Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Jak správně předpovědět počasí

Nekoukej do mobilu, ale nahoru. Asi tak bych to shrnul. Zvykli jsme si spoléhat na moderní technologii, jenže i ta může často zklamat.

Veškeré aplikace o počasí se tváří, že dokáží předpovědět počasí v přesný čas, ale ve skutečnosti jde jenom o zpestření přehledu předpovědi počasí.  Kdyby meteorologové věděli na kterém bodě v určitou hodinu bude např. pršet, tak by to v předpovědích uváděli. Určitě by předpovědi nebyly omezené na jednotlivé kraje. Textová předpověď pro kraje je to nejlepší, co máme. Nic víc, nic míň. A není to málo. Uživatel totiž ani vlastně nemusí nad ničím moc přemýšlet. Nemusí umět rozlišovat oblaky; nemusí si lámat hlavu nad tím, které oblaky přinášejí déšť; není potřeba, aby uživatel uměl předpovědět podle povahy oblačnosti počasí na druhý den. Stačí pouze dvakrát až třikrát denně, podle závažnosti povětrnostních podmínek, sledovat předpověď na seriózním serveru, a jak tomu bylo odjakživa, sledovat i oblohu.

Myslím si, že lze bez větších znalostí meteorologie předpovědět počasí v závažnějších situacích podle pozorování oblohy až na hodinu dopředu. Je to mnohem spolehlivější způsob, než sázet na aplikaci. Při cestách do vzdálenějších krajů samozřejmě mobilní telefon může být dobrým pomocníkem, ale jinak bych řekl, že je lepší zvednout hlavu a dívat se nahoru - pozorovat a vyhodnocovat. Když má někdo bohaté znalosti a zkušenosti v pozorování, tak samozřejmě jeho předpověď bude kvalitnější, ale i přesto jsem přesvědčen, že to není nijak složité. Známé pravidlo říká, že čím tmavší obloha, tím je pravděpodobnější možnost srážek.  S kombinací sledování předpovědi není problém se dopředu připravit.

Kdybychom zažívali pouze jednotvárné počasí utvářené tlakovou výší, užívání aplikací by bylo dostačující, jenže počasí bývá dosti proměnlivé, proto bychom jsme se měli smířit s tím, že nelze předpovídat všechny meteorologické prvky a jevy přesně. A žádné aplikace to nezmění. Termíny "ojediněle" a "místy" jsou pro větší území orientačními vodítky, proto nezbývá nic jiného, než se koukat na oblohu.
 

 

Autor: Petr Hlinomaz | pátek 23.8.2019 8:49 | karma článku: 9,60 | přečteno: 466x

Další články autora

Petr Hlinomaz

Hysterie kolem CO2...?

V poslední době slyšíme kritiku kolem změny klimatu od vědců, kteří nemají patřičné vzdělání. Stačí v článcích uvést, že se k tématu vyjadřuje skepticky nějaký vědec a hned nadšeně tomu mnoho lidí věří.

29.11.2019 v 9:40 | Karma: 10,05 | Přečteno: 1189x | Diskuse | Věda

Petr Hlinomaz

Zelená propaganda a "zlý" kapitalismus

Mnoho lidí považuje stávky týkající se snižování emisí skleníkových plynů za přínosné, vždyť jde přeci o zlepšení ochrany životního prostředí. Jenže zelená propaganda se snaží vnutit ostatním nebezpečný názor.

26.9.2019 v 21:18 | Karma: 21,87 | Přečteno: 870x | Diskuse | Politika

Petr Hlinomaz

Ochrany životního prostředí se ujal extrémismus

Antropogenní vliv skleníkových plynů úzce souvisí s ochranou životního prostředí, přesto někteří tento jasný fakt stále nedokáží pochopit, dokonce to považují za faul, neboť zejména oxid uhličitý přeci naopak životu prospívá.

21.8.2019 v 8:42 | Karma: 12,15 | Přečteno: 663x | Diskuse | Věda

Petr Hlinomaz

Nejlepší předpověď na světě

Neustále se objevují nepřesné a nepravdivé předpovědi počasí s odvoláním na meteorology z ČHMÚ. A aby se v tom čtenář trochu vyznal, dovoluji si k tomu napsat pár poznámek.

11.7.2019 v 8:35 | Karma: 15,02 | Přečteno: 704x | Diskuse | Věda

Petr Hlinomaz

Aktualizace odchylky globální průměrné teploty vzduchu od normálu

Podle NASA byl rok 2018 třetím nejteplejším rokem od doby měření profesionálními meteorologickými přístroji. Historicky nejteplejším byl však rok 2016.

14.4.2019 v 10:11 | Karma: 8,26 | Přečteno: 501x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Kolik toho víte o vesmíru?

Tento pozoruhodný pohled na Velkou rudou skvrnu a bouřlivou jižní polokouli...
vydáno 11. srpna 2026

Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...

Tichý zabiják neodpočívá ani v létě. Horko umí zamávat se zdravím, pozor na tlak

Mnoho lidí si vysoký tlak spojuje hlavně se stresem, pracovním vypětím nebo...
11. srpna 2026  15:53

Léto je období, kdy máme konečně pocit, že se život zpomalil. Dny jsou delší, kalendář méně...

Tesco může v Česku změnit majitele. Ve hře je i polská Biedronka, ta ale míří jinam

Češi nakupují například v polské Lubawce.  (28. 9. 2023)
13. srpna 2026  12:12

Britští vlastníci Tesca zvažují prodej svých aktivit ve střední Evropě. Pokud by k němu skutečně...

Dům jako chalupa v Mrazíkovi? V Podolí vyřešili slunce nečekaně jednoduchým trikem

Jednoduchým poskládáním pater vznikl dům s výhledem i celodenním světlem. Stačí...
16. srpna 2026

Plánovači budoucnosti už v 60. letech přemýšleli o městech, kde se nejen rodinné domy, ale celé...

Nejlepší štrúdl, koláče i kremrole v Praze. Tři sladké adresy, které musíte znát

Koláče
11. srpna 2026  15:54

Hlavní město nabízí nespočet cukráren a pekáren, některé podniky však proslavila jediná specialita....

vydáno 19. srpna 2026  7:23

Od soboty jezdí atobusová linka 145 z Čimic do Dejvic tunelem Blanka. Jde o velice rychlé spojení....

vydáno 19. srpna 2026  7:22

Od soboty jezdí atobusová linka 145 z Čimic do Dejvic tunelem Blanka. Jde o velice rychlé spojení....

vydáno 19. srpna 2026  7:22

Od soboty jezdí atobusová linka 145 z Čimic do Dejvic tunelem Blanka. Jde o velice rychlé spojení....

Smíchovské nádraží.

Smíchovské nádraží.
vydáno 19. srpna 2026  7:21

Stavební práce na Smíchovském nádraží.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 273
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 810x
Píši příspěvky o liberální politice, počasí a globálním oteplování. Spravuji fb. stránku Počasí a klima.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.