Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úvaha o DROZDovi

Kdo občas cestuje, pravděpodobně už narazil na DROZDa. Nemyslím tím ptáka příbuzného kosovi, ale systém dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí. Jak systém funguje, nebo možná spíše nefunguje, bych chtěl nastínit v následujících několika odstavcích.

Povodeň v provincii Sečuán, Čína, červenec 2013AP

Co je cílem DROZDa?

Ministerstvo zahraničí píše: (DROZD) Umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům, kteří poskytnou na dobrovolném základě informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí. ... Poskytnuté informace slouží Ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím.

Jak systém funguje?

Před odjezdem na cestu se zaregistrujete na stránce http://drozd.mzv.cz/ Ministerstva zahraničí, udáte, kdy se v jaké oblasti budete pohybovat, kdy se vrátíte, kontakt na sebe a na osobu blízkou v ČR. Všechno funguje skvěle. Dostanete email, že jste zaregistrováni. Jakmile se vrátíte, čeká na vás v emailové schránce email, že byste měli být zpět. Tím to končí, můžete se registrovat zase příště.

Jak systém nefunguje?

Registruju se pravidelně. Nic to nestojí. Na pomoc moc nespoléhám, je mi jasné, že ambasády mají často svázané ruce. Registruju se spíš ze zvyku a pro jakýsi lepší pocit. Při psaní článku mimo jiné o povodních v Číně (již brzy na blogu iDnes), jsem si uvědomil, že jsem se sice registroval do DROZDa, ale přestože jsem byl v oblasti, kterou postihly ničivé povodně, nikdo se mě nepokusil telefonicky, emailem ani SMSkou kontaktovat, ani jsem nedostal žádnou SMS či email s informacemi o situaci, kterou česká i světová média popisovala jako kritickou, např.:

iDnes: Katastrofální povodně v Číně naplnily největší přehradu světa

Podobný případ nastal i o dva roky dříve. Pohybovali jsme se na Turecko-Iráckém pomezí, v Kurdistánu, cca 200 kilometrů jihozápadně od města Van, které bylo epicentrem zemětřesení. Dostatečně daleko, abychom byli v bezpečí, naši úplně přesnou polohu ale Ministerstvo neznalo. O zemětřesení kousek od nás jsme se dozvěděli z turecké televize, přestože jsme v DROZDovi vyplnili naši trasu.

iDnes: Je tu až tisíc mrtvých, hlásí po zemětřesení turecká města

Jak bych si funkční systém představoval?

Kolik Čechů bylo v Turecku mimo Istanbul a pobřeží Středozemního moře? Kolik Čechů mohlo být v době povodní v Číně? Tisíc? V provincii Sečuán? Padesát? Za padesát korun mohli být všichni informováni krátkou SMS: "DROZD: V oblasti kolem jezera Van doslo k silnemu zemetreseni. Prosim kontaktujte ambasadu v Ankare na cisle +9 876 543 210" nebo "DROZD: Pravdepodobne se pohybujete v oblasti zasazene masivnimi povodnemi. Prosim kontaktujte pekingskou ambasadu na cisle +12 345 678 901".

Byl by to takový problém? V obou případech jsme byli v pořádku, pomoc jsme nepotřebovali nebo jsme si pomohli sami. Vidím ale v systému mezeru, která lidi s podobnými zkušenostmi může od příští registrace odradit - vždyť to stejně nefunguje. Nebo ano? Máte podobné zkušenosti? Nebo máte ze systému lepší dojmy? Pište do komentářů pod článkem.

 

Obrazový materiál: AP, Profimedia

Autor: Aleš Gill | pondělí 3.2.2014 16:02 | karma článku: 10,62 | přečteno: 803x
  • Další články autora

Aleš Gill

První roadtrip elektrickým autem

Nemám auto. Nepotřebuju ho. Ale zbožňuju roadtripy a rád si auto vypůjčím. V Praze, v Indonésii, nebo třeba USA. Obvykle s benzínovým nebo dieslovým motorem, dříve i s pohonem na zemní plyn. A teď poprvé elektrika. A rovnou Tesla.

21.5.2024 v 8:00 | Karma: 11,71 | Přečteno: 365x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 17,01 | Přečteno: 583x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,65 | Přečteno: 570x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 332x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3443x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Miliony na účtech, ale také dluh mamce. Jaký majetek mají čeští europoslanci

22. června 2024

Premium Nově zvolené europoslance nečeká v Bruselu v červenci jen první zasedání, ale také majetkový...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  11:25

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Expert: Méně nálepek. Nazývat opozici bez důkazů dezinformátory je špatné

22. června 2024  10:05

Vysíláme Dezinformace se zneužívají v politickém boji. Ale nejen ve smyslu šíření lží, ale také v...

„Je to má vlast.“ Za Ukrajinu válčí i vojáci z řad vietnamské komunity

22. června 2024  9:05

Sledujeme online Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 246
  • Celková karma 14,36
  • Průměrná čtenost 1423x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky