Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O zhoubnosti spravedlivého rozhořčení

V tomhle blogu jsem občas – tak jednou za půl roku – řešila otázku, jak aplikovat permakulturní design na lidské skupiny. Nedávno jsem drsně narazila na zcela zásadní podmínku toho, abyste vůbec s někým mohli spolupracovat.

Překvapilo mě to. V knihách a kurzech na téma „jak komunikovat v lidských skupinách“ se o tomhle moc nemluví, protože se předpokládá, že zúčastněné osoby chtějí spolupracovat a jsou vzájemně kompatibilní a snášenlivé. Jenže to má háček. Jakmile se ve hře ocitne „spravedlivé“, „svaté“ či „morální“ rozhořčení, je s veškerou domluvou a spoluprácí konec.

 

Permakultura, lidé a já

Z mých úvah i praxe mi vždycky vycházelo, že využívání permakulturních metod a postupů pro lidské skupiny se týká hlavně toho, aby se všichni mohli realizovat podle svých zájmů a schopností, aby se podíleli na rozhodování a na společné vizi, misi a cílech, a konečně aby měli pro své působení ve skupině neutuchající motivaci. Přičemž mi bylo jasné, že sama nejsem žádný vůdcovský typ a propojování, zapojování, motivování a nadchávání lidí prostě není moje parketa.

Navíc dokonce ani nejsem týmový typ: když něco vymýšlím nebo vytvářím, daleko líp mi to jde, když to dělám sama, než když mi do toho někdo neustále zasahuje a kříží moje vznikající plány a představy, až z nich prakticky nic nezbyde a všechno pohltí (z mého pohledu) nudná šeď.

Proto jsem koncem roku 2020 s opravdovou úlevou přijala rozhodnutí rady našeho spolku, že mého předsedování už bylo dost – myslím, že ho bylo dost o mnoho dřív, jen se pořád neobjevovali žádní nástupci. Teď konečně ano, tak sláva! Měla jsem představu, že v radě spolku zůstanu, budu koordinovat všechno, co se týká vydávání, a budu do toho vkládat svoji kreativní energii.

 

Komunikace nenásilná a násilná

Jenže přišlo překvapení – střet, při kterém vyvřely negativní emoce – a co bych nikdy nečekala, i moje vlastní! Samotnou mě to zaskočilo, a když jsem si to všechno rozebírala, dobrou pomůcku jsem našla v metodě „nenásilné komunikace“ neboli podle psychologů podomácku „nenásilky“ (v originále Nonviolent Communication).

K téhle metodě jsem trochu přičichla na dvou dílnách – před lety na srazu evropských permakulturníků v Německu a loni na jednodenní dílně lektorky Heleny Kurzweilové, která je na toto téma odbornice (dílnu pořádala AMPI, Asociace místních potravinových iniciativ).

Nenásilná komunikace podle mě znamená vytvoření podmínek pro nějakou spolupráci a domluvu, pokud se mezi lidmi začne rýsovat konflikt. Je to způsob, jak uspokojit potřeby všech zúčastněných díky tomu, že se pochopí navzájem.

Dělá se to tak, že pojmenováváte své emoce (které ve vás jednání druhé strany vyvolává) a nikoho neobviňujete a neříkáte „ty jsi takový a makový“, ale pouze „když děláš to a to, cítím to a to“ - a další krok je, že si vzájemně řeknete, co od sebe potřebujete. (To jsem fakt hodně zjednodušila.)

Jenže k tomu všemu se nikdy nedostanete, pokud se obě strany nepřenesou přes výchozí stav „spravedlivého, svatého, morálního rozhořčení“ nad tím, co dělají ti druzí.

 

Nenápadné otázky etiky

Vlastně se nám to „seklo“ na otázkách etiky, čili na tom, co je slušné a morální chování a co ne.

O etice jsme se ovšem ve spolku už dřív bavili a vyšlo z toho, že vystačíme se třemi principy PK etiky: péče o Zemi, péče o lidi, spravedlivé podíly. Snadno přece poznáme, když se něco této etice vymkne.

Jenže se ukázalo, že tohle vůbec nestačí a že na otázku, co je ve shodě s permakulturní etikou a co s ní ve shodě není, panují velmi různé názory.

A to tak různé, že se hned na obou stranách objevily velmi negativní emoce a pocit, že to, co dělá ta druhá strana, je nepřijatelné. Model: „To snad není možné, aby...“ a posléze: „Přece neexistuje, aby...“.

Konkrétně:

„To snad není možné, když X neplní své úkoly, protože je podle všeho nedokáže zvládat, tak aby se to s ní vůbec věcně neprobralo, ale místo toho se na ni ostatní utrhovali, sráželi ji, ať řekne cokoli, nebo zas posupně mlčeli, ať jako sama pochopí, že je nemožná a měla by odejít! Vždyť to je šikana!“

„To snad není možné, že statutár pracuje pro firmu Y, která také vyvíjí permakulturní aktivity, a je za to dokonce placený! Tím se zpronevěřuje našemu spolku!“

„To snad není možné, že někdo nechápe, že spoluprací s Y nejlíp využíváme zdroje, které jsou k dispozici, tedy jejich peníze, a že permakultura přece má být o spolupráci a nikoli o soupeření!“

„Neexistuje, abychom s Y sebemíň spolupracovali, protože jsou nesympatičtí a jde jim jen o peníze. Neexistuje, abychom podpořili jejich aktivity propagací na našich sítích.“

„Neexistuje, aby permakulturní skupina takto ostrakizovala jinou skupinu, která jí přitom neubližuje. To je naprosto nepřijatelné, neetické a nepermakulturní. - A navíc neexistuje, aby se mi tak agresivním způsobem někdo montoval do mé práce a do toho, pro koho se rozhodnu pracovat.“

Je to patová situace, kdy se obě strany „zakopou“ ve svých pozicích.

Nenásilná komunikace o tom říká, že při vyjednávání si nikdy nesmíme brát na mušku morální profil druhé strany a podkládat jí nějaké své domněnky a analýzy jejího chování, protože ta se pak okamžitě zasekne. Je třeba vyjednávat tak, že si vzájemně projevíme co největší pochopení pro svá stanoviska a snažíme se z toho vydestilovat emoce, které tu situaci způsobily.

Pokud to ale nedokážeme a neuděláme ani tenhle první krok, „nenásilku“ prostě použít nelze. A tím méně lze ovšem použít jiné způsoby komunikace, kde spolu zúčastněné strany nejednají zdaleka tak v rukavičkách.

Nápadně mi to připomíná asi osm let starou historii, kdy nám ve spolku jeden náš kolega „ajťák“ prostě sebral doménu. Jeho pohled byl, že na webu spolku odvedl tolik práce, že na to má morální právo. Pohled tehdejší rady spolku byl, že se jedná o krádež. V této situaci naprosto nebyla nenásilná komunikace možná, a stejně tak ani jakékoli věcné a emocionálně neutrální vyjednávání.

Co jsem tím vším chtěla říct? Snad že by se faktor „spravedlivého morálního rozhořčení“ měl náležitě brát v úvahu a že bychom měli zbystřit, kdykoli se vynoří...

 

Autor: Eva Hauserová | úterý 16.3.2021 8:04 | karma článku: 8,87 | přečteno: 427x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Vzpomínky na maminku

V úterý zemřela ve věku devadesáti pěti let moje maminka. V posledních letech její život pomalu vyhasínal a byla závislá na cizí péči, ale tím spíš musím myslet na to, jaká bývala dřív...

11.2.2022 v 9:44 | Karma: 28,75 | Přečteno: 906x | Diskuse| Ona

Eva Hauserová

Kdo nebo co může za zdražování energií?

Ke svému údivu pozoruji, že z prudkého růstu energií je nejčastěji obviňována zelená politika a nástup zelených technologií, ať už v podobě Zelené dohody (Green Deal) pro Evropu, nebo uhlíkových povolenek.

5.1.2022 v 10:40 | Karma: 12,70 | Přečteno: 1095x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Kuje na nás někdo celosvětově pikle?

Současná rozháraná doba s vyostřenými rozpory nejrůznějšího druhu úspěšně vyvolává bujení domněnek typu „zase na nás šijou nějakou boudu“... ale mně vesměs připadají nedotažené až zfušované.

1.12.2021 v 8:34 | Karma: 33,38 | Přečteno: 6496x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Slasti a strasti amatérského pokusničení

Loni mě začal zvýšenou měrou zajímat mikrobiální život v půdě na zahrádce, konečně mám z dob svých studií mikrobiologické „kořeny“.

8.11.2021 v 8:32 | Karma: 11,53 | Přečteno: 292x | Diskuse| Hobby

Eva Hauserová

Queering je česky Kvíření

Zajímají mě experimenty s křížením přírodních věd a umění. Proto sleduju aktivity Institutu úzkosti, které zkoumají možnosti, jak by se mohlo umění prolnout s různými „queer“, tedy podivnými, zvláštními a okrajovými oblastmi vědy.

12.10.2021 v 10:06 | Karma: 9,05 | Přečteno: 342x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2104x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.