Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak roste rýže

Nejlepší věci bývají zadarmo. Vstupné do většiny čínských památek je drahé, a často pro nedostatek informací musíte sáhnout po lokální cestovce, která vás na místo doveze a zajistí lokálního průvodce. Jedna z nejlepších, nejvíc "Čínských", zajímavostí, je ale rýže. Pěstuje se i v Evropě, ale vidět ji "růst před očima" uprostřed Číny, je jeden z nejlepších zážitků, který jsme si odvezli. A navíc tak trochu zadarmo. Stačí se jen dostat na čínský venkov.

Celou cestu Čínou, čtrnáctidenní poznávací okruh, se nám podařilo absolvovat na vlastní pěst. S trochou přípravy a zkušeností jsme se dokázali zorientovat v čínsky psané mapě MHD desetimiliónového města, a dokonce využívat autobusy na základě zastávkových jízdních řádů. Sice to chtělo několik minut

koukat do rozsypaného čaje, do mapy, do svých poznámek, ale snad ani jednou se nám nestalo, že bychom nastoupili do autobusu jedoucího špatným směrem, nebo do správné linky směrem opačným. Stejně tak jsme si dokázali bez větších problémů v cestovce, ale pak už zkušeně i na nádraží, koupit lístek na vlak nebo dálkový autobus kam bylo třeba. Pár základních znaků na lísteček s cílovou destinací, datem, časem, počtem osob a ideálně třídou, abychom minimalizovali doplňující otázky,

na které bychom nedokázali odpovědět. 

Všechno to krásně fungovalo, než jsme dojeli do města Guilin, Mekky turistů, zejména pak čínských. Malé město, kde ani nejezdí metro, jak říkala naše budoucí průvodkyně. Vždyť tady žije jenom sedm set tisíc lidí. Různé jazykové mutace Wikipedie mluví o milionech. Ruská o pěti, ale to mi přijde přitažené za vlasy. Každopádně je to na čínské poměry malé město. Naše poslední zastávka na cestě Čínou, a těšili jsme se, že to tam bude jednodušší.

Opak byl pravdou. První problém bylo už samotné shánění hotelu, s čímž jsme do té doby měli problém jen jednou - v naprosto turisty nedotčeném několikasettisícovém městečku (až se mi chce napsat vesnici) na březích řeky Jang-c’-ťiang. A teď tohle. Všechno super drahé, nebo úplně plné. Až se nám to nakonec podařilo v jednom hotýlku se dvěmi sympatickými slečnami na recepci, které pro případ přepadení čínsky nehovořícími turisty měly sešitek se základními frázemi v angličtině, a pohotovou propisku/ukazovátko. Nerozuměly anglicky ale ani základní slova jako "Airport" a "Taxi".

Vyčetli jsme, že v okolí je toho mnoho k vidění, ale jinak než s pomocí cestovky se tam dostaneme jenom těžko. S pomocí "učitele angličtiny, který si chtěl povídat" se nám podařilo "najít" cestovku. První den jsme si dali výlet mezi rybáře na bambusových raftech po řece Li, a v půlce výletu se nám průvodkyně snažila vnutit za příplatek prodloužení výletu "někam", ale její angličtina byla natolik svérázná, že dodnes nevíme kam. Tak jsme si prohlédli městečko, kde nás rafty vyložily (abych nezapomněl, bambus byl plastový), nakoupili tam suvenýry, a autobusem jsme se vrátili do Guilinu.

Druhý den jsme jeli na rýžové terasy. Ty jsou tradičním způsobem pěstování rýže v horských oblastech jihovýchodní Číny, Vietnamu, a určitě znáte fotky i z jiných zemí jihovýchodní Asie. Výlet byl sice fajn, ale trochu nám lezl krkem průvodce. Najíme se v téhle restauraci, půjdeme touhle cestou, v tolik a tolik je sraz. Když pak v autobuse pro přilepšení začal prodávat laciné kopie parfémů světových značek a dovezl nás na parkoviště, kde řekl, že se jde do vesnice lidí s dlouhými vlasy (skanzen) za dalších x set korun navíc, a my jsme mu řekli, že prostě ne, že to nebylo v plánu, tak nás nechal dvě hodiny čekat na parkovišti.

A to bylo to nejlepší, co se nám mohlo stát. Čekat na parkovišti jsme samozřejmě nechtěli, a tak jsme si udělali výlet do přilehlé vesnice mezi rýžovými poli. Viděli jsme Čínu, kterou před námi betonové džungle měst, železnic, dálnic, letišť a programy cestovek skrývají. Čínu, kde ještě roste rýže. V malém, na malých políčkách. Vzhledem k nadmořské výšce a jižní poloze zřejmě celý rok. Pořád dokola. Viděli jsme, jak místní rýži sadí. Jak roste nízký "trávník". Jak se zvedá, až je připravená na sklizeň. Viděli jsme místní rýži sklízet, sušit, a dokonce nás místní nechali jednoduchým strojem na nožní pohon z klasů mlátit jednotlivé obilky. Čtvero ročních období na jediném hektaru.

Mezi políčky jsme strávili červencové odpoledne a na otázku "Co se ti v Číně líbilo nejvíc" můžeme, stejně jako tisíce dalších cestovatelů říkat, že Velká čínská zeď. Ale tam bylo moc horko a strašně moc lidí. Nebo že Terakotová armáda. Tam se nám opravdu líbilo, protože za cenu stejnou, jako v Praze nebo Vídni uvidíme deset soch bojovníků, jsme viděli všechny.

Ale taky můžeme říct, že se nám líbilo, jak roste rýže. A bude to pravda. Je zajímavé se odpoutat od turistických tras a míst. I když chceme vidět v zemi "to nejlepší", The Best of Lonely Planet, je často dobré si do programu zařadit návštěvu míst, která průvodci neznají. Třeba obyčejné vesnice. Protože tam třeba poroste nějaká ta rýže.

Autor: Aleš Gill | pátek 13.3.2015 7:52 | karma článku: 18,37 | přečteno: 3185x
  • Další články autora

Aleš Gill

První roadtrip elektrickým autem

Nemám auto. Nepotřebuju ho. Ale zbožňuju roadtripy a rád si auto vypůjčím. V Praze, v Indonésii, nebo třeba USA. Obvykle s benzínovým nebo dieslovým motorem, dříve i s pohonem na zemní plyn. A teď poprvé elektrika. A rovnou Tesla.

21.5.2024 v 8:00 | Karma: 11,69 | Přečteno: 348x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 17,01 | Přečteno: 575x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,64 | Přečteno: 564x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 330x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3437x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Psa, který připomínal kostru, nalezli u chatky. Případů týrání zvířat přibývá

1. června 2024

Premium Počet brutálních případů týrání zvířat roste. Lidé z útulků říkají, že tak hrozné zacházení nikdy v...

Levné a vyrobené „na koleni“. Drogy dorazily i na Kubu, narkomafie zatím ne

1. června 2024

Premium Na Kubě, jak známo, hezky svítí sluníčko, často tam prší, takže tam dobře rostou rostliny, tedy i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 246
  • Celková karma 14,86
  • Průměrná čtenost 1421x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky