Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O indiánské spiritualitě

Kniha Opeřené slunce vás uvede do světa amerických prérijních indiánů, jejich spirituality a životního stylu, zcela neslučitelného s životním stylem „bílého muže“. Není to ale snadné čtení.  

Předem se připravte na to, že se v první části knihy budete muset prokousat méně záživnými pasážemi, což jsou zřejmě polemiky s jinými autory, znevažujícími spiritualitu prérijních indiánů. V dalších částech publikace budete ale odměněni krásnými popisy života, zvyklostí a obřadů kmenů původních severoamerických obyvatel.

Za vrchol knihy a hlavní důvod, proč si ji koupit, osobně pokládám reprodukce autorových obrazů – ty přímo vyzařují mystičnost, posvátnost, sepětí s přírodou, volný, hrdý a zároveň tvrdý život těchto kmenů, jejichž svoboda je vyvážena mnoha zákonitostmi a pravidly. Tento svět je utvářený přírodou a jejími prvky, oblohou, letícím orlem, bizonem, kameny, stromy, vše je prostoupeno spiritualitou a pro indiány to má tak základní význam, že se naprosto nemohli a nechtěli přizpůsobit způsobu života bělochů, tedy se asimilovat, a ve střetu obou civilizací pro ně byl přijatelnější zánik.

Další části knihy tvoří výňatky z deníku a korespondence, kde autor popisuje své zážitky a dojmy z pobytů mezi indiány v šedesátých letech minulého století, což je mnohem poutavější a informativnější četba.

 

Utloukání argumenty

Problém je možná v uspořádání publikace, kdy je čtenář ihned konfrontován s polemickými články. Ty mi připadají psané dosti klopotně, často repetitivně, jako by se autor nemohl dobrat podstaty toho, co chce říct. Zčásti zřejmě jde o běžnou odbornou filozofickou hantýrku, ale zčásti i o jakousi autorovu charakteristickou umanutost a posedlost. Asi ho namíchl někdo, kdo indiánům připisoval „primitivní“ duchovno a tím, že uctívají „jen“ kameny nebo stromy. Což není pravda, duchovnost indiánů zahrnuje přírodu a její prvky, ty jsou pro ni zásadní, je na nich založena a indiáni bez nenarušené okolní přírody nemohou existovat – ale zároveň vše sjednocuje univerzální duchovní princip, což přesně zapadá do rámce autorovy preferované filozofie religio perennis.

Co to je religio perennis? Vyhledala jsem si, že toto učení (též philosophia perennis) razí koncepci, že různým náboženským tradicím je společný jediný metafyzický základ nebo původ, z nějž pocházejí veškeré ezoterické a exoterické doktríny. Fajn, a co zde znamená to „ezoterické“ a „exoterické“? Esoterický: vnitřní, tajný, přístupný jen zasvěcencům; exoterický: běžně vyučované a sdílené znalosti a praktiky/zvyklosti.

Uvedu úryvek, který ilustruje autorův styl. Jeho první část docela dobře chápu: „Vyčítat indiánům nebo šintoistům, že uctívají modly nebo zvířata, znamená přiřknout jim antisymbolickou mentalitu, což odporuje reálným faktům. Pro indiány je bizon „božstvo“ - nebo „nositel božstva“ - ale už ta skutečnost, že jej loví, dokazuje, že jasně rozlišují mezi „skutečnou“ entitou a „nahodilou“ nebo „iluzorní“ formou.“ Bezprostředně ale navazuje věta, kterou jsem se marně snažila pochopit: „I kdybychom předpokládali, že v případě jednotlivce může v symbolickém myšlení existovat prvek „panteismu“, nebyl by tento omyl větší než myl „monoteisty“, pro kterého jsou věci jen tím, čím se jeví, a pro něhož je symbolika pouze jakousi nadbytečnou alegorií.“ - Cože, copak monoteisté, jako třeba křesťané, nemají opravdové symboly? - Dál text pokračuje podobně nesrozumitelně.

Překladatelka paní Jana Fořtová mi mé dojmy potvrdila a tuto konkrétní větu mi vysvětlila– cituju: „V tom úryvku jde o to, že normální běžný křesťan už tu symboliku v podstatě nevnímá. Řadoví křesťané se soustředí na světské věci a přežití, takže tyhle symboliky opomíjejí - kdežto indiáni (a asi i šintoisti) to berou každodenně vážně - i když uctívají ta zvířata - jenže je berou jako božstvo, takže jejich víra je v podstatě opravdovější než ta naše.“

A dodává: „To je prostě Schuon. Blázen. Mystik a malíř. Měl indiány rád a chtěl dokázat, že jejich myšlení a náboženství je na stejně vysoké úrovni jako to "západní". Že jsou vlastně dál než my.“

 

Něco málo o autorovi

Frithjof Schuon (1907-1998) byl výtvarník a spisovatel se zájmem o duchovno, výrazná osobnost filozofie religio perennis. Ta vychází z platonské ideje jednoty, ze které pochází vše existující, a její populárnější formou je universalismus – myšlenka, že všechna náboženství směřují k jediné základní pravdě. Do tohoto proudu patří třeba teosofie.

 

Frithjof Schuon, Opeřené slunce, kapitoly ze života prérijních indiánů, Barrister &Principal (dnes Lukáš a syn), 2021

Autor: Eva Hauserová | pondělí 17.4.2023 8:11 | karma článku: 7,51 | přečteno: 277x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,85 | Přečteno: 484x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 579x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 574x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 698x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 914x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

Na Česko udeří velmi silné bouřky. Odpoledne a večer zasáhnou většinu území

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  14:45

Česko odpoledne a večer zasáhnou velmi silné bouřky. Doprovázet je budou nárazy větru kolem 90...

Češi v zahraničí budou moci poslat hlas ve volbách poštou, kývli poslanci

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  14:35

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš při volbách dostanou šanci poslat svůj...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stojí i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  14:23

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

ANO opouští frakci Renew. Její část chce přitvrdit zelené šílenství, řekl Babiš

21. června 2024  9:20,  aktualizováno  14:11

Hnutí ANO se rozhodlo vystoupit z evropské frakce Renew Europe i z evropské strany ALDE. „Renew a...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2106x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.