Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Máte strach? Nemějte… :-)

Štěstí a podobné dobré věci se zpravidla budují postupně dlouhou dobu; smůla a neštěstí přichází rychle, ani se nenaděješ. A je zde strach, že se nepříznivá situace bude ještě zhoršovat. Jaká je anatomie strachu a jaká terapie?

Právě nyní je asi nejvhodnější doba na pomoc a útěchu proti strachu. Doba je náročná – a i když jistě přejde a pomine, časem přijdou další náročné situace. Takže je dobré mít lék proti strachu nateď  i napotom.

Emoci typu strach vložila matka příroda do psychické výbavy našemu praprapředkovi poměrně moudře. Strach je z kategorie negativních emocí – podobně jako vztek, smutek, bolest a podobně nutí člověka svou nedobrostí, nepříjemností až nesnesitelností, aby se na ni soustředil, aby byl aktivní, aby se jí aktivní činností zbavil.

Co nám nepříjemně neustále dotírá na mysl, to nám prostě není jedno. A co není jedno, to hodláme řešit, že.

Tři základní kategorie negativních emocí jsou strach, smutek a vztek. Každý z nich je jiný; produktivní opatření proti jednomu z nich by u druhého mohla nadělat více škody než užitku. Není zkrátka stres jako stres.

Vzteky a smutky dnes nechám stranou, i když do strachu se může vztek přimísit velmi snadno…

Takže strach: Moudrá matka příroda jej rozprostře po mysli jedince druhu homo sapiens vždy tehdy, když hrozba vypadá, že je silná, silnější – a že může svou přesilou způsobit člověku nežádoucí újmu – neštěstí, ztrátu, zranění, trápení, smrt... Když ta hrozba vypadá slabší, porazitelná, přešaltruje matka příroda v naší mysli na jinou emoci – na vztek, agresi, útok. Když ale ta hrozba vypadá silnější, nepřemožitelnější – a to je nyní náš případ – přešaltruje se na stav zvaný strach a na potenciální reakci typu útěk..

Co se při akutním strachu děje v člověku? Zde jsou tři vlastnosti strachu:

- Obličej člověka většinou bledne (odkrvuje se), oči se více rozevírají, ruce se chvějí a ztrácejí schopnost jemné svalové koordinace, nohy se překrvují a jsou připraveny utíkat pryč. Tělo se potí. Pocit je svíravý.

- V mimoslovních projevech dominuje snaha člověka směřovat pryč od hrozby. Oči těkají (= hledají únik), tělo vyzařuje nervózní neklid.

- Postoj psychiky k předmětu strachu je ambivalentní, dvojznačný. Něco člověka nutká neustále na hrozbu myslet. Ale ty myšlenky jsou zároveň tak nepříjemné, že se jich naše psychika chce zbavit. Na hrozbu tedy myslet nechceme, avšak musíme.

 

Prvé dvě z těchto dvou vlastností se výrazně projevují hlavně tehdy, je-li hrozba bezprostřední. (Jsme třeba v zoo, hladový tygr utekl z klece a právě nás spatřil.) Pokud nás hrozí napadnout virus třeba ne ihned v následující minutě, ale třeba zítra, za týden, za měsíc, projevují se první dvě vlastnosti strachu mírněji a nikoliv neustále. Hlavně se však projevuje ta třetí vlastnost. První a druhá vlastnost se mohou vzedmout aktuálně třeba tehdy, když vnímáme v médiích zprávu o prvních a dalších mrtvých, o nákaze stále blíže k našemu bydlišti…

 

Terapie – lék proti strachu

Nejdříve – co by bylo nejhorší: Nejhorší by bylo stále se zoufale strachovat. Kdo nevěří, ať si na kus papíru napíše zřetelným písmem třeba BOJÍM SE KORONAVIRU, pak ať na ten papír upřeně čtvrt hodiny zírá a ať se přitom stále strachuje. A poté ať se sama sebe zeptá, zda se něco změnilo, zda to něčemu pomohlo.

A co by bylo druhé nejhorší? Neustále si říkat „nesmím se bát, nesmím se za žádnou cenu bát!“. Tedy – druhé nejhorší by bylo násilné přímé potlačování strachu ve vlastní mysli. Co je potlačováno, to paradoxně (princip opozice podvědomí) vyvře na povrch s o to větší silou. Nepoučena, chová se takto bohužel značná část, ba většina lidí.

 

A co je optimální, tedy nejlepší z reálně dostupných možností? Popišme si to v bodech jedno za druhým:

  1. Uvědomíme si „teď mám strach, teď se obávám, teď se bojím, teď mne to svírá“. A ujistíme se, že to není ani vztek ani smutek, ale právě strach.
  2. Mějme připravenou akutní relaxační metodu. (Vydýchejme se, protáhněme se, napijme se vody, opláchněme ruce vodou či osprchujme celé tělo, odizolujme se zavřenými dveřmi od rušivého okolí.)
  3. Pomysleme na nejhorší možnou variantu - a akceptujme ji ve své mysli. Akceptovat neznamená fatálně se s ní smířit. Tedy přijměme fakt, že svět je nedokonalý, často nespravedlivý, a že stát se může komukoliv kdykoliv cokoliv. Toto vědomí je znakem psychické  dospělosti. Tímto třetím bodem se dostáváme na dno – právě proto, abychom se od něj mohli odrazit. Kdo si nesáhl na dno, tomu stále hrozí pokles.
  4. Použijme psychickou teorii relativity na přeznačení (odborně reframing) své situace v mysli. Mysleme tedy na ty, kteří jsou na tom ještě hůře. Stanovme si takovou základnu, která nám psychicky pomáhá – je to v naší moci, nikdo jiný to za nás neudělá.

Body jedna až čtyři můžete provádět sami, ale ještě lepší je hovorem s někým blízkým; sdělený strach = poloviční strach.

       5. A pak klaďte svému podvědomí sérii přesně mířených otázek.

              - "Je pravděpodobnost nejhorší možné varianty velká a bezprostřední?" Podvědomí většinou odpoví, že ne.

              - "Skutečně mě spasí, když se budu neustále strachovat a snižovat tak svou odolnost a kondici?" Podvědomí opět jasně odpoví, že ne.

              - "Mohou se věci seběhnout i jinak, než onou katastrofou?" Podvědomí naservíruje užší či širší výběr šťastnějších variant.

              - "Mohu podniknout něco konkrétního, abych pravděpodobnost lepších variant zvýšil a pravděpodobnost katastrofy snížil?" Podvědomí nadšeně přisvědčí, že ano. A nabídne varianty: Doplnit zásoby léků a ochranných pomůcek. Upravit stravu. Zaměstnat se nějakou klidnou oblíbenou činností. Odvést myšlenky. Lepší je aerobní činnost; okysličený mozek zvládá každý stres lépe než odkysličený. Psychicky nám samotným často nejvíce pomáhá, když začneme pomáhat jiným, kteří jsou na tom  ještě hůře než my. Na toto zdravý selský rozum často přijde tak jako tak.

              Jednou jedinou chybou byste tohle vše mohli dočista zkazit – a sice kdybyste si slova z tohoto bodu 5 nekladli formou otázek, ale vnitřně sami sobě nutivě tvrdili formou vět oznamovacích, nebo nedej bože rozkazovacích. Proč je zrovna toto tak důležité, o tom je psychovzorec opozice podvědomí.

 

          6. Nakonec přesměrujte energii svého strachu do těch nabídnutých konkrétních akcí. Možná po určitém odpočinku. A jste-li zaujati konkrétní akcí, nemá vaše psychika ani čas ani prostor se bát.

 

Aby byl tento návod svou délkou čitelný, musí být nutně dílčí. Úplný návod je v autorově Zlaté knize komunikace, z níž zde bylo hojně citováno a parafrázováno. Kdo ji máte, víte, jak snadno si tam dotyčné pasáže najdete.

Buďte dobré mysli, přeji hodně zdraví!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: David Gruber | středa 18.3.2020 10:37 | karma článku: 24,34 | přečteno: 682x
  • Další články autora

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 33,68 | Přečteno: 3707x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 546x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 27,91 | Přečteno: 370x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1103x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 510x | Ostatní
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

V Chomutově hoří panelák. Hasiči evakuovali 60 lidí, jeden člověk se těžce zranil

30. května 2024  9:26,  aktualizováno  10:34

Hasiči zasahují u požáru bytu v panelovém domě na sídlišti v Březenecké ulici v Chomutově....

Demonstrativní jaderný výbuch, to Západ zastraší, radí ruský think tank

30. května 2024  10:24

Dmitrij Suslov, člen vlivného ruského think tanku, navrhl Moskvě provést demonstrativní jaderný...

V Adršpachu vykolejil osobní vlak, jen pár metrů od vstupu do skal

30. května 2024  10:22

U hlavního vstupu do skalního města v Adršpachu na Náchodsku vykolejil ve středu večer osobní vlak....

Šofér za hodinu vypil deset piv, kličkující dodávku zastavil policista v civilu

30. května 2024

Jen díky náhodě neskončila tragicky pondělní nebezpečná jízda silně opilého řidiče dodávky v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 333
  • Celková karma 33,68
  • Průměrná čtenost 2295x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik