Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

COVID-19 vs. Kanada

Minulý rok jsme se na podzim podívali do Tanzánie. Mělo to "istá covidová špecifiká". Letos jsme čekali, zda se jako první pro turisty otevřou Spojené Státy nebo Kanada. Kanada "vyhrála", ale taky to není úplně jednoduché.

Věděli jsme, že do Kanady chceme, a že tam vyrazíme, jakmile to bude jenom trochu možné, tj. bude umožněn vstup cizincům a nebude potřebná karanténa. Očkování máme, tak to snad nebude problém. Jenže nic není tak jednoduché.

Jakmile byla zveřejněna informace, že Kanada tedy od října umožní turistické cesty, museli jsme zúžit náš hledáček ze tří lokalit na jednu. Postupně jsme vyřadili Yukon a Nové Skotsko, a rozhodli jsme se, že se tentokrát soustředíme na ostrov Newfoundland, nejvýchodnější výspu (doslova) Kanady a potažmo celé severní Ameriky. Takový ten první kus pevniny, který pod sebou z letadla uvidíte, když letíte třeba do New Yorku a už jste za zády nechali Island a Grónsko.

Nákup letenek by byl na samostatný příběh. Vůbec poprvé jsem musel přímo oslovit společnost, která letenky prodává, protože žádný rezervační systém mi nechtěl vyhledat rozumnou kombinaci Praha-Frankfurt-Toronto-St. Johns a zpět přes Montreal, která nabízela nejrozumnější přestupní časy. Všechny vyhledávače vždy našly nějakou supervýhodnou nabídku, jenže s přespáním ve Frankfurtu a šestihodinovým přestupem v Torontu. A příletem do Saint John's, hlavního města ostrova, uprostřed noci, což je nešikovné kvůli jetlagu, půjčení auta, hotelu a vůbec všemu. Ale podařilo se, máme rozumné letenky s odletem ráno z Prahy a příletem na Newfoundland, do Saint John's, večer.

Abychom mohli do Kanady, potřebujeme očkování. To se dalo čekat. Ale potřebujeme i test. To jsme tak úplně nečekali. No ale dobrá, o nic nejde, "tyčku v nose" jsme už měli tolikrát, že jednou navíc nás to nezabije. Letíme ve čtvrtek, takže v úterý si zajdeme na test ať máme klid. 72 hodin před příletem, s rezervou.

Jenže naše cesta Newfoundlandem nekončí. Rádi bychom se podívali do místní malé EU. Francie si u břehů Newfoundlandu vydržuje dva ostrůvky: Saint Pierre a Miquelon. Takové zvlášní místo. A protože je podle všech nám dostupných informací poměrně komplikované a drahé na Newfoundlandu (a v Kanadě obecně) pro cizince absolvovat PCR test, který je potřebný pro vstup do této bývalé francouzské kolonie (dnes oficiálně "Francouzské zámořské území"), vydáme se sem hned po příletu na Newfoundland a přespání. Do "Francie" přijedeme v pátek a měl by nám tak pořád stačit úterní test z ČR.

Jenže situace v Evropě a v ČR se začala horšit. Francie, potažmo Saint Pierre a Miquelon, žonglují s barvami na semaforu jako Babiš s ministry zdravotnictví. A různá barva na semaforu znamená různé podmínky pro PCR testy. Červená barva zkracuje platnost PCR testu na 48 hodin. A protože nechceme riskovat, že ČR bude přeřazena do červené kategorie, plánujeme nakonec PCR test v Praze na středu. Snad stihneme dostat výsledky ještě týž den. A snad budou negativní. Stihli jsme, a byly. Ale byly to nervy, výsledky dorazily až někdy kolem půl deváté večer. Ve čtyři ráno jsme odjížděli na letiště.

Tak teď snad už jenom poslední věc, před odletem musíme vyplnit příjezdový covidový formulář do Kanady, nabonzovat na sebe hromadu informací, nahrát potvrzení o očkování, testu, a doufat, že se cestou nic nepodělá. Cestování v době Covidové už snad nemůže být jednodušší.

Přilétáme tedy do Saint John's. Chtějí po nás nějaké referenční číslo. Netušíme, čeho. Musíme mít vyplněný nějaký formulář "provincie". Není totiž Kanada, jako Kanada. Každá provincie má vlastní pravidla. A tahle (Newfoundland a Labrador) i vlastní příletový formulář. Vyplňujeme ho na místě. A je to teda docela porod, trávíme tím dobře dvacet minut. Ale jsme venku z letiště, jsme volní, a můžeme na hotel.

Ráno odjíždíme do 380 kilometrů vzdáleného přístavu Fortune, kde necháváme auto a dál pokračujeme - po vyplnění nějakého toho covidového formuláře - do Francie. Tedy na ostrov Saint Pierre, do stejnojmeného městečka. Tak, covidová odysea skončila... No tak to samozřejmě neskončila. Pořád se ještě budeme chtít vracet do Kanady, za tři dny, a to už nám pražský test dávno vyprší. Co s tím? No někde si nějak uděláme, na blind, PCR test v Saint Pierre. "Tyčku v nose" jsme už měli tolikrát, že dvakrát navíc nás to nezabije. Tedy alespoň takový byl plán.

Jenže jak se ukázalo, v "hlavním městě" souostroví žije něco přes pět tisíc lidí. A je tu jedno testovací středisko. A to o víkendu nefunguje, a v pracovní dny je třeba se registrovat. Předem. V pátek testovací unimobuňka zavírá ve čtyři. Naše loď připluje ve tři. Tak snad to stihneme. Stihli jsme. Zase tyčku do nosu, zaplatit nemalý poplatek za test, a teď můžeme doufat, že test vyjde dobře (tedy negativně), že nám ho laboratoř doručí včas, podaří se nám ho někde vytisknout, abychom ho v pondělí ráno mohli použít, až se na imigrační kontrole ve Fortune budeme prokazovat. Toho, že by z pátku nebyl platný se příliš nebojíme: nikdo z ostatních cestujících nebude mít čerstvější.

Tak a je to. Jednoduché jak facka. Tedy samozřejmě jsme před odletem do Kanady museli požádat o "víza", respektive na internetu zažádat elektronickou autorizaci (něco jako ESTA v USA), zaplatit, a čekat, že nám ji schválí. To bylo stejné i před covidem. Letíme tři. Ostatním ji schválili obratem, já s nervy na dranc čekal několik hodin. Ale podařilo se.

Nakonec všechno dobře dopadlo. Jen rozdíl mezi Velkou Kanadou a touhle Malou Francií nemůže být, co se covidových pravidel týče, propastnější. Francie je oáza čerstvého vzduchu. Covid tam neexistuje. Žádné roušky, žádné kontroly očkování a testů (jen jednou v přístavu při příjezdu z Kanady), ani v obchodech, ani v restauracích, ani v místní MHD (autobusy tu nejsou, ale mají tu MHD-lodě a MHD-letadla). O tom určitě napíšu někdy později. V Kanadě je to jako u nás. Akorát bez keců a důsledně: roušky všude uvnitř, očkování pro jídlo v restauraci. Bez papíru jenom s sebou.

 

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 25.11.2021 17:42 | karma článku: 16,24 | přečteno: 658x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 16: Největší benzínka na světě

Asi to znáte. Platíte na kase za benzín a říkáte číslo stojanu. Čtyři, šest, jedenáct. Říkali už jste ale někdy číslo vyšší než sto? Já tedy ne. Přesto několik takových benzínek existuje. V Texasu.

17.4.2024 v 8:14 | Karma: 17,00 | Přečteno: 486x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma: 16,62 | Přečteno: 548x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

Podíváme se na místo, o kterém jste nejspíš nevěděli. Ani já jsem o něm nevěděl. Až při procházení objektem mi přišlo něco... jinak. Jako bych byl doma u Adolfa. A ono taky že jo. Poznaňský kulturák má dost zvláštní minulost.

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 320x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

22.2.2024 v 7:45 | Karma: 30,12 | Přečteno: 3434x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

V první části článku jsme se podívali na Masai Mara, Hells Gate, Crescent Island, jezero Nakuru a za nosorožci do Ol Pejety. Držte si klobouky, v tomhle článku se podíváme do za mě nejkrásnějšího parku v Africe.

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Poslanci budou jednat o zákoníku práce, ANO a SPD odmítají výpověď bez důvodu

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  14:50

Přímý přenos Poslanci mají začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela zákoníku práce předpokládá...

Tuleja publikoval i v pochybných vědeckých časopisech, nyní žádá o stažení článků

2. května 2024  13:57,  aktualizováno  14:48

Kandidát TOP 09 na ministra pro vědu Pavel Tuleja požádal Slezskou univerzitu, aby stáhla z jeho...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, policie ničí barikády a zatýká

2. května 2024  8:11,  aktualizováno  14:37

Přímý přenos Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Zda je výhodné přijmout euro, rozhodne až příští vláda, říká Fiala

2. května 2024  14:35

Dvacet let od vstupu do Evropské unie Česká republika stále nepřijala společnou evropskou měnu...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky