Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

McDonald uprostřed Afriky a KFC v Kábulu

Americkým řetězcům rychlého občerstvení se obvykle vyhýbám, jak doma, tak na cestách, a dělám z tohoto pravidla výjimky jen v několika případech. Když tam chce jít posádka auta, kterým jedu. To si dávám obvykle maximálně pití, hranolky nebo zmrzlinu. Nebo je to jediná rozumná možnost v dané lokalitě, kde je vysoká pravděpodobnost wifi, klimatizace, nebo čistých toalet. Nebo jsem v USA - pak nemám moc na vybranou.

Ale je tady ještě čtvrtá možnost – když vidím, že je restaurace okopírovaná, prostě ukradená, a to mě svým způsobem přitahuje. Samozřejmě, něco takového by v Evropě nebo Americe neprošlo, ale jsou na světě stále kouty neomezených možností.

Na první takovou restauraci jsme narazili nedaleko místa, kde jsme se ubytovali po zdlouhavém hledání hotelu po příjezdu do Kábulu. KFC nás upoutalo na první pohled, nikdo jsme tady smažená křidélka nečekali, a ani budova nepůsobila příliš důvěryhodně – žádná obrovská okna, žádný svítící poutač. To musíme vyzkoušet, vcházíme tedy dovnitř a usedáme, na KFC poněkud netradičně, na koberce na vyvýšených dřevěných plošinách pro několik lidí. Objednáváme si, opět poněkud netypicky, čaj a vodní dýmku. Místní také pokuřují a koukají na Premier League. To obvyklá cílová skupina v KFC přece nedělá – není tam ani televize.

Více prozrazuje nápis na stěně – Kabul Fried Chicken. Jídelníček sice obsahuje křidýlka a hamburgery, ale pizza a kebab jsou tady populárnější. Už jsme jedli, a tak jenom pokuřujeme a sledujeme místní. Místní muže, abych byl přesný – ženy v Afghánistánu na ulicích vidíte jen zřídka. Z KFC se stala naše kábulská základna, náš třílůžkový pokoj je pro čtyři chlapy trochu těsný, máme tuhle kombinaci restaurace a čajovny rádi. Turisti z Kentucky by ale asi docela koukali.

Výborný marketingový tah vymyslela jedna kavárna v íránském Isfahánu hned vedle místní katedrály. Ano, v Isfahánu je křesťanská, lépe řečeno arménská katedrála. Využili ideální lokality přímo naproti vchodu do kostela, na který se chodí podívat všichni západní turisti ve městě. A ty rozhodně umí zaujmout. Na okna nalepila velké, zelené, kulaté, prostě jako malované, logo Starbucks. Nakoupit kávu Starbucks není problém – prodávají ji v každé "pravé" pobočce kávového fastfoodu (nebo fastdrinku?). Prodávají tam i jiné vychytávky, hrníčky, dekorace. A právě ty Íránci využili. Na první pohled sice víte, že vás tady tahají za fusekli, ale je to svým způsobem zajímavé. Stejně jako ceny – podobné jako v New Yorku nebo Londýně. Za cenu hrníčku kávy tady si můžete jinde ve městě dát opulentní oběd.

Podobná podivnost mě zarazila v Lonely Planet, když jsme připravovali krátkou cestu po Burkině Faso – na mapce města Banfora se kromě banky a benzínky nacházel i další orientační bod - McDonald. Kdo by ho tady čekal? No ale Lonely Planet určitě ví, o čem mluví. Absolutně se mi nevybavil Kábul, a přesně Kábul se mi vybavit měl. V případě McDonaldu se nicméně jednalo o hodně solidní (na africké poměry) restauraci, zajímavě nazdobenou, s několika stoly, pestrým menu a barmanem, číšníkem a nejspíš i kuchařem v jedné osobě, který měl navíc snahu se dorozumět anglicky.

A tak jsme si v McDonaldu dali někdo stylově burger, někdo hranolky, a já, abych neurazil, jsem si dal špagety. Ty se sem tak nějak hodí, k tomu místní pivo, které nebylo bůhvíjak chutné, za to nebylo drahé a při těch teplotách venku rozhodně nemohlo urazit. Spolu s námi místní "Mekáč" navštívili i další bílí turisti ve městě, Francouzi. Francouzi byli vlastně jediní zahraniční turisti, které jsme v zemi potkali. Zřejmě tady dosud funguje nějaká koloniální sounáležitost – anebo prostě Francouzi rádi vyrážejí do zemí, kde se domluví. Pro nás to byl ale trochu oříšek – každý místní automaticky předpokládá, že bílý poutník je Francouz. A ten obvykle umí francouzsky. Nás bylo šest, ale kromě bonžúr a mersí jsme toho moc neuměli, což místní ne vždy chápali. Přestala platit léty potvrzená rovnice bílý=francouzština.

Místní zase neuměli anglicky. Někteří tedy ani francouzsky – jak jsme pochopili, tak učebnice čehokoliv mají ve školách ve francouzštině, takže, pokud do školy chodí, učí se ji tak nějak za pochodu. Bohužel navštěvovat v Africe školu pořád ještě není povinnost, ale spíš privilegium. Afrika je nicméně natolik zajímavá (právě proto, že je téměř neobjevená), že se tam musíme podívat znovu. A pojedeme autem. Favoritem. Favoritem do Afriky.

 

Autor: Aleš Gill | úterý 30.12.2014 8:02 | karma článku: 12,67 | přečteno: 1124x
  • Další články autora

Aleš Gill

První roadtrip elektrickým autem

Nemám auto. Nepotřebuju ho. Ale zbožňuju roadtripy a rád si auto vypůjčím. V Praze, v Indonésii, nebo třeba USA. Obvykle s benzínovým nebo dieslovým motorem, dříve i s pohonem na zemní plyn. A teď poprvé elektrika. A rovnou Tesla.

21.5.2024 v 8:00 | Karma: 11,69 | Přečteno: 348x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 17,01 | Přečteno: 575x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,64 | Přečteno: 564x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 330x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3437x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Psa, který připomínal kostru, nalezli u chatky. Případů týrání zvířat přibývá

1. června 2024

Premium Počet brutálních případů týrání zvířat roste. Lidé z útulků říkají, že tak hrozné zacházení nikdy v...

Levné a vyrobené „na koleni“. Drogy dorazily i na Kubu, narkomafie zatím ne

1. června 2024

Premium Na Kubě, jak známo, hezky svítí sluníčko, často tam prší, takže tam dobře rostou rostliny, tedy i...

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

  • Počet článků 246
  • Celková karma 14,86
  • Průměrná čtenost 1421x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky