Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru
Tedy alespoň virtuálně.
Měl jsem možnost s kluky z podcastu SVĚTOVÍ natočit jednu epizodu věnovanou právě Severní Koreji z pohledu turisty. Obvykle se do podobných projektů nepouštím, vždycky si říkám, že je určitě někdo povolanější, erudovanější, kdo by měl o tématu promluvit. Ale je fakt, že příliš mnoho Čechů nebo Slováků, kteří se do KLDR podívali hned dvakrát jako turisti, vedli si rozsáhlý a detailní deník, asi nebude. A tak jsem do toho šel.
Téma KLDR je už za mnou. Dlouho jsem to s nikým neřešil a bylo fajn se k němu vrátit, znovu si přečíst svůj deník a zavzpomínat. Dopadlo do za mě dobře. Připravil jsem si ale témata, o kterých jsem chtěl mluvit a na mnohé se nedostalo.
Dostalo se ale na spoustu témat, které jsem řešil v pětadvaceti článcích tady na blogu, na spoustu historek, které jsem si cestou na natáčení připravil, ale nedošlo - i tak měl podcast hodinu a půl. Ostatně, můžete si ho pustit (tady, nebo třeba v autě ze Spotify):
Na co tedy v podcastu už nezbyl prostor?
Nedostali jsme se téměř vůbec k muzeu výdobytků socialismu, tzv. "Muzeu tří revolucí"
Nedošlo na historku o špatně vystaveném vízu a potřebě ho v Pchjongjangu převystavit
Nebavili jsme se o korejštině a "severokorejštině"
Nepřišlo na historku o ztraceném klíči od hotelového pokoje
Nebavili jsme se o dostupnosti Coca-Coly v KLDR, ale naopak nedostupnosti pomerančového džusu
Nevzpoměl jsem socialistickou výstavbu dálnice pomocí kladívek
Nedošlo na severokorejský jídelníček pro turisty
Neřešili jsme nákupy alkoholu v Pchjongjangu a ovoce v Rajinu
Nedošlo na náš troufalý útěk z baru a pokus "dojet na hotel taxíkem"
a už vůbec jsem si nevzpomněl na dědu v severokorejské uniformě s metály a odznaky, který s námi do KLDR přes Peking letěl už Dubaje.
Ale nejvíc mě štve, že jsem zapomněl zmínit, že v Severní Koreji je prohřeškem říkat Severní Korea, ale když už, tak Korejská Lidově Demokratická Republika, nebo KLDR (angl. DPRK). Případně jenom Korea.
Kdyby vás některé z těch historek zajímaly, pište do komentářů. Napíšu o některých z nich zvláštní článek.
Pokud si teď říkáte, proč se článek jmenuje... tak jak se jmenuje. Paralelní vesmír. Baví mě sci-fi, ve kterých nějaký zásah do historie při cestování časem změní současnost. A přesně takhle vypadá Severní a Jižní Korea. Pchjongjang a Soul, ale i severokorejský a jihorejský venkov. Stejné místo, stejný čas, stejní lidé. Jen se v padesátých letech stalo něco, co vytvořilo dvě paralelní dimenze. Jednu na jihu, a druhou na severu. Odlišné tak, jak je to jen možné.
Aleš Gill
Milión kilometrů
Nějak zvlášť jsem to neplánoval, ale stalo se. Překonal jsem laťku miliónu nalétaných kilometrů. Vzdálenost jako na Měsíc, zpátky, a skoro zase na Měsíc. 59 dní v letadle. Je čas zavzpomínat na některé zajímavé lety.
Aleš Gill
Neznámá místa 18: Letiště na pláži
Létání není jenom Frankfurt, Heathrow nebo letiště v Hurgádě. Kdo se o létání trochu zajímá, ví, že jako letiště slouží často louky, někdy dálnice. Ale aby se odlétalo z pláže... to snad mohli vymyslet jedině v Británii.
Aleš Gill
Neznámá místa 17: Titanic na Jadranu
Možná jste byli 10x v Chorvatsku, na Istrii nebo v přímo Rovinji, a možná ani tak nevíte, že 10 kilometrů od místních podivných kamenitých pláží si na mořském dně hoví takový menší Titanic.
Aleš Gill
První roadtrip elektrickým autem
Nemám auto. Nepotřebuju ho. Ale zbožňuju roadtripy a rád si auto vypůjčím. V Praze, v Indonésii, nebo třeba USA. Obvykle s benzínovým nebo dieslovým motorem, dříve i s pohonem na zemní plyn. A teď poprvé elektrika. A rovnou Tesla.
Aleš Gill
Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě
Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Policie pátrá po ozbrojeném muži z Plzně, postřelil nezletilou dívku
Policisté prověřují násilný trestný čin v Plzni. V souvislosti s tím momentálně intenzivně pátrají...
V Podolí se na Vltavě částečně potopila malá loď, hasiči ji vytáhli na břeh
Pražští hasiči v pátek zasahovali u Podolského nábřeží, kde došlo k částečnému potopení lodi. Z ní...
Hladík jednal s Pavlem, probrali obnovu po povodních i zálohování PET lahví
Prezident Petr Pavel v pátek jednal s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem. Společně...
Nobelovu cenu míru získala japonská organizace přeživších atomových bomb
Letošním držitelem Nobelovy ceny za mír je japonská organizace Nihon Hidankjó usilující o svět bez...
Prodej bytu 3+kk 68 m2 s lodžií
Pionýrů, Žamberk, okres Ústí nad Orlicí
3 290 000 Kč
- Počet článků 249
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1421x
Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.
Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.
Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.
Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.
Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...
Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.
Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.