Neznámá místa 15: Hitlerův hrad
Asi jste už byli na pár českých nebo slovenských hradechh. Postaven ve 12. století, dobyt Žižkou, opuštěn, zakoupen, opraven, prodán králi, prohrán v kartách, přestavěn v barokním slohu, prodán řádu, přebudován na zámek, krátce zabrán Napoleonem a pak Švédy, opraven, pobořen v 1. světové válce, částečně opraven, zabrán Wehrmachtem, poničen, zestátněn, použit jako sklad brambor a ponechán svému osudu. Je to vždycky tak nějak, historie našich hradů a zámků bývá vždy podobná.
V polské Poznani na to šli od lesa. Aby jim tam hrad po staletí nepustnul a neprocházel rukami různých šlechticů, postavili ho raději až v letech 1904 až 1910 pro jistého Friedricha Wilhelma Viktora Albrechta von Preußen, toho času německého císaře a pruského krále Viléma II.
Hrad měl symbolizovat věčnou nadvládu Německa nad Velkopolskem. Mělo to jen dvě drobné chyby. Císař se tam zajel podívat na otvíračku v roce 1910 a pak očíhnout novou kapli (k té se ještě vrátíme) v roce 1913. Na konci roku 1919 proběhlo cosi jako Velkopolské povstání a Poznaň zabralo Polsko, čímž věčná nadvláda Německa symbolicky skončila.
Do baráku se nakvartýrovala nově založená Poznaňská Univerzita a část hradu byla přestavěna na případnou rezidenci polského prezidenta, kdyby jel náhodou kolem. Postupně byl hrad degermanizován, aby to tady nevypadlo úplně stejně jako v Berlíně (což byl původní plán), a navezl se sem nábytek a umění z Polska. Což jak už tak v Polsku bývá, nebylo na dlouho, protože v září 1939 se do baráku nakvartýrovali zpátky Němci.
Nějaký Hitlerův vlezdoprdelka dostal super nápad, že by tenhle původně německý císařský hrad mohl být Hitlerovou polskou rezidencí. Pustili se do práce a v podstatě stihli "nacifikaci" hradu dokončit akorát tak včas, aby přišel květen 1945. Původní kaple, kterou jsem zmiňoval výše, byla zrušena, a v jejích prostorách byl vybudován kancl pro říského vůdce. Ten se sem ale nikdy nepodíval, než by měl jet do Polska, tak se raději zastřelil.
A tak sem zase nalezla Poznaňská univerzita, pak nějaký ten městský úřad, proběhla "denacifikace" prostor. Nicméně pořád tady máte z monumentálních sálů takový podivný stísněný pocit. Kdybych měl prostory k něčemu přirovnat, vzpoměl jsem si při pobytu v chodbách a síních hradu na interiér pomníku "Údolí padlých" u Madridu nebo na vstupní prostory uprostřed hory pod chatičkou "Orlí hnízdo" u Berchtesgadenu.
No a teď je tam kulturák, takové moderní kulturní centrum s výstavními sály, kinem, a libovým vstupným asi 30 korun, které vám dovolí projít si sály a chodby, které měl obývat a procházet jeden vídeňský malíř, na věčné časy a nikdy jinak. Jen to zkrátka nevyšlo.
Kdybyste třeba jeli kolem, zastavte se. Poznaň je fajn město, hezké, opravené, historické, na rozdíl od průmyslové Lodže s jednou ulicí bez náměstí, nebo po druhé světové postavené Varšavy s širokými bulváry, ale maličkým centrem. Krakov je zase trochu moc turistický. V Poznani nás překvapilo víc věcí. Třeba tam mají dvě zoo, což asi není světový unikát, ale na město s půl miliónem obyvatel je to neobvyklé.
Jo a taky tam vaří unikátní českou kuchyni v restauraci "Pyšná chalupa". A slovenskou kuchyni v restauraci "Dřevný kocůr". Nedělám si srandu, takové jazykové hybridy se jim tam povedlo vytvořit. I s tou diakritikou. Inu, Poláci.
Aleš Gill
Milión kilometrů
Nějak zvlášť jsem to neplánoval, ale stalo se. Překonal jsem laťku miliónu nalétaných kilometrů. Vzdálenost jako na Měsíc, zpátky, a skoro zase na Měsíc. 59 dní v letadle. Je čas zavzpomínat na některé zajímavé lety.
Aleš Gill
Neznámá místa 18: Letiště na pláži
Létání není jenom Frankfurt, Heathrow nebo letiště v Hurgádě. Kdo se o létání trochu zajímá, ví, že jako letiště slouží často louky, někdy dálnice. Ale aby se odlétalo z pláže... to snad mohli vymyslet jedině v Británii.
Aleš Gill
Neznámá místa 17: Titanic na Jadranu
Možná jste byli 10x v Chorvatsku, na Istrii nebo v přímo Rovinji, a možná ani tak nevíte, že 10 kilometrů od místních podivných kamenitých pláží si na mořském dně hoví takový menší Titanic.
Aleš Gill
První roadtrip elektrickým autem
Nemám auto. Nepotřebuju ho. Ale zbožňuju roadtripy a rád si auto vypůjčím. V Praze, v Indonésii, nebo třeba USA. Obvykle s benzínovým nebo dieslovým motorem, dříve i s pohonem na zemní plyn. A teď poprvé elektrika. A rovnou Tesla.
Aleš Gill
Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě
Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.
Další články autora |
Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem
Sledujeme online Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. Získal klíčovou Pensylvánii, jeho...
Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství
Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství...
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči
Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých...
Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády
Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...
Jeden jim všem vládne. Úder na Írán potvrdil technologickou nadvládu F-35
Izraelský letecký úder na vojenské cíle v Íránu před týdnem jasně potvrdil fakt, který bude brzy...
Za zdražením másla stojí mlékárny, zneužívají situaci na trhu, řekl Výborný
Ministr zemědělství a šéf lidovců Marek Výborný v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News...
Končí kauza kočky přejeté rychlovlakem. Francouzské dráhy vyvázly bez pokuty
Francouzský dopravce nemusí platit pokutu za to, že loni odmítl opozdit vlak z důvodu kočky v...
Účastnil se misí v Afghánistánu i Bosně. František Němec bude hostem Rozstřelu
Rozstřel V pondělí 11. listopadu si celý svět připomíná Den válečných veteránů. Na zahraniční mise v...
Bakala zatím miliony za soudní náklady nezíská, soud mu přednost nedal
Krajský soud v Ostravě zamítl návrh společnosti NWR na určení lhůty pro úhradu pohledávky ve výši...
- Počet článků 249
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1424x
Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.
Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.
Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.
Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.
Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...
Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.
Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.