Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Buď zdráv, Macbethe!

Buď zdráv, brzy budeš král! Věštba čarodějek ze známé hry Williama Shakespeara nově zaznívá v pražském divadle ABC a rozhodně vám bude dlouho rezonovat v hlavě.

V letošní sezóně gratuluje mnoho divadel Shakespearovi ke 400 let od narození uváděním právě jeho her. Pozadu nezůstávají ani Městská divadla pražská, kde se pustili do křížku se skotským králem a jeho hrdelním zločinem. Jestli bitvu vyhrávají, můžete zjistit v divadle ABC.

Macbeth, hra, o níž se vyprávějí mnohé legendy, historky a kterou prý provází odvěké prokletí, je snad jednou z nejtěžších od slavného anglického barda. Macbeth, ač prý postavený na skutečném historickém základu, se může a mohl odehrát v kterékoliv době a obsahuje mnoho odkazů i pro dnešní dny. Přináší příběh boje o moc, slabosti, síle proroctví, i zamyšlení, jak daleko je člověk schopen zajít kvůli vlastnímu prospěchu a obohacení.

Macbeth je voják, velitel věrný svému králi. Tedy, loajální je pouze do chvíle, než mu tři čarodějky nezasadí svým proroctvím do hlavy semínko zrady. Ono semínko ještě zalije a podpoří v růstu Macbethova žena. Lady M. by svého muže ráda viděla na vyšších postech a hodlá využít veškerých svých schopností i ctižádosti, aby dosáhla svého. Popisovat dál děj této Shakespearovy hry je snad zbytečné, každý, jak doufám, ví, že se stupňuje od úskočné vraždy krále Duncana, přes děsuplné krveprolití, až do chvíle, kdy se Birnamský les dá na pochod. Jak dopadne král a jeho krásná Lady, už prozradí inscenace.

Režisér Pavel Khek už mnohokrát ukázal, že se velkých opusů nebojí a Macbethem to rozhodně znovu potvrzuje. Inscenace dostala svěží háv, v příjemném moderním bezčasí, protože příběhy moci, boje a následné spravedlnosti nepotřebují dobové kostýmy, aby se do nich divák propadl a zamiloval. Nejvýraznější osobností se v tomto ztvárnění stává krásná, silná a cílevědomá Lady M. v podání Diany Šoltýsové. Její hrdinka od začátku ukazuje drápky a divák bez dechu sleduje, jak umně, nenápadně a takřka nevinně vmanipulovává svého chotě do osidel zrady.

Je-li ukázána Lady jako ta silnější z manželského páru, je logické, že se Macbeth Milana Kačmarčíka proměnil tak trochu ve slabocha, který rád a poslušně naslouchá libým věštbám i manželčiným svodům. Radim Madeja se stal Macduffem, vykonavatelem další části věštby a ve finále i ochráncem míru. Užasnete zejména nad Madejovou neoblomností a zjihnete při scéně, kdy se dozví, že jeho rodina byla vyvražděna a dům vypálen. V té chvíli Macduff přestává být ctihodným služebníkem, ale stává se nástrojem pomsty.

Macbeth ve snaze udržet si královský trůn, jenž se pod ním stále více kýve, a zároveň se nezbláznit z temných proroctví, která k němu přicházejí, prolévá stále více krve svých nejbližších šlechticů. Lady Macbeth mezitím podlehne výčitkám svědomí a ve vrcholné scéně, korunované neuvěřitelně sugestivním monologem se slavnou neviditelnou skvrnou, definitivně propadne šílenství. Možná po zhlédnutí Macbetha v ABC budete na Dianu Šoltýsovou pohlížet chvíli raději z dálky, dokud se neujistíte, že své zoufalé pomatení mysli skutečně pouze tak dobře zahrála.

Důležitým elementem hry jsou tři čarodějky v podání Niny Horákové, Petry Tenorové a Lucie Pernetové. Tvůrci se vymanili, jako v mnohých dalších aspektech, ze zakořeněné představy, že čarodějnice musejí být babice neurčitého věku s bradavicí na nose. Čarodějky se zde proměňují od svůdných a vnadných barových holek, přes komorné Lady M. až po sloužící na hostinách, a jako zlatá nit se proplétají celým představením. Stávají se tak živou a drásavou připomínkou, že osud ví víc než figury na šachovnici života, s nimiž si lačně hraje.

Neodmyslitelnou součástí Khekovy inscenace tvoří kostýmy Agnieszky Páté-Oldak ve vojenském stylu a chladně i drsně kovová scéna Michala Syrového. Silným efektem jsou rovněž všudypřítomné židle, představující duše mrtvých i umučených nešťastníků.

Macbeth je sice králem, ale nikdy už nebude spát. A k smrti jej zdrtí, až se Birnamský les dá na pochod. Vy byste rozhodně neměli prospat příležitost a vyrazit do divadla na inscenaci, která vám vyrazí dech a na nějakou tu chvilku rozjitří váš klid.

 

Foto z inscenace: Alena Hrbková

Autor: Helena Herynková | pondělí 3.4.2017 9:46 | karma článku: 11,07 | přečteno: 199x
  • Další články autora

Helena Herynková

Literární děti z jiných vajec

Děti jsou různé, malé, velké, tlusté, tenké. Mohou být hodné i zlobivé, slušně vychované nebo raubíři, ale vždycky si umějí fantasticky vymýšlet. Stejně jako autor Lukáš Jůza, když psal O dětech z jiného těsta a divokých vajec.

4.7.2024 v 8:10 | Karma: 4,66 | Přečteno: 103x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Únikovka na život a na smrt

Hrozba bombovým útokem, až příliš skutečně vražedná virtuální úniková hra a k tomu jedna nezdolná agentka FBI. Isabella Maldonado rozjíždí další sérii prvním dílem s nervy drásajícím názvem Zabij, nebo zemři.

29.5.2024 v 15:00 | Karma: 3,52 | Přečteno: 80x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Neznámá mrtvá v řece

Silvestrovská noc, mrtvá v řece, kterou nikdo nehledá, a případ, o nějž nikdo nestál. Svou detektivní tvář nastavuje slovinské Jezero.

21.5.2024 v 10:20 | Karma: 4,74 | Přečteno: 108x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Podivná zkouška pevnosti vztahu

Chata u romantického jezera, uprostřed rozlehlých lesů státu New York. A dvojice, která se tam přijela schovat a utužit svoje manželství. Znovu objevit skrytou lásku. Ten týden pro ně bude pořádná Zkouška rájem.

17.5.2024 v 16:40 | Karma: 6,40 | Přečteno: 158x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

První reportérka

Odvážná a nebojácná dívka v době, které vládli pevnou rukou především muži. Dívka, odhodlaná udělat cokoliv, aby ve svém životě uspěla se ctí a udržením vlastní vážnosti. Šílená, nevšední příběh o první investigativní novinářce.

12.5.2024 v 11:25 | Karma: 3,56 | Přečteno: 85x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Čelíme střetu civilizace a barbarství, řekl Netanjahu v Kongresu

24. července 2024  20:27,  aktualizováno  22:34

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vláda se shodla na novém českém eurokomisaři. Má jím být ministr Síkela

24. července 2024  18:16,  aktualizováno  21:41

Vláda rozhodla, že kandidátem České republiky do Evropské komise bude ministr průmyslu a obchodu...

Policie odvolala pátrání po čtrnáctileté dívce z Tachovska

24. července 2024  14:59,  aktualizováno  21:26

Policisté pátrali po čtrnáctileté dívce z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým...

Britský generál varuje před „osou čtyř“ a mstivostí Rusů. Žádá přípravu na válku

24. července 2024  21:18

Britská armáda musí být do tří let připravena vést válku proti „ose převratu“, kterou tvoří Rusko,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 178
  • Celková karma 4,65
  • Průměrná čtenost 281x
Narodila jsem se a žiju v Praze, vystudovala jsem Obchodní akademii. Dvacet let jsem pracovala v oblasti knižního marketingu a PR. Od podzimu 2022 jsem přesídlila do bankovnictví, ale vášeň pro psaní a knihy mě rozhodně neopustila. Ve volném čase píši divadelní a knižní recenze, nebo glosy k současnému dění, a s chutí pěšky objevuji různá zákoutí krásné Prahy.