Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výživné jídlo pro budoucnost: hmyz

Lidstva stále přibývá a na planetě je těsněji a těsněji, a především pastviny pro hovězí dobytek zabírají nepříjemně mnoho místa. Bílkoviny bychom ale mohli získávat i jinak než z bifteků: co takhle nákyp z larev zavíječe, cvrčci pražení na másle, nebo pikantní koktejl z mravenců?

Hmyz představuje vysoce výživný zdroj jídla a zatím téměř nevyužitou a přitom obrovskou zásobárnu pro budoucnost. Jeho konzumace je daleko ekologičtěší především proti konzumaci hovězího nebo vepřového masa, a navíc proti nim obsahuje daleko víc vitaminů a minerálů. Lidstvo by konečně mohlo mít dostatek bílkovin!

Dosti zásadní překážkou je ovšem náš hluboce zakořeněný odpor k pojídání hmyzu. Ten je daný čistě kulturně, v řadě zemí lidé takové zábrany nemají. A navíc je dosti iracionální – proč se nám například neoškliví pojídat vysoce inteligentní zvířátko, v mnohém podobné člověku, jako je prase, zatímco psa bychom nejedli? Proč klidně konzumujeme med, který vlastně „naslintaly“ včely? Pokud by v budoucnu nastala nouze o bílkoviny, asi bychom museli mnohé své zásady či předsudky přehodnotit…

V časopise New Scientist jsem se dočetla zajímavá fakta. Celosvětově se už dnes konzumuje 1900 druhů hmyzu, tradiční potravinou je hmyz v některých částech Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky. Během několika posledních let ale vzrostl zájem vlád i environmentalistů o hmyz jako potravinu. Podle nové zprávy OSN bude vzhledem k růstu populace kolem roku 2050 potřeba produkovat asi o 70 % potravin více, s důrazem na jídlo bohaté bílkovinami. Na chov dobytka (případně ani drůbeže nebo ryb) přitom asi nebude dost místa a zdrojů. Podle zprávy OSN by tuto mezeru nejvhodněji doplnil právě hmyz! K jeho chovu stačí oproti větším zvířatům jen zlomek prostoru a jeho výkaly obsahují méně čpavku okyselujícího půdu. Navíc hmyz produkuje mnohem méně skleníkových plynů než běžná hospodářská zvířata.

Nejdůležitější ze všeho je, že hmyz vyprodukuje obrovské množství bílkovin. Mouční červi jich obsahují víc než stejné množství vepřového. Stogramová porce sušených much nebo mexických kobylek obsahuje stejných 28 gramů bílkovin jako steak o váze 226 gramů. Mnoho druhů hmyzu je také doslova nabito vitaminy a minerály, zvlášť zinkem a železem, které nám někdy v jídle chybějí. Dvě larvy bource morušového obsahují desetkrát víc železa než 100 gramů grilovaného hovězího masa, a 100 gramů vařených housenek, což je oblíbené jídlo v Angole, pokryje naše denní požadavky na železo, zinek, měď a thiamin. Většina hmyzu obsahuje i vlákninu a zdravé nenasycené mastné kyseliny, což se projevuje i v jejich chuti. Syrové australské larvy zvané „witchetty grubs“ – asi 10 – 15 cm velké bílé housenky různých můr, například dřevokazné můry Endoxyly - chutnají po mandlích. Mňam!

Vzpomínám si na jednu terénní výpravu s profesionálními entomology, kteří v horku pro osvěžení mlsali mravence, prý příjemně kyselé… anebo se mi konečně vybavuje sázka důchodce a poslance Kremličky, který snědl brouka. Hmyz máme prostě na dosah ruky a stačí malý krůček tím směrem...

 

Praktické problémy

Kdybychom začali vážně uvažovat o chovu či lovu hmyzu na jídlo, narazíme přece jen na překážky. Především je potíž získat dostatečné množství hmyzu. V zemích, dke se hmyz běžně konzumuje, obvykle tvoří jen drobné „zobání“ či svačinky, málokdy hlavní jídlo. Z volné přírody asi hmyz ve velkém získávat nikdy nebudeme - jednak bychom jeho zdroje rychle vyplenili a jednak může být infikovaný neznámými mikroby, kterých se lze ovšem zbavit třeba blanšírováním a zmražením. Někdy však může hmyz obsahovat nebezpečné těžké kovy, třeba z pesticidů.

V Thajsku tradičně existují hmyzí farmy produkující cvrčky. V chladnějších zemích může být ale chov hmyzu problém, protože je náročný na teplo, a pokud jde o druhy procházející proměnou dokonalou (stádiem kukly), je to ještě složitější. Nadějnými druhy pro budoucnost se zdají být kobylky nebo mouční červi (tedy larvy brouka potemníka moučného).

Schůdné řešení by mohlo spočívat v tom, že budeme extrahovat hmyzí proteiny a používat je v podobě prášku, kterým si posypeme jídlo – to už je celkem přijatelné, že? Další možností je využívat uměle odchovaný hmyz jako krmivo pro drůbež. Slepicím to může prospívat i dalším způsobem – chitin, tvořící vnější kostru hmyzu, působí jako přírodní antibiotikum, příznivě reguluje střevní mikroflóru a posiluje imunitní systém.

Pokud byste si chtěli konzumaci hmyzu vyzkoušet a nemáte trpělivost si svoji porci sami nalovit, můžete se obrátit na holandskou společnost Bugs Originals, která už dnes prodává hmyz supermarketům.

 

Autor: Eva Hauserová | neděle 15.9.2013 10:20 | karma článku: 8,71 | přečteno: 1222x
  • Další články autora

Eva Hauserová

O indiánské spiritualitě

Kniha Opeřené slunce vás uvede do světa amerických prérijních indiánů, jejich spirituality a životního stylu, zcela neslučitelného s životním stylem „bílého muže“. Není to ale snadné čtení.

17.4.2023 v 8:11 | Karma: 7,51 | Přečteno: 274x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Jak to chodí v tyrkysových firmách

Občas jsem slyšela někoho mluvit o tyrkysových firmách, ale měla jsem jen mlhavou představu, oč běží. Konečně jsem objevila knihu, která to důkladně objasňuje - Budoucnost organizací od Frederica Lalouxe.

20.3.2023 v 8:24 | Karma: 9,88 | Přečteno: 781x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Rozinky i hořké pilulky z oblasti evoluce

Přiznávám, že název knihy obsahující slovo „vymírání“ mě spíš odstrašoval, možná i proto se mi tahle publikace, vydaná už před čtyřmi lety, dostala do rukou až teď. Ale spíš než depresivní byla nad očekávání zajímavá.

4.1.2023 v 7:54 | Karma: 7,38 | Přečteno: 353x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Zápisky infantilní babičky

Se svými vnoučátky ve věku osmi, šesti a čtyř let si v současnosti báječně vyhraju. Je to ten nejlepší věk, pravý věk hravosti! A tím myslím i svých osmašedesát let...

22.12.2022 v 8:33 | Karma: 15,67 | Přečteno: 462x | Diskuse| Hobby

Eva Hauserová

Půda očima permakultury

O víkendu se konala v Praze na Toulcově dvoře už tradiční permakulturní konference a pěkně se vydařila. Letos měla velké a nesmírně aktuální téma půdy a jejího obdělávání.

9.11.2022 v 9:13 | Karma: 12,37 | Přečteno: 446x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2104x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.