Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Černé mraky migračního paktu nad Českem - reakce na komentáře

Můj článek otevřel cestu k mnohým komentářům. Rozhodl jsem se napsat společnou odpověď. V ní se pokouším vysvětlit mé motivace a zkušenosti z této oblasti.

Dovolte mi otázku: „Kolik z Vás, kteří jste reagovali, jste měli nějaký kontakt s imigranty? Mluvili jste s někým, sdíleli jste s nimi své životy, nebo je vídáváte jen z autobusu a máte o nich jen předsudky? Možná jen ty informace z médii a sociálních sítí, jako katastrofické scénáře. A možná především od členů populistických stran? Dovolujete, aby vás plnili strachem, nenávistí a obavou především o svou dosavadní bezpečnost.

V komentářích jste se obraceli na mně osobně, tak si dovolím Vám nastínit něco z mého vztahu a z motivace, která mně vede k tomu, proč píšu o této oblasti takovým způsobem.

Od roku 2013 až do Covidu 19 společně s mými přáteli v církvi navazujeme kontakty s legálními imigranty, kteří žijí v Ubytovacím středisku v Havířově. Měli jsme možnost setkání s cizinci asi ze 36 - ti zemí (severní Afrika, blízký východ…). Chodili jsme s nimi na bowling, do přírody a zvali jsme je do církve a do některých rodin. Grilovali jsme spolu a u stolu jsme sdíleli naše životy a kulturní způsoby i náboženství. Hráli jsme si s jejich dětmi a učili je i dospělé českému jazyku. Skupina čínských křesťanů měla v naši církvi asi dva a půl roku určité zázemí.

Někteří z těchto imigrantů se stali našimi přáteli. Někteří z nich se integrovali do naší společnosti, našli si práci a jsou naší součástí. Ve svých zemích byli učiteli, lékaři, soudci takže s hledáním zaměstnání to měli docela složité. Ale časem se to podařilo, i když ne vždy podle jejich představ. Byli spokojeni s možností pracovat a žít v naší zemi. Jiní se vrátili do své země, ale často vzpomínali na naše společné aktivity.

Zároveň již několik let navštěvujeme na pozvání Ministerstva vnitra detenční zařízení pro ilegální uprchlíky. Nabízíme jim Nové zákony v jejich jazycích a hovoříme o jejich problémech. Navzdory jejich jiné víře se někteří chtějí modlit a jsou vděčni za tyto možnosti. Pokud nám je známo, tak většina z těchto osob nezůstává v Česku, ale hledají si azyl v sousedních západních zemích.

Pro vysvětlení těm, kteří mi doporučovali, abych si vzal migranty domů je vysvětlení, že není možné podle našich zákonů ubytovat cizince. Stát má tuto povinnost poskytnout ubytování a zajistit základní potřeby.

Jsme moc rádi, že naše policie, soudy a jiné instituce jsou zodpovědné za naše bezpečí. Oni zjišťují, zda mezi nimi nejsou lidé nebezpeční, případní teroristé. Tento proces není snadný, ale je zárukou, že se částečně daří eliminace zločinnosti.

Někteří se zajímali o mé děti. Tak jen krátce. Oba synové pracovali asi šest let do pandemie mezi imigranty. Jeden na Lesbosu v Řecku, druhý v Kurdistánu. I dcera žijící v USA společně s manželem podporují potřebné sirotky v Indii. Další dcera s manželem od začátku války na Ukrajině přijímali do svého domu mnohé jednotlivce i rodiny z Ukrajiny, především z Mariupolu, než se podařilo zajistit pro ně bydlení. Již mnohokrát cestovali s humanitární pomocí na území sužované válkou.

Naše církev těmto utečencům poskytuje zázemí pro jejich náboženské vyžití a mladým k trávení volného času. Tito lidé jsou taky pro nás povzbuzením a obohacením.

Nepíšu tyto řádky, abych se chlubil před vámi, ale proto, abyste mohli pochopit, proč nám je tato oblast velmi blízká. Mohu Vás ujistit, že za ta léta kontaktů s cizinci nás neokradli, nezneužili nás ani nám neublížili. A věřím, že i vy občas využijete jejich služeb. Mnozí z nás navštěvují vietnamské, čínské a indické restaurace, nebo kebaby. Přece většinou v nich pracují tito některými opovrhovaní lidé. Mějte odvahu s těmito lidmi promluvit, zeptat se na děti a na jejich potřeby. Přibližte se k nim a oni se přiblíží k Vám.

To, co mně velmi znepokojuje je Vaše „dehonestace“ neziskových organizaci. V mnoha případech jejich nepřítomnost by znamenala humanitární katastrofy velkých rozsahů. V mnoha případech „suplují“ neschopnost státních institucí.

Proč s jistotou tvrdíte, že jsem členem neziskovky? Jsem již pět let v důchodu. A co, kdybych byl stále členem neziskové organizace? Skvělé, ne?

To, co mně vůbec nejvíce znepokojuje, jsou ta ponižující slova a nadávky, jako had, nebo hořící strom, který zapálí další. Srovnávání lidí a určování, kdo je lepší a kdo horší zavání rasismem a nacionalismem. Myslíte si, že my jsme dobří, lepší, než jiné národy? Že jsme si zasloužili to, že žijeme v této bohaté a pokojné části světa? Odkud máte jistotu, že nikdy nebudeme muset utíkat před válkou do jiné země? Dovedete si to představit? S igelitkou a mobilem, s dětmi za ruku opustit své bydlení a hledat azyl.

Opravdu si myslíte, že se tito lidé jen tak probudili jednoho dne a z rozmaru se rozhodli, že se půjdou podívat do světa za lepším.

Snad jste nezapomněli, jak stovky tisíc našich občanů opouštěly své domovy a pospíchaly na západ v nedávné historii. Většina z nich byli ekonomickými migranty. Taky jste je odsuzovali? Naší sousedé otevřeli svou náruč a darovali jim možnost žít v jejich zemích. Že byli přizpůsobiví a hodní? I my máme své „roupy“. Nejen imigranti na západě. Víte, kolik našich mužů dělá násilí na ženách a dětech u nás doma? To Vás neznepokojuje? Statistiky hovoří jasně.

Docela mně mrzí, když jsem vyzýván, abych se vystěhoval na západ. Kvůli tomu, že mám své názory. To se Vám jeví, že je demokratické?

Rád bych Vás povzbudil, abyste zvedli hlavy a nebáli se. Máme na to, abychom se projevili jako lidé solidární, srdeční, kteří vědí, jakou mají hodnotu. Nenechte se prosím zviklat populisty, kterým nejde o člověka, ale jen o své zájmy a hlasy ve volbách.

Upozornění, že jsem napsal místo Vondráček jen Ondráček je správné. Spletl jsem se a omlouvám se.

Autor: Tadeáš Firla | středa 24.4.2024 6:21 | karma článku: 17,50 | přečteno: 1310x
  • Další články autora

Tadeáš Firla

Černé mraky migračního paktu nad Českem

Nedávné dějiny se opakují. Znova se vrací hledání řešení, co s těmi, kteří přicházejí do naší země. Někteří lidé tuto skutečnost berou s nadhledem a pragmaticky. Jiní s hrůzou a snahou ovlivnit jiné strachem, rozdělit národ.

22.4.2024 v 10:54 | Karma: 22,40 | Přečteno: 2947x | Diskuse| Společnost

Tadeáš Firla

Proč se vzdalujeme Bohu?

Postoje omezování přístupu k Pánu Bohu mívají nedozírné následky. Náš narušený vztah s Bohem se nutně projeví ve vztazích k jiným lidem. Začneme používat stejné falešné představy ve vztahu k naším bližním.

5.4.2024 v 17:50 | Karma: 8,41 | Přečteno: 139x | Diskuse| Osobní

Tadeáš Firla

"Čím hůře, tím lépe"

Tak mně toto rčení napadlo v souvislostí se situací u nás, částečně ve světě. Pro některé opravdu zlé je dobré. A taky to dokážou patřičně použít ve svůj prospěch. Využijí při tom strach a nekalé prostředky. Chci na to upozornit.

19.2.2024 v 6:05 | Karma: 14,88 | Přečteno: 393x | Diskuse| Společnost

Tadeáš Firla

Paní Schillerová je zklamaná z Ústavního soudu

Není jen zklamaná, ale bytostně nesouhlasí. Proč asi? Nebyly naplněny ambice opozice. Zdá se, že se chtěli zviditelnit, jak pečují o náš národ a utrpěli porážku. Mohla říci na ČT 24: "Pane ministře, blahopřeji vám. Je to úspěch"?

25.1.2024 v 1:39 | Karma: 28,60 | Přečteno: 778x | Diskuse| Společnost

Tadeáš Firla

Velikáni na naši politické scéně

Taky jste si všimli, že nám na politické scéně vyrostl velikán, moudrý, znalý všeho, bývalý dvojí ministr p. Karel Havlíček? Problém je v tom, že své vlastnosti a schopností hodnotí jen on sám před televizními obrazovkami.

11.12.2023 v 6:17 | Karma: 12,42 | Přečteno: 289x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Začíná mírová konference o Ukrajině, zúčastní se i Pavel. Moskva summit kritizuje

15. června 2024  8:47

Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sejdou v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

Prezident Pellegrini nastupuje do úřadu. Složí slib, mezi hosty bude i Zeman

15. června 2024

Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini v sobotu složí slib a ujme se...

Páteční požáry ve středních Čechách způsobily milionové škody, uvedli hasiči

15. června 2024  7:30,  aktualizováno  7:54

Páteční požár skladové haly v Brandýse nad Labem způsobil škodu 50 milionů korun. Je dohašen, na...

USA tvrdí, že zničily sedm radarů Húsíů umožňujících zaměřovat lodě

15. června 2024  7:10

Americká armáda za posledních 24 hodin zničila v Jemenu sedm radarů Húsíů. Radary jim umožňovaly...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...

  • Počet článků 133
  • Celková karma 16,10
  • Průměrná čtenost 587x
Jsem kazatelem Církve bratrské, ženatý, mám čtyři dospělé děti. Kromě mých pracovních povinností, se zajímám o otázku cizinců a o osoby na okraji společnosti.

Seznam rubrik