Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zápisky infantilní babičky

Se svými vnoučátky ve věku osmi, šesti a čtyř let si v současnosti báječně vyhraju. Je to ten nejlepší věk, pravý věk hravosti! A tím myslím i svých osmašedesát let...  

Je to obvyklá zkušenost prarodičů: když byly mé děti malé, na podobné hraní jsem neměla čas, nebo ani náladu, pořád jsem cítila nutkání stíhat něco jiného, co mi připadalo důležitější. Teď si to naopak užívám a jsem ráda, že mi vnoučátka poskytují pro hraní vhodnou záminku.

Nejvíc hravého kutilského nutkání se ve mně probudilo s narozením vnučky, která je z nich nejmladší. Mohla jsem se pustit do domácí výroby domečku pro panenky a do šití panenčích šatiček! - Tedy samozřejmě že oba vnoučci také dostali příležitost hrát si s panenkami, v určitém stádiu svého vývoje toužili dostat miminka a pak se o ně starali, ale trvalo to jen krátce a na panenky-miminka se moc dobře nešije. A já jsem měla v gauči plný šuplík různých odstřižků a odložených kusů textilu, ze kterých by byly tak hezké sukýnky a šatečky s nabíráním a volánky!

Jasně, mohla jsem tvrdit, že mi jde hlavně o upcyklaci – kdo neví, co to je, tak jde o recyklaci, při které se materiál použije dokonce k něčemu lepšímu, než k čemu sloužil původně. Ale to byla samozřejmě jen záminka...

Začala jsem tím domkem pro miniaturní panenky. Vytáhla jsem ze sklepa starou bedničku (máme tu výhodu, že náš dům má rozlehlé a zakrámované sklepy), natřela jsem ji, polepila tapetou, nakreslila jsem parkety a slepila jsem pár kousků kartonového nábytku. Našla jsem pidi rámeček na obrázek, dva pidi džbánky a ze všeho jsem poskládala vybavení domečku… a strašně mě to celé bavilo! Domeček obývají plyšové myšky, které kupuje můj přítel našim kočkám, jenže kočky si s nimi nikdy nevydrží hrát moc dlouho – na rozdíl od nás už z infantilního věku vyrostly.

Abych mohla šít vysněné šatičky, musela jsem koupit poměrně velkou plastovou panenku (česací typ s vlásky), na kterou se už dostatečně dobře šije, čímž se ekologická stopa celého tohohle počínání značně zvýšila. Tenkrát byl Sofince jen rok, takže z panenky mé výtvory jednoduše strhala. Potom panenku namočila na zahradě do bazénku a zkoumala, jak bude na sluníčku vysychat. Dnes už ji ale převlékání baví. Aby si u nás mohla hrát s dalšími holčičkami a nepopraly se o jednu panenku, přikoupila jsem další dvě panenky ze stejné série a nejspíš nevydržím a pořídím i čtvrtou, abychom měly všechny kámošky pohromadě; mě i Sofinky se zmocnila sběratelská vášeň, panenky se liší barvou vlasů, očí a pleti a potřebujeme je mít všechny! Taky jim můžu šít celé série šatiček, třeba teď bylo naprosto nutné je na zimu zásobit bundičkami a svetříčky. Krabice s těmihle panenkami mi ve skříni zabírají spoustu místa a jeví se mi to jako čirý nerozum, ale strašně si to užívám.

 

Kulinářské experimenty

Teď před Vánoci jsme se Sofinkou nejdřív spořádaně napekly perníčky. Bylo znát, že to z domova už velmi dobře ovládá, hlavně válení těsta dělala úplně rutinně. Co ale neznala, byly polevy. Rozmíchaly jsme bílek s cukrem a přidaly červenou a zelenou potravinářskou barvu, ovšem Sofinka objevila, že máme v zásobě ještě černou barvu, kterou koupil můj přítel, abych mu mohla vyrábět šedé hrošíky (zdá se, že s tou infantilitou v tom nejsem sama). Sofinka trvala na jejím použití a vyrobily jsme nejen perníčky s růžovou a něžně zelenou polevou, ale taky perníčky úplně černé. Když je Sofinka viděla, prohlásila, že vypadají nechutně.

Pak se pustila do vlastních kulinářských experimentů, které ji očividně bavily ještě daleko víc. Sypala do sklenice vody cukr a sůl a zkoušela, kolik se toho rozpustí Pak to ochutnala a zjistila, že je to hnusný. V tomhle stádiu jsem se do toho vložila a začala jsem jí zdatně sekundovat – jednak nerada cokoli vyhazuju a jednak mě to taky začalo bavit. Napověděla jsem jí, že kupříkladu v takovém kečupu je taky cukr i sůl a není to hnusný, tak jsme roztok přemístily do kastrůlku, přidaly kečup a chutnalo to… no, jako zředěný kečup. Hledaly jsme v kuchyňce, co by se do toho ještě tak hodilo, a přišly jsme na rýži a rajčata. Nakonec do toho Sofinka ještě nasypala celý balíček pálivého koření. Vzniklo experimentální rizoto, které Sofinka kvůli pálivosti vůbec nejedla, ale mně ho bylo líto vyhodit, takže jsem to po dva dny měla k obědu...

Druhý den jsem pro změnu hlídala oba vnoučky, vzali jsme ty černé perníčky a vyzdobili jsme je bílými lebkami a zkříženými hnáty - čímž vznikly pirátské perníčky!

 

Domácí DIY komiks

Každoročně se taky vyřádím na vlastnoručně vyrobeném komiksu, který využiju i jako vánoční dárek. V místním copycentru pro mě mají pochopení, vždycky mi stránky komiksu správně poskládají a vyrobí brožurky v požadovaném nákladu 15 výtisků. První byla Pohádka o babí-bagru, pojednávající o babičce, kterou zlá vědma zakleje v bagr. Inspirace vznikla, když jsem na zahradě vykopala jámu pro zvýšený záhon a vnoučci nemohli uvěřit, že jsem to dokázala bez bagru! Další komiksy mají vesměs kočičí náměty, nejdřív to byla Kočičí akademie, kde maminka kočka učila koťátka důležité věci o tom, jak to na světě chodí; loni jsem dostala od svého přítele (už jsem se zmiňovala, že je taky docela infantilní) za úkol vytvořit něco ve stylu Jaroslava Dietla, takže vznikl komiks Kocour na rozcestí se scénářem od Mňoukoslava Chytla; a letos to měla být space opera o kočkách létajících vesmírem, takže vznikla Vesmírná dobrodružství mňoukoletu Ambrože.

Jejej, to bych asi ještě neměla prozrazovat – doufám, že tenhle blog nečte někdo, pro koho to má být překvapení pod stromečkem!

 

 

Autor: Eva Hauserová | čtvrtek 22.12.2022 8:33 | karma článku: 15,67 | přečteno: 463x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,85 | Přečteno: 484x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 579x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 574x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 698x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 914x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Na Česko udeří velmi silné bouřky. Odpoledne a večer zasáhnou většinu území

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  14:45

Česko odpoledne a večer zasáhnou velmi silné bouřky. Doprovázet je budou nárazy větru kolem 90...

Češi v zahraničí budou moci poslat hlas ve volbách poštou, kývli poslanci

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  14:35

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš při volbách dostanou šanci poslat svůj...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stojí i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  14:23

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2106x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.