Měření přízemní teploty 5 cm nad zemských povrchem. Teplotní čidlo není chráněno krytem, protože hodnoty se zaznamenávají ráno. Na přednášce odborný průvodce návštěvníkům ukazoval také zařízení, které zjišťuje do jaké hloubky zamrzá půda, nevím však zda-li se to týká tohoto přístroje.
-
Stanice monitorující kvalitu ovzduší.
-
Zdroj: ČHMÚ, fotografii č. 2 jsem převzal od http://wikimapia.org/3561668/cs/Meteorologická-observatoř-Praha-Libuš-11520, Pražský deník, Wikipedie
Petr Hlinomaz
Hysterie kolem CO2...?
V poslední době slyšíme kritiku kolem změny klimatu od vědců, kteří nemají patřičné vzdělání. Stačí v článcích uvést, že se k tématu vyjadřuje skepticky nějaký vědec a hned nadšeně tomu mnoho lidí věří.
Petr Hlinomaz
Zelená propaganda a "zlý" kapitalismus
Mnoho lidí považuje stávky týkající se snižování emisí skleníkových plynů za přínosné, vždyť jde přeci o zlepšení ochrany životního prostředí. Jenže zelená propaganda se snaží vnutit ostatním nebezpečný názor.
Petr Hlinomaz
Jak správně předpovědět počasí
Nekoukej do mobilu, ale nahoru. Asi tak bych to shrnul. Zvykli jsme si spoléhat na moderní technologii, jenže i ta může často zklamat.
Petr Hlinomaz
Ochrany životního prostředí se ujal extrémismus
Antropogenní vliv skleníkových plynů úzce souvisí s ochranou životního prostředí, přesto někteří tento jasný fakt stále nedokáží pochopit, dokonce to považují za faul, neboť zejména oxid uhličitý přeci naopak životu prospívá.
Petr Hlinomaz
Nejlepší předpověď na světě
Neustále se objevují nepřesné a nepravdivé předpovědi počasí s odvoláním na meteorology z ČHMÚ. A aby se v tom čtenář trochu vyznal, dovoluji si k tomu napsat pár poznámek.
| Další články autora |
Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu
Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...
Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech
V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...
Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou
Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...
Pražské ulice jsou zajímavý retroautosalon. Havlův Golf, sovětská Lada, německé Scorpio a další
Když pojmete procházku po městě jako výlet za automobilovými veterány, určitě neprohloupíte....
Přehled výluk 2026: DPP ohlásil 4 omezení v metru, na povrchu je oprav ještě víc
Pražský dopravní podnik zveřejnil přehled plánovaných realizací nových staveb, oprav a...
Martin Kraus: V novém seriálu hraju pěkného blba, který se s lidmi ani koňmi moc nepáře
Již tuto sobotu startuje na obrazovkách televize Prima rodinná sága O lidech a koních, osmidílný...
Srdeční záležitosti v iQlandii
Tvoření, mikroskopování, pokusy i zábavné úkoly, které prověří tep návštěvníků. Liberecká iQlandia...
Sebral nůžky a utekl oknem. Agresivních pacientů přibývá, nemocnice dělá opatření
Silně opilý muž se zranil na hlavě, při ošetření však na lékaře začal útočit nejprve slovně a...
Moldava prodala historické vlakové nádraží, podnikatel tam chce luxusní hotel
Historické vlakové nádraží v Moldavě na Teplicku opět mění majitele. Obec památku prodá...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 273
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 809x





























