Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Bojí se mladí sednout si za volant?

Zase nějaký slimák, pomyslím si, když dojedu asi pět aut a nechápu, proč se tady, na rovné silnici mezi obcemi někdo plíží padesátkou. Pochopil jsem záhy - autoškola. A to mi věřte, že je to ten lepší případ ze současnosti,

protože mi připadá, jako by si mladí, pořídit řidičák báli. A když už, tak neřídí moc rádi, a podle toho jízda vypadá. Jak to říct jenom slušně – nevím, jsou prostě víc připosraní, než by se dalo předpokládat. Vycházejíc z vlastní zkušeností ale nechci házet všechny začátečníky do jednoho pytle, určitě se najdou tací, kteří se řízení nemůžou dočkat a jezdí jako zběsilí až riskují.

Já mám však smůlu na mladšího kolegu, s kterým čas od času musím chtě – nechtě jet, přičemž jízda s ním se mi vůbec nelíbí. Že nepřekročí rychlost nikdy ani o kilometr, budiž, asi ho předpisy, nařízení, regule pořád baví dodržovat, nebo by rychlejší jízdu nezvládl. A nepopohnal  ho ani zezadu troubící kamión, protože tady je osmdesátka, tak se pojede osmdesátkou na metr přesně!

A když mu poradím, „teď můžeš,“ aby pomalé auto před sebou předjel, tak odpoví, že raději ne. Stejně neúspěšně jsem dopadl s tím, aby auto odbočující vlevo podjel, a to tam bylo místa na dva tanky. A když jsem mu pomáhal vyjet z vedlejší na hlavní svým oblíbeným „teď můžeš,“ protože bych to já stihl třikrát, už na mě dostal zlost a opáčil mi, jestli znám ty reklamy „Nemyslíš zaplatíš,“ a rozpovídal se o nich: Jak dopadla děvčata, když si řidička četla smsku, jak se řidič ohýbal za dítětem dozadu a přehlídl stopku, jak, jak, jak…

Chvíli jsem mlčel – měl pravdu, následky nehod bývají i hodně tragické a když se vlivem dopravní kampaně i „živě“ ukážou, zanechají na divákovi hlubokou stopu. Jenomže! Ta prevence zněla „Nemyslíš, zaplatíš!“ A co, ptáte se? Vždyť nějaký název mít musela, ne? Ano, ale já bych důrazně připomněl, že jen když nemyslíš, tak zaplatíš. Není potřeba myslet hned na následky nehod, je potřeba se soustředit, ano, to je to správné slovo, na to, aby se nebouralo.

To znamená logicky myslet, být pozorný, hned všeho se nebát, věřit si, mít dobrý odhad v rychlosti, ve vzdálenosti, v přesnosti, čili v celkovém úsudku, aby se dalo co nejdřív a správně na cokoli reagovat. Až třeba někdy nastane ona kritická situace. Vědomě nezmiňuji předvídavost, protože ta je zavádějící. Vždyť u každého plotu můžu předvídat psa i kočku, v lese veverku, na poli zajíce, kam a za jak dlouho bych pak přijel?

Rozumíme si? Chce to trénovat a nepodceňovat vlastní schopnosti, pak bude líp. Nebýt zpomalený, vystrašený, nemyslet hned na to nejhorší, ale jízdu si užívat, mít z ní radost, mít auto za dobrého sluhu. Vždyť to kroucení volantem, to řadění, to zrychlení, je přec tak krásné! Nemít jízdu jako nutné zlo, protože skoro každý den na silnicíci někdo umře, ale maximálně se přičinit o to, aby tomu tak nebylo!

Autor: Martin Hatala | čtvrtek 31.5.2018 16:28 | karma článku: 19,45 | přečteno: 819x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Martin Hatala

Ayuda!

Ti, kteří umí španělsky už vědí, že libozvučné Ayuda není jméno krásné exotické dívky, ani název chutného exotického ovoce, ale ... voláním o pomoc.

28.3.2026 v 14:38 | Karma: 12,09 | Přečteno: 167x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Hatala

Naschvál

Kdyby ta paní do ordinace nepřišla, kdyby nevyslovila tak zvláštní prosbu, kdyby zrovna díky ní nenastalo to podivné pondělí, Karel by se nepobavil tak jako nikdy předtím. „Pane doktore, mně nic není,“ povídá a vyčkává očekávané.

19.2.2026 v 16:35 | Karma: 11,87 | Přečteno: 320x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Hatala

Ledecká to podělala

Nemyslím tím samozřejmě to, že neuspěla podle svých představ a nesplnila zlaté očekávání snad celého národa, na mysli mám to, že se za neúspěch panu prezidentovi omluvila. A já se ptám proboha proč? Proč zrovna jemu?

9.2.2026 v 22:23 | Karma: 34,29 | Přečteno: 1019x | Diskuse | Sport

Martin Hatala

Černou kočku ve tmě viděti

Mírně humorné, ale pravdivé povídání o nezavírání dveří, ztrácení, hledání a nacházení. Z nezavřených vchodových dveří starého baráku slabě prosvítalo světlo z vánočně osvícené chodby už z daleka.

5.2.2026 v 17:33 | Karma: 12,29 | Přečteno: 258x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Hatala

Já to byl, kdo zklamal s cílovou fotkou Velké pardubické

Až teď, téměř po půl roce se odhodlávám přiznat, že za zmatky kolem vítěze z 13. října 2024 můžu nejvíc já, protože: Jsem dva měsíce před závodem asi po 30 letech potkal kamaráda ze studií, doktora Tomáše Brože a slovo dalo slovo:

1.4.2025 v 10:10 | Karma: 7,49 | Přečteno: 335x | Diskuse | Poezie a próza

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Strahovská Devastation Tour. Historie kopce odchází, unikátní vily jdou k zemi, jiné už mají namále

Ulice Tichá. Na jejím konci je malá Devastation tour.
3. května 2026

Při touláním Prahou lze narazit na architektonickou minulost města. Na tu dávnou i relativně...

Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí

Arboretum Všenory je méně známou alternativou k velkým zahradám typu Průhonice....
6. května 2026  7:30

Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...

Vlak srazil člověka ve Rtyni v Podkrkonoší

U zastávky Lovosice-město jsou nástupiště na obou stranách přejezdu. Znamená...
9. května 2026  13:32,  aktualizováno  14:55

Při srážce s vlakem ve Rtyni v Podkrkonoší v sobotu kolem poledne zemřel člověk. Příčiny nehody...

Kardiologové: Preventivní testování krevního markeru odhalí srdeční selhání včas

ilustrační snímek
9. května 2026  12:38,  aktualizováno  13:05

Vyšetření krevního markeru, tedy ukazatele, NT-proBNP, které je od letoška součástí preventivní...

Hasiči zasahují u požáru bývalé sauny v pražském hotelu, evakuovali několik lidí

Kvůli požáru bývalé sauny v suterénu hotelu v pražské Blanické ulici hasiči...
9. května 2026  12:22,  aktualizováno  13:39

V suterénu hotelu v pražské Blanické ulici v sobotu hořela bývalá sauna. Hasiči evakuovali z hotelu...

Po covidu se prádelna učila prát znovu. Dnes zvládne od plyšáků po pětihvězdičkový luxus

Zaměstnankyně vkládají vyprané a odstředěné prádlo do velkokapacitního žehliče....
9. května 2026  13:02,  aktualizováno  13:02

Jsou řemesla, u kterých se zdá, že vždy budou mít na růžích ustláno. Pekař, záchranář, porodník......

  • Počet článků 636
  • Celková karma 19,42
  • Průměrná čtenost 1546x
Myslete si o mně co chcete, stejně mě pravdivě nepoznáte. Ani z mých knížek - Martin Hattala: http://www.palmknihy.cz/web/   hatala.m@seznam.cz

Elektronické knihy k recenzím mi na požádání laskavě poskytují www. palmknihy.cz, za což jim děkuji.

Moje čtvrtá knížka "Čekání na gól" je k mání na: www.kniznieshop.cz.

 

neviditelny text

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.