11 let, 4 měsíce a 22 dní generála Kutlvašra
Vzpomínky na pražské povstání, které Karel Kutlvašr napsal v komunistickém kriminálu, jsou z principu výjimečné. Hrdinové, kteří utvářejí dějiny, při tom totiž často umírají. Co a jak se pak skutečně dělo, můžeme se pouze dohadovat. O to cennější je, když některý z nich, který byl nejen bystrý pozorovatel, přímý účastník a samotný tvůrce těchto událostí, může se stát i jejich vypravěčem.
Už z pozice své hodnosti v Československé armádě, kam byl zařazen jako legionář, hrdina od Zborova, což bylo první vojenské vystoupení československé střelecké brigády v létě 1917, tedy ještě před vznikem samostatného státu, je generál Karel Kutlvašr hned od začátku druhé světové války jaksi automaticky počítán mezi osoby, které budou bránit českou státnost vším svým umem a schopnostmi, zejména vojenskými, kdykoli a jakmile k tomu bude příležitost.
Nemáme času nazbyt, řekl generál Karel Kultvašr Rudolfu Toussaintovi, německému generálovi, nejvyššímu veliteli pražské německé vojenské posádky, odpoledne 8 května 1945. Následovalo jednání o zastavení palby a bezpodmínečném vyklizení německé branné moci z Prahy, což se pak, s velkými problémy, excesy a průtahy z protivníkovy strany, stalo.
V důsledku toho neodehrála se závěrečná vojenská bitva německé a sovětské armády v ulicích hlavního města a Praha se osvobodila revolucí.
Člověk, který pomohl zabránit tomu, aby hlavní město bylo v lítém boji srovnáno se zemí podobně jako Varšava nemilosrdnou vichřicí, je za toto své hrdinství později komunistickou garniturou lidsky a profesně ničen.
Chceme-li dnes oslavovat znovunabytí svobody v oněch květnových dnech na sklonku války, měli bychom se také důkladně zamyslet nad tím, jakým způsobem jsme se poděkovali těm, kteří pro nás tyto hodnoty vybojovali...
Blog volně cituje z knihy Pavla Švece, Generál Karel Kutlvašr, vzpomínky na Pražské povstání
Petr Forejtek
nemám volný čas

a proto ráno, když poctiví lid spí, poslouchám Jethro Tull. Vůbec nerozumím textu, nevím o čem se mluví. Baví mě šašek
Petr Forejtek
jmenuju se Petr, je mi 49, jsem ajťák a ve volným čase chytám pokémony

Velkorysost blahé paměti mě osvobodila od potřeby pamatovat si to přesně, ale je to asi tak dva roky...
Petr Forejtek
Nevím

Když se mě veterinář zeptal, jak se to stalo, zarazilo mě to. Můj pes měl v oku zaraženou třísku. Malou třísku. Přímo uprostřed oka. Jak se to stalo?
Petr Forejtek
kočka, the Crab

Řekněte, že chcete vidět kočku... napověděl jsem na odchodu směrem k hloučku studentů. Terka po mně sekla pohledem, co zase dělám ostudu, ale mně to nedá, baví mě to.
Petr Forejtek
Jak klapka klapla

Dovolil jsem si tento malý trochu zlomyslný jazykolam přiřadit ke vzpomínce, která by mi jinak zapadla, leč sama zlomyslná není ani trochu.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Putin to s mírem nemyslí vážně, řekl britský premiér před virtuálním summitem
Aktualizujeme Britský premiér Keir Starmer před sobotní virtuální schůzkou světových lídrů věnovanou Ukrajině...
Je to parchant, obula se Schillerová do premiéra. Nové dno, kontruje Fiala
Místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová se na sociálních sítích obula do premiéra Petra Fialy...
Útočí na hlavy vysokých mužů středního věku. Britskou vesnici terorizuje káně
Britská vesnice Flamstead nedaleko Londýna se potýká se střemhlavými útoky káněte. To se přitom...
Dráhy čelily výpadku zabezpečovacího zařízení. Zpoždění vlaků již klesají
Železniční provoz na koridorových tratích v České republice komplikoval od sobotního rána několik...
- Počet článků 219
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1416x
Seznam rubrik
- Autismus a mezilidské vztahy
- Jednohubky
- Iveta
- Pro neposedná dítka
- Lezecké
- Mensa
- Osudy
- Osobní
- Nezařazené
Oblíbené knihy
- Školský zákon
- Julia Moor, Hry a zábavné činnosti pro děti s autismem
- Průvodce rodičů dětí s poruchou autistického spektra
- H.W. Freihow, MILÝ GABRIELI
- Gabriel Chevallier, Zvonokosy
Oblíbené stránky
- APLA-JM
- Klubíčko Tlumačov
- Lezecká stěna Zlín
- EDUCO Zlín
- SPC Zlín
- SPC Kroměříž
- autismus.cz
- Jdeme Autistům Naproti, Olomouc
- Hipocentrum Koryčany