kdo má rád čísla
Analyzovat čísla nikoho nebaví, krom člověka se speciálními potřebami. Obyčejný smrtelník si raději než obsesi pořídí speciální vybavení, což, díky technologické revoluci a spoustě nadaných mozků, je už i ta věc, kterou běžně nosíme v kapse. Tok dat je neúprosný a stejně brutální musí být výpočetní kapacita, kterou aplikujeme, abychom sami měli pohled na věc pohodlný a oproštěný od zbytečností. Budu mluvit o technické analýze grafu, co to je a k čemu to je.
Nevyhnu se několika historickým exkurzím, a první bude hodně hluboká. Ani ne tak myšlenkově, jako v čase. Překvapivě jednu z nejhodnotnějších metod, kterou dnes nahlížíme na grafy, v podstatě zformuloval Leonardo Fibonacci už ve 13 století. Ten zřejmě netrpěl zcela hmotným nedostatkem a proto jeho záliba v matematice a gamblení, jak bychom řekli dnes, mohla se rozvíjet bez velkého omezení a v sympatickém souznění. Aplikace Fibonacciho triviální posloupnosti, 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34... nabízí poměrně neprůstřelný náhled na téměř jakoukoli entitu, kterou potkáme v přírodě.
Zlí jazykové, bez kterých se v žádném dobrém příběhu nelze obejít, tvrdí, že Fibonacci nerad odcházel od kostek švorc, a tak si vymyslel systém, jak nepřijít o peníze za jakýchkoli podmínek. Vybral si vždy jen takovou sázku, kde byly dvě možnosti, výhra versus prohra a sázel jen na jednu stranu. Kdybychom se bavili o kostkách, sázel by, že padne lichá. Výhra by byla sice malá, stejně jako riziko. On ale při každé prohře podle své posloupnosti upravil vklad, a prohrál-l 1 minci, vsadil 2, prohrál-li, vsadil 3, prohrál-li, vsadil 5. Pokud vyhrál, jakože jednou prostě musel, minimálně nikdy neodešel úplně oškubaný. A pokud vyhrál, šel narozdíl od dnešních gamblerů buď domů, nebo se vrátil v posloupnosti na začátek, na 1 minci. Pravda je, že pravděpodobnost je sice neúprosná, zato lidský mozek vyhodnocuje situaci skrze jiné smysly, než je ryzí racionalita. Někdy musel Leonardo dlouho čekat, než mu konečně padla jeho lichá a alespoň velká část jeho vkladů se mu vrátila zpátky. Rozhodně ale nezemřel hlady.
Mohl bych plynule přeskočit na fraktály, protože ideově je to to samé. Ale chtěl jsem něco říct o čistě technické analýze. Technická analýza je to, co děláme, když při hodnocení, zda vstoupit do pozice, vyhodnocujeme to, co se stalo v minulosti a díváme se na to nějakým matematickým modelem. Nejjednodušší příklad by mohl být, pokud použijeme nejjednodušší indikátor MA (moving average), že cena cykluje nad a pod čáru MA. Potom tedy hodně zjednodušeně řečeno, když jsme pod čarou, je TITUL levný, když nad čarou, je drahý. Co dělat, když je věc levná? Nakupujeme. Drahá? Prodáváme.
Lidé odjakživa doufají, že dokážou sestrojit automat, robot nebo prostý indikátor, který bude neomylný. Už jsem řekl, že to není možné. Už z principu, jak indikátory pracují, protiví se jednomu ze základních pravidel burzy a to zní, na základě minulých zisků nemůžeme nikdy posuzovat zisky budoucí. Nicméně člověk je člověk a chtěl by jen vyhrávat. Proto ta snaha o modelaci pokud možno s co nejmenším počtem chyb. Nicméně, když model není dokonalý, kupodivu to moc nevadí, když máme dobrou strategii a umíme pochopit, že občas člověk prostě prohraje a naučíme se to akceptovat. Důležité je, aby naše strategie při výhrách neakceptovala každou malou výhru a při prohrách negumovala vklad.
Při technické analýze nehodnotíme, zda venku prší, ale oprošťujeme se od faktu, že burza je živý tvar. Zjednodušujeme si pohled na graf díky matematice, statistice a pravděpodobnosti. Často to stačí a potom je TA silnou zbraní, kterou máme k dispozici.
Petr Forejtek
nemám volný čas

a proto ráno, když poctiví lid spí, poslouchám Jethro Tull. Vůbec nerozumím textu, nevím o čem se mluví. Baví mě šašek
Petr Forejtek
jmenuju se Petr, je mi 49, jsem ajťák a ve volným čase chytám pokémony

Velkorysost blahé paměti mě osvobodila od potřeby pamatovat si to přesně, ale je to asi tak dva roky...
Petr Forejtek
Nevím

Když se mě veterinář zeptal, jak se to stalo, zarazilo mě to. Můj pes měl v oku zaraženou třísku. Malou třísku. Přímo uprostřed oka. Jak se to stalo?
Petr Forejtek
kočka, the Crab

Řekněte, že chcete vidět kočku... napověděl jsem na odchodu směrem k hloučku studentů. Terka po mně sekla pohledem, co zase dělám ostudu, ale mně to nedá, baví mě to.
Petr Forejtek
Jak klapka klapla

Dovolil jsem si tento malý trochu zlomyslný jazykolam přiřadit ke vzpomínce, která by mi jinak zapadla, leč sama zlomyslná není ani trochu.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Hlavně nerozzlobit Trumpa. NATO se chystá na důležitý summit
Evropští spojenci se nemusejí obávat, pokud jde o závazek USA vůči NATO, řekl v úterý v Haagu...
Sabotáž? Před summitem NATO ochromil vlaky z letiště do Amsterdamu požár
Nizozemské úřady prověřují možnou sabotáž na železnici. Po požáru kabelů vypadl proud a přestaly...
Tragická nehoda na Pražském okruhu. Při srážce náklaďáku a kamionu zemřeli dva lidé
Na sedmém kilometru Pražského okruhu u Cholupic ve směru z Modletic na Ruzyni došlo dopoledne k...
Teherán poslal raketu a porušil příměří, ohlásil Izrael a nařídil ráznou odvetu
Mezi Íránem a Izraelem platí od úterních 6 hodin SELČ příměří, oznámil americký prezident Donald...

Stavební pozemek v Malenovicích
Zlín - Malenovice
3 899 000 Kč
- Počet článků 219
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1416x
Seznam rubrik
- Autismus a mezilidské vztahy
- Jednohubky
- Iveta
- Pro neposedná dítka
- Lezecké
- Mensa
- Osudy
- Osobní
- Nezařazené
Oblíbené stránky
Oblíbené knihy
- Julia Moor, Hry a zábavné činnosti pro děti s autismem
- Průvodce rodičů dětí s poruchou autistického spektra
- H.W. Freihow, MILÝ GABRIELI
- Gabriel Chevallier, Zvonokosy