Afrika – vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá
S jakou intenzitou jsem začala psát tento blog na začátku roku, tak jsem v poslední době dlouho nic nezveřejnila. Zambijský a český kalendář je odlišný nejen v názvech měsíců vycházející z jiných jazyků, ale především klimatickými podmínkami, které ovlivňují způsob života.
V Zambii od září/října je čas na odpočinek, období sucha a nesnesitelného horka. V Livingstonu, v jižní Zambii, kde jsme se usídlili, je v čase našeho českého podzimu, v průměru až 45 stupňů přes den a tyto denní teploty zmemožňují udělat cokoliv od 12 do 16 hodin bez klimatizace nebo větráku.
Toto období je v Zambii nejen typické odpočinkem po náročném období sklizně a nabrání síly před težkým obdobím sázení, které započne s příchodem dešťů v listopadu a prosinci. Ale také časem výroby alkoholu ze zbytků úrody a samozřejmě jeho požívání. V tomto období se ani na naší farmě ve vesnici Mukuni, nedaleko Viktoriiných vodopádů nesnažíme dělat složité práce, protože místní životní styl a denní teploty neumožňují vykonávat žádnou tvrdou práci.
Alkohol podobný slivovici, se vyrábí z kukuřice, kterému se říká Kachasu, ze sorghumu, kterému se říká Opec, etnická skupina Bemba má alkohol vyrobený z medu, který nazývá Imbote. Dokonce některé ovocné stromy plodí ovoce, na kterém se „opíjejí“ sloni, jako je marula. Opice si pochutnávajím na plodech stromu, který plodí zfermentované hnědé pomeranče, kterým se říká monkey fruit, v místním jazyce mahuluhulu.
V tomto období sucha a odpočinku se také slaví nejvýznamnější historická událost Zambie a to získání nezávisloti 24. října 1964. Důležitá událost nejen v životě místních lidí, ale i v mezinárodních vztazích. Tzv. boj za nezávislost proběhl v Zambii bez násilných konfliktů a země si až do dnešního dne udržela status mírumilovné země, kde se neodehrála žádná občanská válka ani násilný konflikt.
Zároveň v České republice začíná školní kalendář a pro mnoho lidí i pracovní kalendář, jako jsou učitelé. Češi také slaví dva významné dny v české historii 28. září a 28.října. Babí léto je produktivním obdobím, kdy jsou lidé odpočinutí po letních dovolených.
V naší česko-zambijské rodině také slavíme narození našich dvou dcer. Navzdory odlišným klimatickým a kulturním podmínkám, Česká a Zambijský Republika mají mnoho společného a dlouhodobě spolupracují, přes výměnu studentů i učitelů až po humanitární a rozvojovou pomoc. Obě dvě země sdílejí národní zvíře v podobě orla, který zobrazen na českém státním znaku a zambijské vlajce.
I přes tolik odlišností, které vycházejí z našeho přirozeného prostředí, historie, a kultury, můžeme najít i mnoho toho, co máme společného. Letos jsme v Zambii oslavili její nezávislost včetně tradičního oblečení a tanců. Oslava nezávisloti byla inkluzivní a důraz je vždy kladem na to, co máme společného. Zcela odlišný přístup od vymezování se vůči ostatním na základě odlišností. Zambie zahrnuje více než 70 různých etnických skupin, které mají odlišný jazyk i kulturu, a přesto tvoří jeden národ.
Nezávislot není jen o svobodě, ale o také o touze pečovat o druhého, se kterým sdílím živobytí, území, tužby, vize, a další. Jde o sdílení společného. Tak jako se zpívá v zambijské písni na oslavu Nezávislosti „Tiyende pamodzi ndi mutima umo“ (místní jazyk Nyanja/Chewa), což znamená „Prosperujme se společným srdcem“. Píseň je ve videu níže.
Kamila Hejlikova
Vzpomínky na Vánoce v Africe
Jak lidé slaví Vánoce na jiném kontinentě? Jsou bílé, slunečné, nebo úplně jiné? Něco málo ze vzpomínek na Vánoce v Zambii.
Kamila Hejlikova
Kulturní šok, česko-zambijská zkušenost
Překvapivě jsem zažila obrovský kulturní šok, když jsem po 2,5 letech života v Zambii odjela na návštěvu do rodných Čech.
Kamila Hejlikova
Zambie - země věčných úsměvů
Jaké je to žít v zemi, kde je pocit nespokojenosti tabu. Věčně stěžující si Češka se vyrovnává s odlišnou kulturou věčně spokojených lidí.
Kamila Hejlikova
Tradiční africké slavnosti
Život a lidé v Africe se mění, rozvíjí a modernizují, tak jako ostatní oblasti světa. Představu měnící se Afriky bychom měli vždy mít na paměti a některé stereotypy o Africe jsou mylné.
Kamila Hejlikova
Plundrování Afriky
Jsou u nás dostupné výrobky z afrických komunit nebo pořád přispíváme k plundrování Afriky za účelem vlastního obohacení?
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Nesehnal kola pro děti, tak je začal sám vyrábět. Dnes prodává do celého světa
Tak dlouho se na českém trhu sháněl po kvalitním sportovním vybavením pro děti, až se rozhodl vzít...
„USA nás zrazovaly.“ Izraelce trápí malá podpora Západu a ztratili víru v dohodu
Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Co mě nejvíce zklamalo? To, že USA i Evropa celý rok víc brzdily napadený Izrael než teroristy,...
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
České Airbnb je už pro cizince na tahu drahé, říká šéf asociace pronajímatelů
Premium Nejčastějšími hosty v Airbnb jsou dnes rodiny s dětmi a ty příliš hlasité hlídají měřiče hluku,...
- Počet článků 31
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 767x
Zajímá mě psaní článků o Africe z hlediska kulturního a sociálního, ale také politického a mezinárodních vztahů. Vystudovala jsem kulturní a africká studia na UHK. Zaměřuji se také na témata zemědělství a klimatické změny v Africe.
Kromě toho máme s manželem organickou farmu, kde se snažíme budovat udržitelný život v souladu s přírodou. Můžete mě sledovat na Facebooku a Instagramu Kamila Hejlik Tembo nebo naši farmu na Facebookové stránce Mosi-Oa-Tunya Organics.