Přemýšlejme radši o sobě a nezvyšujme počty policistů

Policejní prezident Lessy chce navýšit počet policistů. Proboha proč? Vždyť jich máme již skoro nejvíc na světě!

Pro porovnání počet policistů na 100 000 obyvatel je na Slovensku 250, ve skandinávských zemích 200, v Holandsku 225, v mafiosní Itálii 550, v Portugalsku 465, v hýřivém Řecku 374, v USA 296, v Německu 305 atd. atd. U nás toto číslo vychází na 430 policistů na 100 000 obyvatel, což nás řadí k předním světovým příčkám. Tato čísla můžeme napadat, zpochybňovat, potvrzovat, netvrdím, že jsou úplně přesná. Faktem je, že jsme v horní části. Náš problém je ale jinde.

I přes tato čísla chce policejní prezident počet policistů zvýšit. Přitom nelze tvrdit, že jsme policejní stát. Ani nelze tvrdit, že se na ulicích cítíme super bezpečně. Takže kde je zakopaný pes?

1. Možnost je efektivita. Bude to v efektivitě práce policie. To by pak padalo na vrub řídícím složkám, tedy funkcionářům. Máme sice hodně policistů, ale nemáme pro ně na benzín. Policisté pláčou, jak mají pomalé internetové připojení a to i ti, co jsou vyčleněni na boj s počítačovou kriminalitou. Tak tady tomu vůbec nerozumím. Koupit si dnes jakékoliv rychlé připojení přijde tak na 600 Kč měsíčně. A to je připojení, které bohatě zazásobí 5 počítačů perfektním přístupem. Pokud si někdo stěžuje, že na to nejsou peníze, tak je to pouze neschopnost jeho nadřízeného. Takže důvod první bude v neschopnosti řídících pracovníků.

2. Úmysl. Ten první bod souvisí i s tímto bodem. Někdy koncem devadesátých let jsem na policii musel sepisovat jakýsi protokol. Policista pilně datloval do obstarožního psacího stroje. Pokud se něco napsalo špatně, nebo nepřesně, tak se to nemohlo editovat na monitoru, ale musel se zase přes průklepák v několika kopiích dopsat doplněk protokolu. Jak dlouho celá procedura trvala, si asi dokážete sami představit. To bylo v době bouřlivého rozvoje výpočetní techniky, kdy se procesory měnily každých pár měsíců a mnoho počítačů se prostě vyhazovalo. Nebyl problém za pár stovek koupit nějakou ojetinu s tiskárnou a používat ji vlastně jen s textovým procesorem jako psací stroj. Nedělo se tak. O důvodech můžeme jen spekulovat. Buď se říkalo, když už počítač, tak pořádný. Na ten samozřejmě nebyly peníze. Nebo to byl úmysl policie odradit "otravovače" kteří si po takovéto zkušenosti s psacím strojem příště rozmyslí přijít nahlásit vykradené auto.

3. A to jsem již u dalšího bodu - lenost policie. Mnozí z vás jistě zažili "vřelé" přivítání když přijdete na služebnu něco ohlásit. Do médií se dostaly historky o policistech spících za benzínovou pumpou. To jsou samozřejmě výjimky. Ale faktem je, že pokud vám vykradou auto, nebo se stanete obětí kapesní krádeže, tak pravděpodobnost vyřešení vašeho případu se blíží nule. Na to tedy do policie samozřejmě peníze cpát nemusíme.

4. Podle bodu 3 by se dalo říci, že je policie neschopná. S tím už tak nesouhlasím. Když se stane něco závažného, jako útok na dítě, výbuch bomby apod., tak žasnu, jak rychle a efektivně dokáže policie zabrat. Takže to bude skutečně spíše o té lenosti, nebo nedostatku financí na řešení "menší" kriminality.

5. Legislativa je u nás těžký problém. Přílepky zákonů dopsané ke čtvrtému dodatku třetí vyhlášky, navíc zpřesněné prováděcím předpisem ministerstva, jsou taková džungle, že se v tom často nevyznají ani právníci zabývající se dotyčnou tématikou. Jenže to je bohužel problém českého národa. My neuvažujeme o tom, co je správné, ale jen o tom, co je dovolené.  Každý zákon pak musí myslet na kdejakou možnou kličku a skoro taxativně vyjmenovávat všechny povolené a zakázané varianty. Podle toho pak zákonodárství vypadá.

6. A jsem u posledního rozhodujícího bodu. To, na co jsme pyšni, tedy švejkovské "Zákony jsou od toho, aby se obcházely", je bohužel sice literárně pěkné, ale životně zničující. My jsme na to pyšni a vysmíváme se třeba Němcům, jak jsou "ordentlich" a zákony dodržují ve větší míře než my. Taky potřebují podstatně méně policistů a je tam určitě bezpečněji, přinejmenším na silnicích.

To, že máme moc policistů a přesto to nestačí, je vina především nás samotných. Nechtějme obejít svůj prohřešek výmluvou na osobu blízkou, buďme chlapi a když něco provedeme, tak se k tomu postavme čelem. Nehledejme fintu na oblafnutí obchodníka, neznečišťujme odpadem nebo molotovovým topením, prostě žijme správně a čestně bez ohledu na předpisy. Pak bude potřeba méně policistů skutečně na těch pár lidí, co pravidla dodržovat opravdu nechtějí. A chtít to řešit jinak, tedy například navyšováním počtu policistů, naléváním více peněz do předem prohrané bitvy s vykutálenou společností, nebo voláním po větším ozbrojováním se obyvatelstva a jeho "sebeobranou" je jen vyrážení klínu klínem. Zameťme si nejprve před vlastním prahem, tedy sami v sobě.

 

-------------------------------------

Jiné mé články vycházejí na www.shekel.cz

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Flaška | pátek 24.2.2012 6:42 | karma článku: 30,83 | přečteno: 2638x