Komu teď budeme nadávat?
Úvodem upozorňuji, že se v této stručné analýze pokusím nečinit závěry ani na tu či druhou stranu, pokusím se jen popsat nadšení jedněch a obavy druhých.
Středobodem dění, ať si to připouštíme anebo ne, naší státnosti se stala tzv. Lisabonská smlouva, kterou nyní Ústavní soud ČR posvětil, jako neoodporující českému ústavnímu pořádku a která nyní čeká jen na podpis našeho prezidenta. Čeká a vypadá to, že se i dočká. V kostce řečeno, co se stane po podpisu této smlouvy panem prezidentem? Otevře se Pandořina skříňka anebo vznikne ráj na zemi? Osobně si myslím, že ani jeden z těchto krizových scénářů obou znesvářených protipólů nenastane.
Je zcela pochopitelné, že společenství, postupně se rozšiřující z počtu 6 zakládajících členů až na současný stav 27 států potřebuje jednou za čas pozměnit a zreálnit stanovy svého fungování, je ovšem vždy velmi důležité dbát na to, aby se do těchto „potřebných“ změn nezakomponovaly věci, které tak či onak nejsou důležité pro chod společenství, ale pouze pro vybranou skupinu vyvolených států.
Evropská unie stojí na základních pilířích, vybudovaných již v raném stádiu svého vzniku, které měly a dodnes mají podstatný vliv na zefektivnění vzájemného obchodu, na vzájemné spolupráci a toleranci všech států tohoto společenství. Nikdo „soudný“ přece nemůže oponovat, že společná bezpečnostní či bezcelní politika je krokem špatným směrem. Výhody otevření hranic pro osoby, finanční prostředky, služby či pracovní síly jsou jedním z nejvýznamnějších a nejpozitivnějších mezníků v historii fungování Evropy. Zde však vyvstává ke zvážení výtka euroskeptiků a tvrdím si říct, že poměrně opodstatněná. Je EU skutečně spolkem rovnoprávných států? Jak je možné, že některé státy mají například při zaměstnávání pracovníků z jiných členských států EU výjimky? Copak Češi nejsou rovnoprávnými občany EU jako Němci? Je to mnohdy jako vytváření společenství států rovných a rovnějších. Chápu výtku o zaplavení trhu levnější pracovní silou z východu, čistě bráno ekonomicky se však jedná o velkou příležitost rozhýbat mnohdy nefungující a přeregulovaný trh určité země.
Jsou ovšem i věci, kde tzv. společný trh EU je nejenže neefektivní, ale i na obtíž současnému stavu. Zamysleli se někdy úředníci v Bruselu (a nutno podotknout, že především ze starých tradičně zemědělských států EU – např. Francie), jakým způsobem svou „jednotnou“ zemědělskou politikou kvót pokřivili nejen trh evropský, ale jakožto jeden z největších světových producentů zemědělských produktů i trh světový? Opravdu si někdo myslí, že dotace do zemědělství napomáhají trhu s produkty? A tu je na místě výrazná výtka euroskeptiků. Není přece jen ta EU vlastně jen „Sovětský svaz“ východu? Takovýchto prvků v ekonomice se skutečně dopouštějí především centrálně řízené státy. A pro přívržence levných brambor v supermarketu jen přidávám krátkou ukázku své nerozvážnosti. Do ceny kila brambor je potřeba započíst finanční dotaci, kterou tak či onak nakupující zaplatí ze svých daní, čili skutečná cena není ta, kterou vidí na cedulce. Další nevýhodou je, že převážnou část výdělku z tohoto produktu zaplatíte nadnárodnímu řetězci, který tímto způsobem zlikviduje místní prodejce, čímž se zvyšuje nezaměstnanost. A zase si sáhneme do kapsy, neboť náš stát má zvýšené sociální výdaje. V neposlední řadě si prohlídněte naštvané zemědělce, kteří za cenu holého přežití vylívají mléko do polí, aby se touto věcí někdo začal zabývat. Tito zemědělci Vám zaplatí další část z ceny takto nakoupených brambor (ze svých peněz). Nechci zde polemizovat, ale tento argument euroskeptiků se mi zdá výrazně adekvátní.
A zde se dostáváme k meritu samotného problému podpisu Lisabonské smlouvy. Je dobré a výhodné pro každý jednotlivý stát EU tvořit jednotný trh s prvky centrálního řízení (tam někde v Bruselu)? V určitých případech říkám samozřejmě ano. Těchto prvků již bylo dosaženo ovšem v minulosti a nabývám pocitu, že současná EU nabobtnává do rozsáhlé řídící struktury, která ne vždy dbá na zájmy svých jednotlivých členů a zfederalňuje jen z podstaty věci.
Je nutné měnit zaběhnutý systém práva veta pro jednotlivé státy EU v důležitých otázkách státu? A co je vlastně důležité pro daný stát? Pro Irsko jsou to interrupce, pro Francii víno. Ne, nemyslím si, že současný stav navýšení pravomocí Bruselu je krokem správným směrem. Veškeré sliby o zachování současné rovnováhy a ctění i těch nejmenších evropských národů mi v kontextu vyjádření francouzského prezidenta a německé kancléřky k nepodpisu smlouvy panem prezidentem připadá poněkud komické: „Tak už to podepište anebo uvidíte…“
Celkově chápu obě zúčastněné strany rozbroje a nechtěl bych být za žádnou cenu v tuto chvíli naším panem prezidentem. Co se stane, otevře se Pandořina skříňka anebo vznikne ráj na zemi, ukáže teprve čas. Trochu mi vadí, že o záležitostech českých občanů budou rozhodovat lidé v Bruselu, kteří budou ctít všechny jiné zájmy než zájmy našich lidí. Když se ovšem zamyslím nad naší současnou politickou garniturou, z tohoto pohledu se vlastně nic zásadního nepozmění. A co už vlastně, my Češi jsme velmi kreativní. Nadávat můžeme přece komukoliv.
Dalibor Fusek
Referendum na téma „Existuje covid?“

Chtělo by se mi tento článek začít slovy „Jo, to tenkrát bývalo, tenkrát před korounou ....“. A asi takto i začnu. Je tomu něco málo přes rok, kdy se prakticky všem lidem na této planetě zcela zásadně změnil život.
Dalibor Fusek
Vítejte v zemi, kde i zločinec může být prezidentem

Nikdy by mě ani nenapadlo, že jednoho dne budu muset napsat tento článek. Po posledním projevu pana prezidenta ale nemohu jinak. Cítím se velmi ponížen, kormidluji mezi správnými vyjádřeními a děsím se budoucnosti.
Dalibor Fusek
V jednoduchosti je zkáza (trocha pojednání o uprchlické krizi)

Na téma uprchlické krize již bylo vysloveno nespočetně názorů a také napsáno nespočetně článků. Jelikož jen málo z nich podle mne ovšem dokáže popsat skutečný stav věcí, rozhodl jsem se, že i já budu reagovat. Již předem svého člá
Dalibor Fusek
Má vůbec ještě význam vzdělávat děti?

Již úvodem svého článku musím upozornit, že jsem více méně pravicově smýšlející člověk a v žádném případě se za to nestydím. Dost mne však překvapila současná diskuze politiků, a to o budoucnost české vzdělávací soustavy.
Dalibor Fusek
Útoky v Paříži, muslimské šátky a co na to české školy?

V nedávných dnech a v podstatě kontinuálně až dodnes jsem sledoval a sleduji děsivé obrázky z Paříže, kdy sice na oko pár "bláznů" demonstruje sílu Alláha, z mého pohledu se však jedná o zásadní mezník ve vývoji současné vyspělé civilizace a možná i celé lidské rasy.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Vojenská letuška Lenka podlehla nádoru, lidé jí přispěli miliony na léčbu
Vojenská letuška Lenka Růžková, které do života vstoupila před asi dvěma a půl lety výjimečně...
Větrem popadané stromy zastavily provoz na více než desítce tratí
Meteorologové vyhlásili výstrahu před silným větrem na řadě míst v Česku. Kvůli následkům vyjížděli...
Dva mrtví při nehodě na Orlickoústecku, řidič po smyku narazil do stromu
Dva lidé zemřeli dnes kolem poledne při dopravní nehodě mezi Českými Heřmanicemi a místní částí...
Auto srazilo na Nymbursku několik lidí u odstaveného vozu, dva zemřeli
U Kolají na Nymbursku odpoledne srazilo auto několik lidí u odstaveného vozu, dva lidé zemřeli....
Skvělý vypravěč a neúnavný bojovník proti Rusku, vzpomíná Niedermayer na Štětinu
Když Vladimir Putin v roce 2022 napadl Ukrajinu, Evropská unie si udělala na válku jasný názor...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 80
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1066x