Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Teď by se nám reforma dlouhodobého ošetřovného hodila

Asi se to ve srovnání s plnými nemocnicemi a skokovým růstem počtu zemřelých zdá jako drobnost a nepříliš podstatný detail. Ale už více než rok leží ve sněmovně můj poslanecký návrh novely zákona o dlouhodobém ošetřovném.

Je fakt, že jeho projednání (a pevně doufám schválení) by nesnížilo počet nakažených, nesnížilo by počet lidí na JIP a kyslíkovém režimu, dokonce by ani neotevřelo více obchodů, sportovišť a vleků. Ale na druhou stranu u něj platí to, co u řady dalších zákonů a opatření – kdybychom ten návrh projednali v době, kdy byl podán, docela dobře mohl odlehčit našim nemocnicím. Sice nikoliv u pacientů s covidem, ale celkově dost podstatně.

O co přesně jde.

Podstata je vlastně velmi jednoduchá. V současnosti je mezi podmínkami čerpání dlouhodobého ošetřovného určitý počet dnů hospitalizace v nemocničním zařízení. Takže když se rodina chce doma starat o dlouhodobě nemocného nebo, nedej Bože umírajícího příbuzného, povětšinou jsou to rodiče, musí být ošetřovaný před propuštěním do domácí péče dostatečně dlouho „pacient nemocnice“. Bez toho nevznikne nárok na finanční pomoc od státu. Můj návrh počet dnů zkracuje a při velmi vážných stavech na konci života tuto podmínku úplně ruší. V tuto chvíli je také nutné o dávku požádat ihned po propuštění z nemocnice. Místo toho navrhuji zavést lhůtu 15 dnů, což mi prostě připadá daleko vstřícnější k rodinám, dává jim to čas uspořádat si svoje záležitosti a nějak se rozumným způsobem na následující dobu připravit. A konečně je to tak, že nyní může dávku pobírat jen ten, kdo s nemocným bydlí ve společné domácnosti. Což je dneska věc nepříliš častá. Proto můj návrh rozšiřuje okruh oprávněných osob na přímé rodinné příslušníky a ruší podmínku společné domácnosti.

A jaký je smysl.

Také jednoduchý. Pokud pomůžeme domácí péči, je to za prvé lidské, protože v řadě případů nemá pobyt v nemocnici žádný reálný zdravotní význam. Z lékařského hlediska již nejsou dělány žádné úkony, které mohou stav pacienta významným způsobem změnit, hospotalizace ale má dopady na psychiku pacientů. Doma je doma. Za druhé je to ekonomické. Lůžko v nemocnici jsou náklady. Je lepší tyto náklady platit jako pomoc při péči domácí, než je vynakládat na medicínsky zbytečnou a daleko dražší péči nemocniční.

V současné době by existence tohoto nového znění zákona znamenala alespoň nějaké odlehčení přetížených nemocnic na jiných „frontách“ než je ta nyní klíčová covidová.

O zařazení a projednání tohoto návrhu zákona jsme se snažili a za sociální demokracii se samozřejmě snažit budeme dál. Neberu argumenty o zvýšení nákladů (mimochodem v milionech, ne miliardách).   Snížení tlaku na potřebná lůžka a pomoc rodinám jsou také ekonomické kategorie.

I když se podaří a zákon projednáme velmi rychle, bude chvíli trvat, než se projeví. Neuvolní lůžka ani dnes, ani zítra. Bohužel. Kdybychom ho zvládli před rokem, pomohl by docela dost, protože bychom touto dobou mohli mít v nemocnicích o desítky pacientů méně. To znamená stovky hodin práce sestřiček a nemocničního personálu, další hodiny povinností pak i pro lékaře – jakkoliv již nemohou nijak významně pomoci urychlit léčbu nebo prodloužit život pacienta.

Snad už sněmovna pochopí, že novela zákona přinášející změkčení podmínek pro přiznání dlouhodobého ošetřovného má svůj velký význam. Lidský význam. Jak čtu pravidelně na jednom bilboardu u dálnice: Nikdy není pozdě pomoci druhým.

P.S. Tento text (ZDE) ukazuje, jak složité je v současnosti hledání konsenzu kolem „propouštění“ covidových pacientů domů. O to více vyniká, jak by se nám také hodilo odlehčení nemocnic o lidi po operacích a s neřešitelnými zdravotními problémy.

Autor: Alena Gajdůšková | čtvrtek 18.2.2021 12:00 | karma článku: 9,00 | přečteno: 228x
  • Další články autora

Alena Gajdůšková

A hlavně chci světový mír

Ve Stockholmu existuje pracoviště, které se jmenuje mezinárodní ústav pro výzkum míru. Zkráceně SIPRI. A podle tohoto centra dosáhly loni světové výdaje na zbrojení částky 1,82 bilionu dolarů.

3.12.2019 v 8:22 | Karma: 14,62 | Přečteno: 386x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

101 let. A pořád je co slavit. I tmelit

Tentokrát nemá republika superkulaté výročí, jako byla loňská stovka. Nicméně sto a jeden rok má také jistou dávku mystiky či přitažlivosti. A může být zajímavé se takhle s jednoletým odstupem kouknout na to loňské hemžení.

28.10.2019 v 8:01 | Karma: 8,60 | Přečteno: 121x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Trochu levnější a hlavně daleko lepší

Náklady na jednoho nezaměstnaného jsou ročně asi 207 tisíc korun. Navýšení podpory na tvorbu pracovních míst pro lidi se zdravotním postižením by podle mého návrhu činilo 9600 korun ročně. Připadá mi to jako dobrá investice.

21.10.2019 v 10:07 | Karma: 10,87 | Přečteno: 279x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Nakynuté rezervy pojišťoven jsou úspory na lidech

Nechci politikařit a chytat toho nebo onoho za slovíčko, zda je naše zdravotnictví v krizi nebo není v krizi. Hra na politické body nepomůže těm podstatným lidem, což jsou pacienti.

26.9.2019 v 8:29 | Karma: 15,22 | Přečteno: 427x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Je dobře, že neustoupíme z povinného očkování. Ale…

Jsem proti tomu, aby naše země ustoupila z povinného očkování. Jednoznačně. Ale to neznamená, že bychom neměli hledat optimální řešení pro všechny a s rodiči diskutovat o postupech.

18.6.2019 v 9:59 | Karma: 13,74 | Přečteno: 503x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1108x
PaedDr. Alena Gajdůšková, krajská zastupitelka a předsedkyně sociálního výboru ZZK,  předsedkyně Správní rady Univerzity T.Bati ve Zlíně, viceprezidentka Svazu pacientů ČR, členka etické komise ĆLK, členka Sdružení parlamentářů proti jadernému zbrojení a za odzbrojení. Bývalá poslankyně a senátorka, místopředsedkyně Senátu P ČR a ČSSD.  Původní profesí učitelka, pak personalistka a  vedoucí odboru školství a kultury ve Zlíně. Pracovala také jako poradkyně premiérů Špidly a Sobotky. Je dlouholetou členkou Sokola a ČČK.

Seznam rubrik