Sebevědomé Maďarsko ovládlo Brusel.
size="9pt"Na summitu šéfů států a vlád EU se projednávaly dva zásadní body. Tím prvním bylo rozhodování o zahájení přístupových rozhovorů o vstupu do EU s Ukrajinou, a tím druhým pak finanční pomoc této zemi.
size="9pt"Před jeho zahájením se hojně diskutoval postoj Maďarska k projednávaným bodům.
"Maďarsko se bude držet svého postoje, že Evropská unie nesmí zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou, ale měla by místo toho usilovat o strategické partnerství s touto zemí." Podle agentury Reuters to uvedl premiér Viktor Orbán ve středu ve zveřejněném rozhovoru na webu Mandiner. Dále zopakoval, že tato otázka by měla být vyřazena z programu summitu EU na konci tohoto týdne, neboť Maďarsko neschválí zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou.
„ size="9pt"Vezmeme–li v úvahu čísla, ekonomické analýzy a vezmeme–li vážně, že cílem rozhovorů (s Ukrajinou) by bylo udělení členství – abychom to nepoužívali size="9pt"jako politické gesto size="9pt" – size="9pt"protože členství k tomu neslouží... pak musíme říct, že tato myšlenka je v tuto chvíli absurdní, směšná a není seriózní,“ řekl ve svém středečním projevu před zákonodárci.
size="9pt"Že ale může být nakonec všechno jinak mohlo naznačit vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica:
„Nebudeme bránit rozhodnutí Evropské unie, aby otevřela jednání s Ukrajinou. Jde o politické rozhodnutí, nemá to nic společného s realitou. Ukrajina není absolutně připravena na otevření negociací,“.
size="9pt"O tom, že nakonec bylo dosaženo na tomto bodu jednání potřebné shody rozhodl Viktor Orbán, když v době rozhodování opustil jednací místnost. Jednomyslnost tak nastala, i když přinesla určité zmatení u přítomných novinářů. Sami účastníci se však shodli na tom, že to není v rozporu s principem jednomyslnosti při rozhodování v tomto formátu. Jeden z přítomných premiérů k tomu řekl: „Právní základ je ten, že došlo v této záležitosti k rozhodnutí Evropské rady, které nebylo blokováno žádným z členů Evropské rady“. Zajímavé vysvětlení, které interpretuje jednomyslnost tak, že size="9pt"na summitu EU se nehlasuje, jen se předseda Evropské rady ptá přítomných, zda s danými závěry souhlasí a když se nikdo nevyjádří, znamená to, že dané rozhodnutí neblokuje. Proto byl odchod Viktora Orbána z místnosti, podle všeho předem domluvený. A za domluvou stál podle nejmenovaných zdrojů německý kancléř Olaf Scholz. Zda něco za tento postoj maďarskému premiérovi slíbil, není zatím jasné.
size="9pt"Bylo tedy schváleno, že pokud nedojde k nějakým komplikacím, tak je možné v příštích (možná i deseti) letech jednat o tom, zda se Ukrajina po splnění příslušných ekonomických, právních a společenských kritérií stane dalším členem evropského společenství.
size="9pt"Co se ale na summitu nepodařilo najít, je shoda na změnách v unijním rozpočtu na roky 2021 až 2027, které by umožnily dlouhodobou finanční podporu Ukrajině, která ty peníze nutně potřebuje na pokrytí nákladů státní administrativy. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho s dalšími prostředky pro Ukrajinu nesouhlasilo Maďarsko, což potvrdil i maďarský premiér Viktor Orbán, který k tomu řekl: „Shrnuto: veto na peníze navíc pro Ukrajinu, veto revize unijního rozpočtu. K tématu se vrátíme v Evropské radě příští rok po náležité přípravě“. Už při příchodu na jednání podle diplomatů opakoval svůj postoj, že finance na dlouhodobou pomoc Ukrajině by se měly brát odjinud než z rozpočtu Unie.
size="9pt"Lídři členských států EU jednali o vyčlenění další pomoci Ukrajině z unijního rozpočtu v hodnotě 50 miliard eur. S tím však některé země nesouhlasily, a tak se částka snížila na 17 miliard eur s tím, že zbylých 33 miliard by si EU mohla půjčit na finančních trzích, čímž by Kyjev získal potřebnou pomoc v původní výši. Ani s tím maďarský premiér nesouhlasil.
size="9pt"Co tedy summit přinesl?
size="9pt"V prvním případě příslib ve formě politické proklamace, že se začne jednat, přičemž výsledek tohoto jednání lze očekávat v daleké budoucnosti. Pro Ukrajinu dobrá zpráva, pro členské země EU dodržení slibu.
size="9pt"Ve druhém případě se ukázalo, že na nakládání s penězi EU není jednotný názor, jak ukázala jednání o výši poskytovaných financí pro Ukrajinu, a tak možná maďarské veto je čas poskytnutý pro příští jednání o výši podpory.
size="9pt"Ten čas však také může přinést sebevědomým Maďarům nejenom sympatie jiných unijních států, ale třeba i partnery pro jednání o některých návrzích. To mohou ukázat už volby v některých státech. Nebude to asi Polsko, kde poměrně nesourodá vláda, postavená na platformě „antikacinski“ (snad nedopadne jako jiná vláda postavená na platformě „antibabiš“), která má vlastní silné ambice na rozhodování v EU, ale může to být třeba Slovensko, Nizozemí nebo Rakousko, kde se po volbách v příštím roce může změnit nejenom vláda, ale i její směřování. Současné sbližování někdejších spoluvládců evropského soustátí, neuniklo ani bruselskému webu Politico, který k tomuto sbližování napsal, že je to duální monarchie povstávající z hrobu. Je pravda, že v této mocné monarchii byli Maďaři spoluvládci, ale je také pravda, že se rozhodujícím způsobem zasadili o rozpad tohoto, v Evropě mocného, soustátí.
size="9pt"Maďarské sebevědomí tedy nemusí mít základ jenom uvnitř vlastního státu, ale může se vytvářet i ve velmi turbulentním a názorově rozmanitém současném světě.
František Mikeš
SPOLU nemusí vždy znamenat společně
Eurovolby byly možná prvním větším testem o tom, jak přitažlivé je pro voliče volební uskupení SPOLU. Ve volbách pevné spojení se při „vládnutí“ už tak pevné vždy nejevilo. A to může ovlivnit i další volby.
František Mikeš
Ekonomika nebo korespondenční volba? To je oč tu (ne)běží!
„Nebojujte jen proto, abyste vyhrál. Bojujte především proto, abyste se nedal", jsou slova Jana Wericha, jakoby pasovaná na to, o čem se bude jednat ve sněmovně místo toho, o čem by se jednat mělo.
František Mikeš
Hezký obal ještě nemusí ukrývat dobrý obsah.
"Všechno co bylo, je! Trvá i to, co nechceš. A paměť trvá i po smrti!" Napsal Karel Čapek. To by si měl uvědomit Petr Pavel, když mluví o tlusté čáře za minulostí. Ještě by měl říct, kdo tu tlustou čáru má udělat.
František Mikeš
Není nic horšího než politická bitka o důchody.
Na důchody se ze státního rozpočtu čerpá významná částka a to dobíhá doba, kdy do něj přispívají ti, kdo tvoří směnitelnou hodnotu a nabíhá doba, kdy přibývá těch, kdo na své platy ze státního rozpočtu berou.
František Mikeš
Život tropí hlouposti!?
Život ne, to jenom lidé je tropí, protože jsou nepoučitelní! Bohužel trvale platí, že národ, který se nedokáže poučit ze své historie, je odsouzen k tomu, prožít ji dříve, či později, znovu. My si teď dáváme jedno opakování.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Fiala slíbil rychle obnovit dopravu. Česko žádá EU o 15 tisíc vysoušečů
Spolu s dalším ministry navštívil v úterý premiér Petr Fiala povodněmi zasažené oblasti...
Rusové přišli o zkušené piloty dronů, jako pěšáky je poslali vstříc sebevraždě
Smrt dvou ruských operátorů dronů na Ukrajině vyvolala rozruch mezi prokremelskými vojenskými...
Výbuchy pagerů členů Hizballáhu zranily tisíce lidí, osm zabily. Izrael mlčí
V Libanonu v úterý explodovalo několik osobních komunikačních zařízení členů hnutí Hizballáh,...
Poslanci uctili oběti povodní. Za rabování hrozí trest 12 let, varuje Rakušan
Přímý přenos Tři oběti povodní uctili v úterý minutou ticha poslanci. Radek Vondráček z ANO prosadil diskusi o...
- Počet článků 92
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 820x