Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak dlouho trvá přečíst si volební megalístky?

Stačil poměrně velmi krátký šot ve včerejších Událostech České televize, a už se mne lidé zhusta ptali, jak to myslím s rychločtením volebních lístků. Na miniaturním prostoru reportáže jsem samozřejmě nemohl  říci ani to nejdůležitější, a proto rozšiřují svůj výklad a uspokojuji poptávku tímto článkem na blogu.

Šot najdete v archívu Událostí z 3. 10. 2014 v čase videa něco po 27:15 zde. Týkal se obrovské „plachty“ pražského volebního lístku do Zastupitelstva hlavního města Prahy.

Příjemnou paní redaktorku Terezu Schejbalovou zajímalo, za jak dlouho by to vůbec jednou jedinkrát celé přečetl a) neškolený čtenář, b) školený rychločtenář. Popravdě jsem odpověděl, že ten druhý zhruba za deset minut, ten prvý asi za trojnásobný čas. To ovšem, kdyby oba chtěli jen projít všechna jména (s příjmeními a tituly) a žádné nevynechat ani očima ani bleskovým navnímáním mozkovými závity. S navnímáním dalších údajů o daném kandidátovi obojí zabere zhruba ještě tak trojnásobnou dobu tomu i onomu. Školený rychločtenář má (mimo mnoha jiných schopností a dovedností) širší zrakové rozpětí, zhruba dvojnásobně až trojnásobně oproti neškolenému. Tedy, laicky řečeno, širší „periferní vidění na text“ – a zvládne navnímat na jedno zastavení oka dvoj- až trojnásobek textu. A protože každé zastavení oka na textu trvá pro určitého jedince konstantní dobu (mezi 0.2 až 0.3 sekundy i s bleskovým přeskokem na další text, záleží na dané osobě), tak má prostě rychločtenář úměrně tomu dříve vše přečteno. A protože vnímá najednou smysluplnější celek – celou frázi místo jednotlivého slova – tak má též velmi usnadněno myšlenkové zpracování, pochopení, zapamatování.

Ale samozřejmě mají pravdu všichni ti, kteří mi mailovali připomínky typu

-          Má vůbec cenu číst celý seznam?

-          Není lepší před čtením provést výběr, co je pro mne důležité?

-          Atp.

Rychločtení neboli rychlé čtení kdysi „v pravěku“ – tj. do vzniku a popularizace české školy v osmdesátých letech minulého století, bylo založeno z osmdesáti procent právě na tom, co jsem popsal výše. Dělat ovšem s kdejakým textem právě jen toto – to by znamenalo sednout do auta, rozjet to na osmdesátku a jet stále jen rovně, netočit volantem, neřadit, neblikat, nebrzdit, nesvítit, nedělat prostě nic… a myslet si, že už jsem hotový zkušený řidič.

První věc, co skutečný školený rychločtenář nad takovým volebním megalístkem udělá, je rozhodnutí, zda volit půjde nebo nepůjde. Když nepůjde, není dále co řešit a nad čím ztrácet čas. Z lidského hlediska by však takový občan neměl další čtyři roky nadávat na poměry, protože svou možnost ovlivnit je propásl.

Co když se rozhodnu k volbám jít? Pak mne jistě některé strany a hnutí zajímají enormně, jiné průměrně, řada z nich pak vůbec ne. Ba, dovedl bych si nejspíše udělat pořadník od té nejoblíbenější po nejméně oblíbenou. Pak seznam jmen čtu s pečlivostí přímo úměrnou (a tedy rychlostí nepřímo úměrnou) oné oblíbenosti. U kandidátů nejblíže mé krevní  skupině se hodně zamýšlím, hledám souvislosti, ba i googluji nebo jinak komunikuji za účelem získání  dalších informací. Zpravidla si přečtu jen třikrát pětašedesát nebo čtyřikrát pětašedesát jmen a charakteristik u těch stran, mezi kterými váhám.

Pokud chci křížkovat napříč stranami, nejspíše moje oko (plus koncentrovaná mysl) zabrousí do většího počtu stran a hnutí – zda tam mezi málo oblíbenými není náhodou přece jen nějaká osobnost, kterou by stálo za to křížkovat.

První moje čtení té části lístku, kterou se rozhodnu číst, je stylem zvaným „kurzorické čtení“ – tj. moje oči připomínají kurzor, který běží po řádcích víceméně pravidelně velmi rychle – a nějakými nenápadnými značkami (tečičky tužkou, které nakonec vygumuji) si průběžně označuji jména, k nimž se později vrátím delší úvahou – ne už na zlomek sekundy, ale třeba i na několik minut. Sám nebo v komunikaci s jinými. („Co říkáš, mámo, synu, dcero, otče, kamaráde… na tohohle nebo tuhle?“)

A pak zakřížkuji – raději předem doma na velkém stole, než se s tím párat za stísněnou plentou.

A jestli toto vše provedu školeným rychlým čtením nebo běžným čtením běžně vzdělaného člověka, to už nevidím až tak jako rozhodující. Jestli mi to zabere hodinu nebo dvě hodiny – co je to proti čtyřem letům, o nichž se snažím spolurozhodnout, že?

Autor: David Gruber | sobota 4.10.2014 16:21 | karma článku: 9,20 | přečteno: 715x
  • Další články autora

David Gruber

Připomínka noblesního školství

Rád se vracím ke starým filmům. Pokaždé tam najdu něco nového, nový detail. Včera jsem konečně po mnoha dřívějších shlédnutích jednoho kultovního filmu z roku 1939 objevil v lavicích septimy studenta Josefa Kemra.

26.6.2024 v 12:15 | Karma: 21,99 | Přečteno: 454x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 33,86 | Přečteno: 3735x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 548x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 28,11 | Přečteno: 379x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1104x | Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Startuje online stavební řízení. Úřady jsou však zahlcené žádostmi „postaru“

29. června 2024

Premium Místo cesty na úřad se složkou papírů postačí k podání žádosti o stavební povolení už jen chytrý...

Jak jsem se učila čínsky. Něco umíte teprve po roce tvrdého jazykového drilu

29. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně Týden co týden začínám se studiem němčiny. Zatím si dokážu díky mobilní aplikaci tak akorát...

Ve vodní nádrži Slapy utonul muž, na místě zasahoval potápěč

28. června 2024  22:17

Ve vodní nádrži Slapy u Cholína na Příbramsku v pátek utonul při plavání muž. Pátral po něm člun...

Je to vážné, nad Bidenem lámou hůl už i sponzoři. Náhrada? Gayové či dyslektik

28. června 2024  17:46,  aktualizováno  22:07

Devadesátiminutová první předvolební debata mezi bývalým republikánským prezidentem Donaldem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 334
  • Celková karma 27,92
  • Průměrná čtenost 2290x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik