Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Má větší fantazii člověk nebo vesmír?

Jsme nadšení nad díly géniů jako je Leonardo da Vinci, William Shakespeare, Johann Wolfgang Goethe nebo Albert Einstein či Jules Verne. Obdivujeme jejich úžasnou fantazii a tvůrčí schopnosti. Co je zdrojem této kreativity?

Bohužel musíme nadšení nad jejich úžasnými výsledky trochu krotit. Leonardo třeba nebyl současně vynálezcem rogala, ponorky, tanku, vrtulníků a mnoha dalších dnes existujících strojů. On byl spíše fascinován podobnými novými věcmi a tak nápady posbíral od svých předchůdců, nějaký ten nápad i přidal, a uměl je prodat = krásně namalovat či nakreslit.

Dokázal nicméně mnohé technické novinky, i když třeba menšího rázu, šikovně realizovat a vlastně se živil nejen jako malíř, ale hodně jako producent různých mechanických a jinak efektních představení pro bohaté. Jeho Mona Lisa se stala nejznámějším obrazem světa nejen svou dokonalostí, neboť takových obrazů on i jiní přece jen pár namalovali, ale hodně i svým zajímavým příběhem krádeže v roce 1911.

Příběhy lidi vůbec fascinují. Například dnešním etalonem geniality je geniální fyziky na vozíčku, Stephen Hawking. On sice opravdu jako první úžasně spojil kvantovou mechaniku s obecnou teorií relativity, oč se dnes snaží teoretická fyzika komplexně, v představě vypařování černých děr dnes nazývaným Hawkingovým zářením, ale že není až tak výjimečným jako třeba Einstein nebo Newton je jasné z toho, že nepředložil více než vysvětlení některých dílčích jevů. Nobelova cena ho také zatím minula, jeho řešení zatím nebyla observačně či experimentálně potvrzena, nicméně v očích veřejnosti je absolutní vědecká hvězda, což je ale hodně způsobeno životním příběhem jeho nemoci.

Lidé mají od přírody nadšení pro přehánění, pro zbožšťování a užívají si ho. Samozřejmě ve srovnání s námi jsou jmenovaní géniové opravdu zcela mimořádní. Ale co pak řekneme, když pozorujeme hvězdné nebe nebo fotografie galaxií a představujeme si třeba celý vesmír s nejméně 400 miliardami galaxií, z nichž každá obsahuje průměrně asi 100 miliard hvězd. Jakou "fantazii" měl jejich "tvůrce"?

Ta "fantazie" asi byla snad "nekonečněkrát" větší, přestože se to jeví tak, že věci nevymýšlel úmyslně, s plánem, ale prostě "náhodně" (nicméně za každá náhodou se skrývá zákonitost, kauzalita). O to větší kreativní sílu musel a musí mít, když "tvůrce" = multivesmír náhodně plýtvá silami, a přesto vytvořil věci, které by člověka ani ve snu nenapadly, kdyby je neobjevil už existující kolem sebe, třeba oheň. Představme si ještě jednou, že naše galaxie Mléčná dráha má asi 200 miliard hvězd a podobných galaxií je ve vesmíru na 400 miliard, a to jen v tom kousku vesmíru, který můžeme kvůli pomalé rychlosti světla pozorovat (asi 14 miliard světelných let daleko). Vesmír přitom není moc zakřivený, takže je asi ještě daleko větší.

A k tomu si domysleme to, že lidé zdaleka neovládají ani energii Země, natož aby disponovali energií srovnatelnou s energií Slunce. Takových sluncí je ale v Mléčné dráze 400 miliard, a to jsme ještě vynechali černé díry, temnou energii a temnou hmotu.... a.... multivesmír, ve kterém snad jsou miliardy vesmírů na úrovni našeho. A takovou tvůrčí energií disponuje "tvůrce" našeho vesmíru, multivesmír.. a zřejmě asi daleko větší.

Lidští géniové jen realizují možnosti, které jim náš vesmír předložil. Fyzikální možnost ponorky tady byla už miliardy let, než byla využita. Stejně tak možnosti kvantové mechaniky, na kterých fungují dnešní počítače, mobily a GPSky (které navíc fungují i na principech obou teorií relativity), jsou už tady prakticky od vzniku vesmíru. Dalších možností, které jsme zatím neobjevili, je potenciálně "nekonečně" mnoho.

Připadám si jako malý mraveneček, který krok po krůčku objevuje třeba New York, toto ohromné dílo "někoho", tedy spíše něčeho před námi. Ještě že ale máme mravenečky jako je Einstein, Hawking, Leonardo da Vinci, kteří umí běhat podstatně rychleji, mají podstatně lepší zrak a vyvinutější mozeček, a jsou schopni daleko efektivněji odhalovat drobné kamínky našeho "New Yorku", našeho multivesmíru.

Autor: Jan Fikáček | úterý 6.3.2018 9:06 | karma článku: 43,42 | přečteno: 2155x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Kde jsou všichni mimozemšťané? Syndrom velkého opuštěného hnízda.

Probudil jsem se do dokumentárního pořadu o dinosaurech, kde se řešilo, že velcí dinosauři nemohli sedět přímo na vejcích, protože by je rozmačkali. Vejce proto byla ve velkém kruhu a dinosaur seděl na volné zemi uprostřed nich.

8.11.2023 v 9:07 | Karma: 26,86 | Přečteno: 1126x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Kunderův Žert aneb kdy není "fanatismus" úplně blbý

„Milá Markéto, optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij. Tvůj Ludvík" byl Ludvíkův politický žert, který mu zničil život. Podobné zážitky člověk ale mohl mít i později než v 50. letech.

31.10.2023 v 9:05 | Karma: 27,75 | Přečteno: 1139x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Cikánka: Ty jsi policie? Dáš mi pajsku?

Pocházím z Ostravy, tak mám s romskou komunitou bohaté zkušenosti. Ale některé reakce mě i tak překvapí. Jo, bylo by správnější říkat Romka, ale dotyčná taky poznamenala, že není žádná Romka, ale Cigoška. Tak to respektuju.

18.10.2023 v 9:07 | Karma: 30,68 | Přečteno: 1487x | Diskuse| Společnost

Jan Fikáček

Existuje čas? Nebo existuje jen současnost? Váš pohled na Měsíc je důkazem. (1 minuta)

Existuje nápaditá koncepce, která tvrdí, že minulost ani budoucnost neexistují, že existuje jen přítomnost. Že třeba žádní dinosauři neexistovali, že nějaká superinteligence nastražila všechny ty kosti v současném okamžiku.

10.10.2023 v 9:09 | Karma: 26,67 | Přečteno: 1399x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové všech zemí, spojte se! (2 minuty)

Mašínové jsou pro některé lidi vrazi, pro některé velcí hrdinové. Tedy přesněji celá jejich skupina čítající původně šest lidí. A jako obvykle si obě strany skoro vždy dělají názor bez základních znalosti o této skupině.

3.10.2023 v 9:07 | Karma: 44,00 | Přečteno: 7613x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Poslanci zvýšili ochranu zemědělské půdy i omezení jejího prodeje cizincům

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  11:55

Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schválila Sněmovna. Nemají na ní do budoucna vznikat...

Požár pralesa Mionší musel založit člověk, zjistili odborníci. Sčítají škody

3. května 2024  11:46

Hasičští experti se vrátili do terénu, aby vyšetřovali příčinu požáru v pralese Mionší v Dolní...

Zdravotnictví čeká kolaps, věští analýza. Chybí 3000 lůžek, péče se nadužívá

3. května 2024  11:36

V českém zdravotnictví hrozí bez přijetí potřebných opatření vyčerpání zdrojů. Systém není podle...

Evropa otevřela dveře džihádistům, Londýn a Paříž nepoznáte, hlásá Trump

3. května 2024  11:34

Donald Trump krátce po potlačení propalestinských protestů na několika amerických univerzitách...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.