Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Muži, ženy a biologie

Nechci tu mluvit o anatomii, ale o chování, dispozicích, mentalitě a vnímání světa a o tom, v čem to mají muži a ženy jinak. Biologie nebo kulturní vlivy – nature or nurture – toť otázka. Odpůrci feminismu se odvolávají k tomu, jak to chodí u zvířátek, většina feministek a feministů naopak říká, že kulturní a biologické vlivy nelze odlišit a navíc nejsou až tak důležité, neboť dnešní člověk je beztak z velké části produktem kultury.

Osobně pokládám spekulace o biologických vlivech za zajímavé, protože nepochybuju o tom, že na nějaké úrovni nebo z nějaké části na nás vliv mají. Navíc tyhle spekulace nemusí vůbec vyznívat v neprospěch feminismu. Problémy totiž nastávají tehdy, když se nějaký biologický rozdíl prohlásí za absolutní, platný pro všechny a navždy, a přežene se do extrému. Podívejme se tedy na objektivně zjištěné rozdíly mezi muži a ženami, ovšem s vědomím, že se týkají pouze průměru, statistické většiny, nikoli individuálních jednotlivců, kteří se mohou normám zcela vymykat. A pokusme se vysledovat, kde je z biologických rozdílů vyvozováno už něco nepřiměřeného a deformovaného.

Biologický rozdíl: muži jsou fyzicky silnější než ženy, ženy jsou zranitelné v důsledku těhotenství, porodů, péče o malé děti.

Důsledek: muži cítí potřebu ženy chránit.

Deformace: muži chtějí, aby jim ženy byly podřízené, omezují je v pohybu, vykazují jim pouze soukromou sféru.

Biologický rozdíl: muži mají víc testosteronu, jsou soutěživější, teritoriálnější, expanzivnější.

Důsledek: v mužských tlupách se vyvíjí hierarchie, existují alfa samci, ale také alfa samice, bojuje se o teritoria.

Deformace: ženám se přisuzují vlastnosti oproti mužům zrcadlově opačné – pasivita, závislost, křehkost, mírnost. Přitom i ony mají biologickou potřebu bojovat o pozici v tlupě nebo o teritorium. Ničím neomezovaná hierarchičnost a kompetitivita mužů vyústila ve všeobecně platný antropologický jev, že „mužské“ aktivity jsou vnímány jako prestižnější, „ženské“ jako méně prestižní (např. v kultuře, kde vaří muži, je to prestižní činnost, v kultuře, kde vaří ženy, je to podřadná servisní záležitost). Dále jsou zde kořeny představy, že vůdce nebo šéf má být muž, je to pro něj přirozené, zatímco pro ženu se to nehodí, ztrácí tím ženskost.

Biologický rozdíl: samičky mají kontrolu nad tím, které spermie budou úspěšné, zatímco samečci jsou závislí na tom, zda jim samičky „odnosí“ jejich potomstvo.

Důsledek: samečkům se vyplatí strategie rozsévačů, nejlépe kombinovaná s péčí o potomstvo zplozené s jednou samičkou. Také se jim vyplatí tuto samičku hlídat, aby nepečovali o cizí potomstvo. Samičkám se vyplatí zahýbat samečkům tajně a získávat tak různorodé spermie a různorodé potomstvo.

Deformace: muži v některých kulturách hlídají své ženy tak intenzivně, že je to skutečně drasticky omezuje, někdy jsou ženy mrzačeny (obřízka). V naší kultuře stále ještě existuje dvojí morálka – promiskuitní žena je děvka, promiskuitní muž je borec.

Biologický rozdíl: Muži mají statisticky lehce lepší prostorovou představivost, ženy zase lépe umějí pracovat s jazyky. Muži jeví lineárnější myšlení, soustřeďují se na jednu myšlenku nebo úkol, ženy vnímají realitu komplexněji, v celku a vzájemných souvislostech. Muži jsou orientovaní spíše na výkony, ženy na vztahy.

Důsledek: Muži inklinují k techničtějším profesím a exaktní vědě, ženy k „soft“ vědeckým oborům, k uplatňování jazykových schopností a k pečovatelským profesím.

Deformace: Pro muže se některé pečovatelské profese pokládají za degradující, pro ženy se některé technické obory pokládají za nevhodné, příliš obtížné. Z orientace žen na vztahy je vyvozován ženský sklon k manipulacím („krk, který otáčí hlavou rodiny“).

Určitě by se dalo pokračovat dál a dál, zajímavá je třeba otázka ženské křehkosti, která určitě nemůže přinést žádnu evoluční výhodu – ledaže přinese muži lepší kontrolu nad partnerkou a nad potomstvem. Další jevy si můžete doplnit sami. Šlo mi jen o to, abych ukázala, že feminismus nemusí být v rozporu s takzvaným biologickým esencialismem. Stačí si uvědomit, kdy už to přeháníme a produkujeme kulturní stereotypy a klišé.

Autor: Eva Hauserová | středa 1.12.2010 10:05 | karma článku: 23,69 | přečteno: 3263x
  • Další články autora

Eva Hauserová

O indiánské spiritualitě

Kniha Opeřené slunce vás uvede do světa amerických prérijních indiánů, jejich spirituality a životního stylu, zcela neslučitelného s životním stylem „bílého muže“. Není to ale snadné čtení.

17.4.2023 v 8:11 | Karma: 7,51 | Přečteno: 274x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Jak to chodí v tyrkysových firmách

Občas jsem slyšela někoho mluvit o tyrkysových firmách, ale měla jsem jen mlhavou představu, oč běží. Konečně jsem objevila knihu, která to důkladně objasňuje - Budoucnost organizací od Frederica Lalouxe.

20.3.2023 v 8:24 | Karma: 9,88 | Přečteno: 781x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Rozinky i hořké pilulky z oblasti evoluce

Přiznávám, že název knihy obsahující slovo „vymírání“ mě spíš odstrašoval, možná i proto se mi tahle publikace, vydaná už před čtyřmi lety, dostala do rukou až teď. Ale spíš než depresivní byla nad očekávání zajímavá.

4.1.2023 v 7:54 | Karma: 7,38 | Přečteno: 353x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Zápisky infantilní babičky

Se svými vnoučátky ve věku osmi, šesti a čtyř let si v současnosti báječně vyhraju. Je to ten nejlepší věk, pravý věk hravosti! A tím myslím i svých osmašedesát let...

22.12.2022 v 8:33 | Karma: 15,67 | Přečteno: 462x | Diskuse| Hobby

Eva Hauserová

Půda očima permakultury

O víkendu se konala v Praze na Toulcově dvoře už tradiční permakulturní konference a pěkně se vydařila. Letos měla velké a nesmírně aktuální téma půdy a jejího obdělávání.

9.11.2022 v 9:13 | Karma: 12,37 | Přečteno: 446x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

Tlaková níže přinese mírné ochlazení. O víkendu bude oblačno, přijdou i bouřky

2. května 2024  6:54

Přímý přenos Silný vítr a nebezpečí vzniku požáru na vybraných místech v Česku hrozí ještě ve čtvrtek, výstrahy...

USA uvalily nové sankce na stovky subjektů. V Rusku, Číně i na Slovensku

2. května 2024  6:49

Spojené státy americké uvalily nové sankce na stovky osob a právnických subjektů. Souvisejí hlavně...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2104x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.