Las Vegas v kazašské stepi

Za prodlouženými "eurovíkendy" vyrážíme v předvánočním období nejčastěji do okolních zemí, do Paříže či Londýna, za kulturou a památkami. Co takhle pro změnu vyrazit do města postaveného na zelené louce, kde žádné památky nejsou?

Boom nízkonákladových aerolinek přinesl i k nám do střední Evropy netušené možnosti. Za dvě hodiny můžeme být v Itálii, Anglii, Francii nebo Skandinávi. Za tři kdekoliv v Evropě. Nízkonákladové aerolinky ale pochopily, že nejen Evropou živ je člověk a nebojí se expandovat lehce za "naše" evropské hranice. Za několik málo tisícovek se tak můžeme podívat do Maroka, do Emirátů, Izraele, Jordánska, na Island, a v poslední době i na východ - do Ruska, Gruzie, nebo jako v našem případě, do Kazachstánu.

Když Sacha Baron Cohen vybíral zemi, do které zasadil přisprostlého reportéra Borata Sagdiyeva, nemohl vybrat lépe. Kazachstán je země tak velká, že o ní musel slyšet úplně každý. Přesto natolik neznámá, že kromě kosmodromu Baikonur a bývalého hlavního města Alma Aty (Almaty), o ní málokdo, v době vydání filmu, věděl něco víc.

Od filmu s kazašským reportérem Boratem na cestě po USA uběhlo více než deset let a mnohé se změnilo. Mnozí z nás tuší, že Astana není jenom název stáje cyklistů velkých jmen jako Contador, Vinokurov nebo Kreuziger, ale především novým hlavním městem země. Kazachstán, který film nejprve odsoudil, záhy zjistil, že se mu zdesateronásobil počet žádostí o turistická víza. Astaně bylo přiklepnuto pořádání mezinárodní výstavy Expo 2017 o energii budoucnosti. Takto masová akce přinesla pro město nebývalá pozitiva. Petrodolary do rozvoje se jenom hrnuly, a město, založené před dvaceti lety ve stepi nedaleko zoufalého sovětského sídliště Celinograd (na několik let pak Akmola), má dnes milión obyvatel. Původní Celinograd je jen jedním z jeho okrajových sídlišť.

Pozitiva Expa 2017 jsou tu ale i pro zahraniční turisty. Pro řadu zemí, včetně ČR, byla zrušena víza, potřeba pozvání, registrační povinnost a podobné relikty SSSR, na které často narážíme v jiných postsovětských republikách, zejména právě v regionu střední Asie. První s jejich rušením začal Kyrgyzstán, a teď to vypadá, že k jejich znovuzavedení nesáhne ani Kazachstán - Expo skončilo, my jsme ale stále mohli přijet jenom s platným pasem.

Možnost blýsknout se před celým světem vedla k rozvoji turistické infrastruktury, přibyly autobusové linky, vyrostlo množství turistických atrakcí, které měly a mají, podobně jako v Dubaji či právě Las Vegas, nahradit neexistující historické památky. Chybí jenom metro, ale vůbec bych se nedivil, kdyby se do pár let začalo stavět a do roku 2030 se městem proháněly tři čtyři linky. Vznikají muzea, kulturní domy, opera, obchodní centra západního střihu. Ve městě jako houby po dešti rostou hotely známých západních řetězců, vznikají - po vzoru emírů a šejků - atrakce pro turisty i místní - akvaparky, dinoparky, oceanária, věci, jaké v regionu nebyly a nejsou široko daleko.

Město je pečlivě plánované, rozrůstá se všemi směry, postupně pohlcuje původní Celinograd na protějším břehu řeky Išim, kde dochází k postupnému nahrazování socialistických sídlišť jak je známe moderní zástavbou. Nové letiště vzniklo dostatečně daleko od centra města, aby nebrzdilo jeho rozvoj, vzniklo nové nádraží, které je dnes na samém okraji metropole, nicméně dříve nebo později se dočká svých pasažérů i mezinárodních spojů. Astana rozhodně může mít, díky své geografické poloze mezi Evropou a východní Asií, ambice velkého přestupního uzlu po vzoru arabských metropolí jako je Dauhá, Dubaj nebo Abú Dhabí. Pět-šest hodin letadlem do Evropy, pět-šest do Koreje, Japonska, do Číny i méně.

Začíná to vypadat, že současný "odjakdživa" prezident Nursultan Nazarbayev je ze svých kolegů, sovětských aparátčíků, kteří si v posledních dnech Gorbačevova režimu rozebrali středoasijský region, jedním z těch osvícenějších. Nebo se jen poučil z chyb svých bývalých soudruhů Karimova a Nijazova.

Otevření se světu a orientace nové zdroje energie je rozhodně krok správným směrem a v dlouhodobém důsledku pomůže i zaostalému venkovu, byť se dneska megalomanské investice do hlavního města mohou jevit vyhazováním peněz. Pokud hlavní město připraví zázemí pro zahraniční investory, tak ti průbojnější, kteří se nových výzev bát nebudou, s sebou přinesou kapitál a technologie, a nabalí na sebe další, méně průbojné firmy, a další zdroje, lidské i finanční. Bude se pak třeba zaměřit na rozvoj infrastruktury, regionů, turistických destinací, a v konečném důsledku to pomůže všem. A tak Astana, potažmo celý Kazachstán, bude snad i vzorem pro ostatní státy v tomto stále poměrně zaostalém regionu.

Nedělám si iluze o tom, že postsovětskou "demokracii" jednoho muže nežene vpřed i jiná hybná síla: nepotismus, korupce, a že velká část investic je nesmyslná nebo končí v kapsách nenasytných státních úředníků navázaných na vládní aparát. Větší otevření země ale i s pomocí zahraničních investorů přinese větší kontrolu, větší poptávku po reformách. Následující větu je třeba chápat s lehkou nadsázkou: Je možné, že Cohenův film Borat byl první z nich. Malým kamínkem koulejícím se ze svahu dolů.

V příštím článku bych se chtěl věnovat našemu subjektivnímu vnímání města, míst, která jsme navštívili, a možná i tomu, že všechno není tak růžové. I za fasádou ze skla a ocele se totiž mohou skrývat poměrně nechutné turecké záchody.

Autor: Aleš Gill | pondělí 27.11.2017 11:46 | karma článku: 16,14 | přečteno: 857x

Další články autora

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 27. - Čtrnáct dní otevřených dveří

V únoru tohoto roku (2025) proběhla médii celého světa zpráva: po pětileté pauze způsobené pandemií covidu se pro zahraniční, západní, turisty znovu otevírá Severní Korea. Jak to celé bylo doopravdy?

17.3.2025 v 8:01 | Karma: 25,21 | Přečteno: 2401x | Diskuse | Cestování

Aleš Gill

Návrat do Lvova

Je to téměř deset let, co jsem napsal jeden z mých nejčtenějších článků tady na blogu. Psal jsem o Lvově a do Lvova jsem se od té doby vydal ještě dvakrát. Pak přišel covid, válka, a mě se po Lvově tak trochu zastesklo.

7.1.2025 v 8:12 | Karma: 33,26 | Přečteno: 2477x | Diskuse | Cestování

Aleš Gill

24 hodin

Jeden letošní podzimní den mi utkvěl v hlavě. Byl totiž trošku delší, než na co jsem zvyklý. A vyjímečně za to nemohl časový posun způsobený leteckou přepravou.

2.12.2024 v 8:13 | Karma: 13,09 | Přečteno: 337x | Diskuse | Cestování

Aleš Gill

Milión kilometrů

Nějak zvlášť jsem to neplánoval, ale stalo se. Překonal jsem laťku miliónu nalétaných kilometrů. Vzdálenost jako na Měsíc, zpátky, a skoro zase na Měsíc. 59 dní v letadle. Je čas zavzpomínat na některé zajímavé lety.

4.9.2024 v 8:06 | Karma: 15,71 | Přečteno: 423x | Diskuse | Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 18: Letiště na pláži

Létání není jenom Frankfurt, Heathrow nebo letiště v Hurgádě. Kdo se o létání trochu zajímá, ví, že jako letiště slouží často louky, někdy dálnice. Ale aby se odlétalo z pláže... to snad mohli vymyslet jedině v Británii.

8.8.2024 v 8:08 | Karma: 16,74 | Přečteno: 353x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Strážník na motorce se v Praze srazil s autem, které vyjelo z vedlejší ulice

20. dubna 2025  11:03

V Jeremenkově ulici v Praze se v neděli dopoledne střetlo osobní vozidlo s motorkou. Na ní jel po...

Zemřel sirotek Ho-Jon ze seriálu MASH. Herci Patricku Adiartemu bylo 82

20. dubna 2025  10:45

Ve věku 82 let zemřel herec Patrick Adiarte. Zprávu přinesl web The Hollywood Reporter, podle...

Japonsko bude s USA jednat o clech. Bezpečnost do nich však zahrnovat nechce

20. dubna 2025  10:40

Japonská vláda nebude do rozhovorů se Spojenými státy o clech zahrnovat bezpečnostní témata,...

„Divadlo pro jednoho diváka“. Svět komentuje Putinovo třicetihodinové příměří

20. dubna 2025  10:37

Takzvané velikonoční příměří vyhlásil v sobotu ruský prezident Vladimir Putin především pro to, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 252
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1441x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky