Alena Gajdůšková
- Počet článků 78
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1106x
Seznam rubrik
Alena Gajdůšková
I „dohodáři“ si zaslouží ochranu a pomoc
Kdo „odnesl“ jako první lockdowny a koronavirovou ekonomickou krizi? Samozřejmě ti, kdo neměli klasický zaměstnanecký poměr, ale dohody o pracovní činnosti nebo o provedení práce. Jejich ochrana byla v podstatě nulová.
Alena Gajdůšková
Teď by se nám reforma dlouhodobého ošetřovného hodila
Asi se to ve srovnání s plnými nemocnicemi a skokovým růstem počtu zemřelých zdá jako drobnost a nepříliš podstatný detail. Ale už více než rok leží ve sněmovně můj poslanecký návrh novely zákona o dlouhodobém ošetřovném.
Alena Gajdůšková
Kurzarbeit: Lze ho udělat buď dobře, nebo naprosto nanic
Nejnebezpečnějším způsobem, jak zničit dobrou myšlenku je, když se stejný název použije i pro nějaký nesmysl. Ten se pak prosadí. Za nedlouhou dobu se zjistí, že řešení nefunguje. „Vidíte, kurzarbeit je na nic,“ uslyšíme.
Alena Gajdůšková
Můžeme to dokázat. Když budeme chtít
Některé události v době kovidové zanikají a nedostává se jim patřičné publicity. 22. ledna tak bez většího ohlasu vstoupila v platnost smlouva o zákazu jaderných zbraní schválená na půdě OSN již v roce 2017.
Alena Gajdůšková
Vymíráme a pravice přikládá pod kotel
Nejlepší důchodová reforma je, když se rodí hodně dětí. Asi také většina z nás cítí nějakou odpovědnost za budoucnost národa. A zároveň stát nemá, co mluvit rodinám do toho, kolik členů mají mít.
Alena Gajdůšková
Hledáme nemocniční lůžka? Jedna možnost tu je
Když se nyní strachujeme o dostatečnost kapacit českého zdravotního systému kvůli virové pandemii, bylo by dobré si připomenout, co jsme zameškali. Co jsme mohli pro rodiny a zdravotnictví udělat. A přiměřeně se poučit.
Alena Gajdůšková
Koronavirus ukázal, jak potřebné je ošetřovné…
... a jak moc potřebujeme jeho reformu. Se začátkem skutečných (ne koronavirových) prázdnin skončila doba mimořádného ošetřovného. To pomohlo desítkám tisíc rodin v podivné době zavřených a polozavřených škol a školek.
Alena Gajdůšková
Pokud, jenže, když: Tři slova, kterým musí dát hejtman Čunek obsah
Na sporu o zlínskou nemocnici není nic osobního. Nejde o spor s hejtmanem či snad dokonce o hejtmana, jak se to Jiří Čunek snaží postavit. Jde o spor koncepční. A je svým způsobem zajímavý nejen pro obyvatele Zlínského kraje.
Alena Gajdůšková
Experiment, který se fakt nepovedl
Zlínský kraj se rozhodl pro velký experiment v železniční dopravě. Celý svůj systém rozdělil na čtyři oblasti. Dopravci o ně soutěží. Jednu z oblastí získala v lednu 2019 společnost Arriva. V půlce prosince se vydala na koleje.
Alena Gajdůšková
Realita versus zákon
Loni na podzim mi přišel do sněmovny mail od spolku Nedoklubko s dotazem, zda neuvažujeme o úpravě otcovské dovolené. Řada ustanovení se totiž dostala do rozporu s realitou.
Alena Gajdůšková
Dobrá věc pro lidi se zdravotním postižením
Ve Zlíně žije fascinující člověk. Za mne kandidát na všechny medaile světa. Vozíčkář, přitom bývalý vedoucí dětských oddílů, zakladatel Festivalu zdravotně postižených písničkářů, sledge hokejista i zastupitel – Roman Herink.
Alena Gajdůšková
A hlavně chci světový mír
Ve Stockholmu existuje pracoviště, které se jmenuje mezinárodní ústav pro výzkum míru. Zkráceně SIPRI. A podle tohoto centra dosáhly loni světové výdaje na zbrojení částky 1,82 bilionu dolarů.
Alena Gajdůšková
101 let. A pořád je co slavit. I tmelit
Tentokrát nemá republika superkulaté výročí, jako byla loňská stovka. Nicméně sto a jeden rok má také jistou dávku mystiky či přitažlivosti. A může být zajímavé se takhle s jednoletým odstupem kouknout na to loňské hemžení.
Alena Gajdůšková
Trochu levnější a hlavně daleko lepší
Náklady na jednoho nezaměstnaného jsou ročně asi 207 tisíc korun. Navýšení podpory na tvorbu pracovních míst pro lidi se zdravotním postižením by podle mého návrhu činilo 9600 korun ročně. Připadá mi to jako dobrá investice.
Alena Gajdůšková
Nakynuté rezervy pojišťoven jsou úspory na lidech
Nechci politikařit a chytat toho nebo onoho za slovíčko, zda je naše zdravotnictví v krizi nebo není v krizi. Hra na politické body nepomůže těm podstatným lidem, což jsou pacienti.
Alena Gajdůšková
Je dobře, že neustoupíme z povinného očkování. Ale…
Jsem proti tomu, aby naše země ustoupila z povinného očkování. Jednoznačně. Ale to neznamená, že bychom neměli hledat optimální řešení pro všechny a s rodiči diskutovat o postupech.
Alena Gajdůšková
I dotace může být dobrá investice
V poslední době se v řadě politických souvislostí objevuje časté tvrzení, že dotace podnikatelskému sektoru jsou „čisté zlo“. Nechci polemizovat s principem. Ale nabízím jeden případ, kdy tomu tak rozhodně není.
Alena Gajdůšková
Pracuji, tedy jsem
Některé lidi práce nebaví. Ba dokonce obtěžuje. Pro další je zaměstnání nutnost na cestě k poctivě vydělaným penězům. Nic víc, nic méně. Jsou také lidé, kteří si bez práce nedokáží svůj život představit, další žijí jen prací.
Alena Gajdůšková
Lidskost proti sobectví aneb opravdu se bez čerstvého rohlíku denně neobejdeme?
Někteří kolegové poslanci nutně potřebují každý den čerstvý rohlík. Bez něho si to „správné“ ráno nedovedou představit.
Alena Gajdůšková
Děti neopustíme
Děti samoživitelek (a samoživitelů) jsou nejvíce ohroženy chudobou. Jednou z možností, jak jim může stát pomoci, je zálohové výživné. Pro tyto děti je tragédie, když druhý rodič „přestane platit“. Snadno a rychle přijde krize.
Alena Gajdůšková
Je to pro děti. To je celé
Náš návrh, aby všechny děti v mateřských školách a na prvním stupni škol základních měly obědy zdarma (z veřejných peněz, vím - zdarma nic), vyvolává vášně. To je dobře. Jsem za tu debatu ráda. Ukazuje se, kdo chce myslet na děti.
Alena Gajdůšková
Otazníky kolem očkování
Sdílím jako prarodič obavy rodičů z možných negativních dopadů a vedlejších účinků očkování, jedná-li se o slučování vakcín a děti nedonošené, či jinak oslabené. Lékaři by měli vytvářet a pojišťovny respektovat individuální očkovací kalendář pro každé dítě a chápat i právo rodiče, jako zákonného zástupce dítěte, se na průběhu očkování s lékařem domluvit.
Alena Gajdůšková
Dobré předsevzetí – stop hazardu
"Kdybychom dali na obchodníky se štěstím, máme možnost prožívat Vánoce po celý rok. Štědrou žílu soutěživým, ale i dobročinnou náruč potřebným skýtá herní průmysl," napsal na sklonku roku v Právu Lukáš Jelínek. Reagoval na návrh ministra financí zdanit hazardní hry, loterie a sázky. Lukáš Jelínek ovšem celou řadu aspektů jenom nakousl. Podle mého názoru hraje důležitou rolu především postoj veřejnosti k hazardu.
Alena Gajdůšková
1. říjen – Mezinárodní den seniorů
Senioři si zaslouží náš respekt a úctu. A tvrdím to nejen proto, že se pomalu mezi seniory sama počítám, ale vždy jsem oceňovala lidi, kteří, pokud jim to zdraví dovolí, přes svůj pokročilejší věk dokáží být aktivními, nesedí s rukama v klíně, neustále něco vymýšlejí, organizují v obcích i spolcích, sami podnikají.
Alena Gajdůšková
Daně a co za ně?
Často slýchávám nářky nad výškou daní, nad tím, že jsou nepřiměřeně vysoké a hodně témat se točí kolem daňové optimalizace. Znám však i podnikatele a podnikatelky, kteří platí daně bez mrknutí oka a říkají - ano, platíme daně, protože víme, že bez nich by stát nemohl fungovat. Nejásáme, ale jsme zodpovědní podnikatelé a chceme hrát fér.
předchozí | 1 2 | další |