Střípky z KLDR - Díl 16. - Pán času

Občas se stane, že si některá země řekne, že by jí bylo lépe v jiné časové zóně. Uvažují o tom teď i některé země EU. Ale aby si jedna země změnila časovou zónu dvakrát v rychlém sledu, to tady asi ještě nebylo. Pouze v KLDR.

Je 15. srpna 2015 a médii proběhla informace, že Severní Korea mění časovou zónu. Posouvá se o půlhodinu na západ, z pásma GMT+9 do svého, nového a neexistujícího pásma GMT+8,5. Pchjongjang Time Zone. Oficiálním důvodem je návrat k časové zóně, ve které Korea, ještě jednotná, byla před Japonskou okupací. Prostě chceme mít jiný čas než náš arcinepřítel Japonsko.

O tři týdny později přistáváme v Pchjongjangu. Někteří z nás o změně vědí, jiní ne. Naši místní průvodci ale tuší, že přijde zrada. Řada elektroniky, hlavně mobilů, dnes umí nastavit čas automaticky podle mobilní sítě, při cestování se tak nemusíme o nic starat - vystoupíme z letadla v New Yorku, telefon si chytí americkou síť a nastaví vám správně hodiny.

Já nejsem překvapen, tuhle funkci nepoužívám. Jednak chci už po dobu letu myslet a plánovat v novém čase, čase cílového letiště, a proto si posouvám hodinky a mobil už při nástupu do letadla. Má to prý pomáhat i proti "jetlagu", pásmové nemoci. Ale hlavně sítím nevěřím. Když je posun o hodinu a v letadle jste si dali chvilku šlofíka, po přistání nějakou dobu nevíte, jestli váš mobil přechod do nového časového pásma zvládl, jestli máte pořád starý čas, nebo už nový. Některé sítě tuto funkci nepodporují a mobil pak neví, co má dělat. A v některých zemích se k žádným sítím nepřipojíte. A KLDR je přirozeně jednou z nich.

Zpět ke zmíněné zradě. Jsme na letišti v Pchjongjangu a nevíme. Radíme se spolu navzájem. Jedni tvrdí, že správný čas mají oni: Mobil je přece smart a tak si čas zjistí sám. Jiní tvrdí, že je o půl hodiny víc, protože o změně nic neví. Někteří tudíž mají Čínský čas. Jiní Japonský. A ti informovaní, jako já, mají čas Pchjongjangský. Na půl cesty. Seřízený ručně. Naštěstí KLDR je zemí, kde vše funguje a šlendrián typu "hodiny jsou moc vysoko, nebudeme se s tím babrat, ono to za půl roku půjde zase dobře", který občas vídávám u nás - zejména v autopůjčovnách a autobusech - by v KLDR mohl být životu nebezpečný. Zvlášť takhle na letišti. Takže hodiny v příletové hale jdou přesně. Přesně o půl hodiny před Japonskem.

O tři roky později přistáváme na letišti v Pchjongjangu znovu a já znovu čekám, co přijde. Všechny operační systémy, výrobci telefonů, chytrých hodinek a jiného elektronického balastu za tři roky stihli ve svých zařízeních vytvořit nové časové pásmo "GMT+8,5". Pchjongjangský čas. Jenže před pár týdny severokorejský vůdce na setkání s tím jihokorejským, alespoň tak se to traduje, vyjádřil lítost nad tím, že v jednací místnosti byly dvoje hodiny a dva časy. Pro organizátory všemožných ceremonií a schůzek na různých úrovních to musel být oříšek. To co soulského času začínalo 9:25, začínalo podle pchjongjangského už 8:55. A tak pořád dál. Nesmysl. A tak zase jednou Kim Čong-Un bouchnul do stolu a silou toho úderu ručičky všech severokorejských hodin poskočily o půl hodiny vpřed. 

Samozřejmě ani v KLDR nejde jen tak bouchnout do stolu, ale "legislativní proces" je o něco rychlejší než jak ho známe. 29. dubna 2018 Kim Čong-Un změnu oznámil, 30. dubna ji posvětil parlament, a 4. května se 23:30 změnilo v půlnoc.

Krok k míru, krok k lepší spolupráci s Amerikou utiskovanými jihokorejskými bratry, vstřícné gesto ze strany Severu. A nové zmatení pro nás, kteří přilétáme na Pchjongjangské letiště plní očekávání. Ač to oficiálně nikdo nepřizná, nic mi nebrání nastavit v telefonu "TOKYO GMT+9", časovou zónu imperiálního uzurpátora, přestože oficiální kruhy hovoří o sjednocení času se Soulem. Nikoliv s Tokiem. 

Ti, kteří spoléhají na chytré funkce chytrého vybavení z chytrých zemí 21. století, ovšem opět mají problém. Některé přístroje změnu stihly podchytit, jiné - a těch je většina - ne. Na vlastní oči jsem viděl jedny hodinky, které si snad měly čas určovat podle GPS. A šlo jim to náramně. Šly totiž o čtvrt hodiny špatně. Jak se to povedlo, netuším, ale nedalo se to změnit. Hodinky totiž už nepotřebovaly žádný čudlíček. Myslely si, že jsou chytřejší, než jejich uživatel. Asi soudruzi v NDR...

Naše "hra" v EU s možností zrušení letního času a s tím souvisejícího možného přeuspořádání časových pásem v členských zemích je hezkým příkladem fungující demokracie. Veřejná debata, průzkumy, debaty na úrovni parlamentů nebo vlád, odklady, průtahy, strkanice. V KLDR přijde Kim Jong-Un a řekne: změníme čas. A změní se čas. A pak se o třicet měsíců později špatně vyspí, a řekne: šoupneme to zpátky. A na nic a nikoho se neptá. Jedna z tezí oficiální severokorejské ideologie Juche (Ču-čche) říká, že člověk je pánem svého osudu. A v KLDR je nadmíru jasné, který člověk je pánem osudu. A času.

Kim Čong-Un ale není jediný pán času, a pokud jsem v úvodu článku napsal, že to tady ještě nebylo, neměl jsem úplně pravdu. Podobný příběh se, bez většího zájmu médií, odehrál ve Venezuele. Správně, kde jinde. V roce 2007 Hugo Chávez posunul hodinky o půl hodiny zpět, aby o devět let později mohl Nicolás Maduro ručičky pošťouchnout zase kupředu. Podobnost čistě náhodná?

 

Obrázek v perexu: Andrew Liszewski

Autor: Aleš Gill | úterý 26.2.2019 17:44 | karma článku: 18,59 | přečteno: 767x

Další články autora

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 27. - Čtrnáct dní otevřených dveří

V únoru tohoto roku (2025) proběhla médii celého světa zpráva: po pětileté pauze způsobené pandemií covidu se pro zahraniční, západní, turisty znovu otevírá Severní Korea. Jak to celé bylo doopravdy?

17.3.2025 v 8:01 | Karma: 25,21 | Přečteno: 2441x | Diskuse | Cestování

Aleš Gill

Návrat do Lvova

Je to téměř deset let, co jsem napsal jeden z mých nejčtenějších článků tady na blogu. Psal jsem o Lvově a do Lvova jsem se od té doby vydal ještě dvakrát. Pak přišel covid, válka, a mě se po Lvově tak trochu zastesklo.

7.1.2025 v 8:12 | Karma: 33,26 | Přečteno: 2493x | Diskuse | Cestování

Aleš Gill

24 hodin

Jeden letošní podzimní den mi utkvěl v hlavě. Byl totiž trošku delší, než na co jsem zvyklý. A vyjímečně za to nemohl časový posun způsobený leteckou přepravou.

2.12.2024 v 8:13 | Karma: 13,09 | Přečteno: 340x | Diskuse | Cestování

Aleš Gill

Milión kilometrů

Nějak zvlášť jsem to neplánoval, ale stalo se. Překonal jsem laťku miliónu nalétaných kilometrů. Vzdálenost jako na Měsíc, zpátky, a skoro zase na Měsíc. 59 dní v letadle. Je čas zavzpomínat na některé zajímavé lety.

4.9.2024 v 8:06 | Karma: 15,71 | Přečteno: 428x | Diskuse | Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 18: Letiště na pláži

Létání není jenom Frankfurt, Heathrow nebo letiště v Hurgádě. Kdo se o létání trochu zajímá, ví, že jako letiště slouží často louky, někdy dálnice. Ale aby se odlétalo z pláže... to snad mohli vymyslet jedině v Británii.

8.8.2024 v 8:08 | Karma: 16,74 | Přečteno: 377x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení

23. června 2025

Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

22. června 2025  12:08,  aktualizováno  21:03

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku

24. června 2025

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl

18. června 2025  11:03

Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...

Policie v OC Nový Smíchov prověřovala hlášenou střelbu, muž měl plynovou pistoli

24. června 2025  17:37,  aktualizováno  17:55

Pražští policisté v úterý odpoledne přijali oznámení o možné střelbě v obchodním centru Nový...

Bradáčová našla chybu v reformě trestního práva, týká se držení konopí

24. června 2025  17:46

Aktualizujeme Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová upozornila na chybu, kterou považuje za nejzásadnější ve...

Zlomené sloupy přetížené trampolíny spadly na děti, dvě skončily v nemocnici

24. června 2025  16:57,  aktualizováno  17:19

V Zooparku Zelčín na Mělnicku se v úterý odpoledne zlomily a na skupinku dětí spadly dva nosné...

Za oponou patu. Jak SMS ovlivnily volbu šéfa České televize a kdo má větší šanci

24. června 2025  16:49

Atmosféra v České televizi před doplňujícím finále volby ředitele pořádně zhoustla. Část...

  • Počet článků 252
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1445x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.