Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Videoblog z Afriky - tři týdny nezapršelo, aneb jak tu farmaříme

Žijeme v Zambii a nyní je období dešťů, ale tři týdny nám nezapršelo. Co děláme a jak jsme si s tím poradili v textu i videoblogu.

"Evropa se rozvinula díky tomu, že se nachází v chladnějších podmínkách a lidé byli nuceni více plánovat a dělat si zásoby, kdežto v Africe to není potřeba, lidé tam žijí ze dne na den, protože je tam větší teplo", slýchávala jsem, když jsem byla mladší v rodné České republice od mých rodičů, ale i třeba ve škole. Dnes již vím, že tento názor je zcela zcestný.

Na naší organické farmě v Zambii musíme plánovat na několik měsíců i let dopředu. Rostliny neplodí plody okamžitě, ale potřebují k tomu svůj čas. Tak je to také se zvířaty, jejich rozmnožováním nebo kladení vajec v případě třeba slepic a dalších ptáků. Plánování dostupnosti ovoce je ještě složitější, protože stromy rostou několik let než začnou plodit. S manželem musíme plánovat pečlivě každý krok na naší farmě. To co sázíme dnes, budeme jíst za několik měsíců. 

Nyní máme z naší farmy v domácnosti k dispozici lilky, zelené papriky a bazalku, slepice nám opět začali snášet vejce. Zrovna jsme měli kozí zabijačku, protože ve vesnici se konal pohřeb a my jsme přispívali masem do pohřební hostiny. Zbytek kozy postupně dojídáme. V období dešťů jsme také měli hodně plevelové zeleniny jako je bondwe nebo mundabi, které jsou ale bohaté na železo a rostou prakticky samovolně v přírodě. Stačí je sesbírat. V Zambii se jí hodně zelených zeleninových listů. Máme zasazené dýně, které ještě nejsou připravené sklidit, ale jíme dýňové listy, které si vaříme s arašídy. 

Jídlo z naší farmy v Africe

Letošní období dešťů skončilo předčasně a celé období dešťů pršelo spíše sporadicky, alespoň u nás nedaleko Livingstonu. Papriky i lilky nám pomalu usychají i přesto, že jsou zasazené pod stromy, aby nebyli na přímém slunci. Naštěstí nejsme tímto ohroženi. Na farmě máme nyní 12 malých prasátek, které prodáváme jako živá dalším lidem, kteří by rádi začali chovat prasata. Pokud se prasátka neprodají, tak budeme mít za pár měsíců párkové, klobásové, slaninové a další hody. Na farmě máme úly se včelami. Přibližně za měsíc bude med připraven ke sklizni, který budeme moci prodat a koupit si například internet, který používám i třeba k psaní článků.

Přesto musíme začít plánovat, co bude za pár měsíců. Co budeme jíst? Naštěstí nás nebaví jíst to samé každý den nebo každý týden a užíváme si sezonní produkty. Období dešťů je již ke konci a má pršet pouze maximálně třikrát. Toto je vhodné období pro zasazení zeleniny než velkých plodin. Na začátku období dešťů jsme sázeli Pigeon pea, což je z poloviny strom a keř, který plodí fazole bohaté na protein pro lidi i zvířata. Za pár měsíců budeme mít vlastní jídlo pro všechna naše prasata a i organické fazole pro domácnost. Dnes jsme se rozhodli zasadit českou i zambijskou zeleninu.

Já jsem zasadila pod stromem Moringy ředkvičky, mrkev a řepu. Nepoužíváme žádné chemikálie ani pesticidy a všechno jídlo si pěstujeme organicky. Moringa je strom bohatý na výživu nejen pro lidi, ale také pro zvířata a plodiny. V obchodech se prodávají čaje i léky z Moringy, které posilují imunitu a mají další pozitivní účinky. Já přidávám Moringu i do stravy našeho hlídacího afrického psa. Předpokládám, že strom Moringy mi poskytne dostatek živin pro moji zeleninovou zahradu. Můj manžel zasadil zambijskou zeleninu okra, kterou má rád. Natočili jsme video o tom, jak nám to šlo.

Diverzita na naší organické farmě v Africe je nezbytná. To je to co nás drží při životě, dodává nám živiny a příjem. Když jedna ze sekcí farmy nefunguje ať z důvodu klimatických změn, sucha, změn na trhu,  a dalších, vždy máme i jiné aktivity, které nám pomohou přežít těžké období. Diverzita je potřeba jak u jídla, tak i u lidí. Rozdílné kultury, které sdílíme s manželem, nás přinutili k tomu, že máme nejen obohacený jídelníček, ale také mnoho nápadů a řešení pro situace, které zažíváme v divoké africké zemi Zambie.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Kamila Hejlikova | úterý 1.3.2022 13:50 | karma článku: 20,35 | přečteno: 521x
  • Další články autora

Kamila Hejlikova

Vzpomínky na Vánoce v Africe

Jak lidé slaví Vánoce na jiném kontinentě? Jsou bílé, slunečné, nebo úplně jiné? Něco málo ze vzpomínek na Vánoce v Zambii.

8.1.2023 v 8:35 | Karma: 19,68 | Přečteno: 474x | Diskuse| Cestování

Kamila Hejlikova

Afrika – vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá

Slova, která pro mě vystihují Afriku nejvíce jsou vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá. Jak jsme slavili nezávislost v africké zemi, kde bydlíme.

11.11.2022 v 17:36 | Karma: 14,65 | Přečteno: 321x | Diskuse| Cestování

Kamila Hejlikova

Kulturní šok, česko-zambijská zkušenost

Překvapivě jsem zažila obrovský kulturní šok, když jsem po 2,5 letech života v Zambii odjela na návštěvu do rodných Čech.

3.10.2022 v 18:38 | Karma: 26,10 | Přečteno: 1368x | Diskuse| Cestování

Kamila Hejlikova

Zambie - země věčných úsměvů

Jaké je to žít v zemi, kde je pocit nespokojenosti tabu. Věčně stěžující si Češka se vyrovnává s odlišnou kulturou věčně spokojených lidí.

22.8.2022 v 18:50 | Karma: 14,13 | Přečteno: 421x | Diskuse| Cestování

Kamila Hejlikova

Tradiční africké slavnosti

Život a lidé v Africe se mění, rozvíjí a modernizují, tak jako ostatní oblasti světa. Představu měnící se Afriky bychom měli vždy mít na paměti a některé stereotypy o Africe jsou mylné.

15.7.2022 v 18:00 | Karma: 15,99 | Přečteno: 486x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

Pragano! Staromák explodoval radostí, fanoušci během zápasu kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  22:48

Česko v neděli zažívá hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Litevským prezidentem zůstává Nauséda, premiérku Šimonytéovou drtivě porazil

26. května 2024  22:09

Litevská premiérka Ingrida Šimonytéová přiznala porážku v prezidentských volbách, ve kterých...

Útočník v metru ve francouzském Lyonu zranil nožem čtyři lidi

26. května 2024  17:33,  aktualizováno  21:07

Čtyři lidé v neděli odpoledne utrpěli zranění po útoku nožem v metru ve městě Lyon ve...

ANALÝZA: Boj s korupční chobotnicí. Kyjev vede dvě války, s Rusy a úplatky

26. května 2024

Premium Na frontě je jasným nepřítelem Rusko, v Kyjevě úplatkářství. Ukrajinské vedení se tak chtě nechtě...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 763x
Jsem Kamila Hejlík Tembo, jsem Česka žijící v Zambii. S rodinou žijeme v Livingstonu nedaleko Viktoriiných vodopádů.

Zajímá mě psaní článků o Africe z hlediska kulturního a sociálního, ale také politického a mezinárodních vztahů. Vystudovala jsem kulturní a africká studia na UHK. Zaměřuji se také na témata zemědělství a klimatické změny v Africe.

Kromě toho máme s manželem organickou farmu, kde se snažíme budovat udržitelný život v souladu s přírodou.  Můžete mě sledovat na Facebooku a Instagramu Kamila Hejlik Tembo nebo naši farmu na Facebookové stránce Mosi-Oa-Tunya Organics.

Seznam rubrik