Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kde čas čas od času mizí

Tvrzení, že čas ve skutečnosti neexistuje, jen jsme si ho vymysleli, je velmi populární. Pokusme se zjistit, kde čas přestává existovat. Pomůže nám k tomu kvantová mechanika a teorie relativity.

V kvantové mechanice funguje tzv. retro-kauzalita, tedy situace, že budoucnost ovlivňuje současnost. V normálním životě je tomu právě naopak. Třeba se rozmáchneme plácačkou a trefíme mouchu, kterou rozplácneme. Nebo upustíme sklenici, což způsobí, že se rozbije. Nezažijeme situaci, kdy se střepy sklenice ze země samy spojí v celou sklenici, která vyskočí do naší nešikovné ruky. Nebo že se rozplácnutá moucha změní v mouchu živou a ta zvedne plácačku s naší rukou. Ovšem v kvantové mechanice takové procesy proti směru času existují. Jak je to možné?

Slyšeli jste o kvantové provázanosti? Ta spojuje chování dvou částic, které mohou být vzdálené klidně tisíce kilometrů od sebe. Poprvé na ni upozornil Albert Einstein ve svém článku (společně s Podolským a Rosenem) v roce 1935.Ukázal, že buď není kvantová mechanika úplná nebo neexistuje kvantová provázanost. Že kvantová provázanost existuje (a proto není kvantové mechanika úplným popisem) teoreticky dokázal svou nerovností John Bell v roce 1964, což bylo také následně několikrát experimentálně potvrzeno.

Kvantová provázanost spojuje částice nadsvětelnou rychlostí. Tedy, zatím se nám nepodařilo tuto rychlost přesněji změřit, takže někteří hovoří dokonce o okamžitém působení, tedy vlastně o nekonečné rychlosti. V experimentální vědě je ale představa něčeho nekonečného nevědecká a tedy nemožná. Zkuste si představit, jak by se testovala nekonečná rychlost. Není to možné, protože k měření takové rychlosti bychom potřebovali měřit čas absolutně přesně, tedy s nekonečnou přesností (třeba na nekonečně mnoho desetinných míst v sekundách). Jakákoliv nenulová nepřesnost už znamená rychlost konečnou. Ale praxe nám bez výjimky říká, že každé měření má určitou chybu. Experimentálně tedy není možné nekonečnou rychlost potvrdit, a experiment je to, co ve fyzice definitivně rozhoduje. Provázanost je tedy zaručeně (jen) rychlejší než světlo (jeden ne zrovna ideální experiment změřil, že nejméně 10 000x).

A teď se vraťme výkladem k důvěrně známé situaci, přičemž si ale vysvětlíme jeden z dopadů kvantové provázanosti. Jistě jste někdy jeli vlakem a ve stanici jste zastavili. Kolem vás pak projížděl další vlak. Představte si, že je na něm přilepený film s obrovskými filmovými políčky a na tom filmu je zachycen např. právě pád sklenice a její rozbití. Vy s vlakem stojíte a pozorujete pohyb na filmu, který se děje normálně, nejdřív sklenice padá a pak se rozbije.

Když bychom se dívali na film přilepený na vedlejším vlaku, mohl by ten film běžet v normálním směru a normální rychlostí, zpomaleně, stát nebo i běžet obráceně. Záleží na tom, jak se vlak s filmem a vlak ve kterém sedíme, budou pohybovat.

Je ale zcela jasné, že když by váš vlak nestál, ale pohyboval se rychlostí menší než vlak s filmem, uviděli bychom film zpomaleně. A kdyby oba vlaky jely vedle sebe stejnou rychlostí, film by stál, neviděli byste žádný pohyb. Čas (v tom filmu) by vlastně zmizel. To je jedna ze situací, ze které vyplývá představa, že čas neexistuje. Děje se to třeba na horizontu černé díry nebo při rychlosti světla (které ovšem nemůžeme dosáhnout - podrobněji v textu Proč má teorie relativity problém s rychlostí světla).

Uvědomme si ale, že se čas zde znázorněný pohybem druhého vlaku nezastavil, oba vlaky jedou. Jen se jejich rychlosti vyrovnaly, z čehož vznikl dojem, že se čas zastavil, tedy že v dané situaci neexistuje. To ale není žádný argument pro neexistenci času. Stejně jako argument, že jsou základní fyzikální rovnice časově symetrické, tedy neznají směr času nebo dokonce vůbec čas nezahrnují - podrobnější výklad v blogu Proč (ne)existuje čas (velmi jednoduše).

Je také jasné, že kdyby náš vlak jel rychleji než vlak s filmem, běžel by film (pro nás) pozpátku, a protože ten film reprezentuje čas, znamená to běh času pozpátku. Opravdu bychom viděli, jak se střepy ze země zvednou, spojí se v celou sklenici a ta pak vyskočí nahoru. Vlastně bychom viděli jak budoucnost způsobuje současnost a minulost. To je tzv. retro-kauzalita.

A kvantová provázanost je rychlejší než světlo, je to vlastně tachyonové působení, je to vlak, který jede rychleji než vlak s filmem, tedy čas. Proto z jejího hlediska veškerý náš čas běží pozpátku. To ale vůbec neznamená, že čas neexistuje. Jen existuje jiný čas, který je rychlejší než náš obvyklý fyzikální čas. Nazvěme jej třeba časem provázanosti.

Jestli vás zajímá téma času, můžete si o něm přečíst více v blozích:
Kde neexistuje čas a teplota, jak to spolu souvisí a proč tomu skoro nikdo nerozumíPotřebujeme čas? A existuje vůbec?Může čas běžet zpět a couvá skutečně nebo zdánlivě?Jak zastavit fyzikální časJe čas jen iluze? (7 minut)-----------------------------------------------------------------------------

Pro experty: Mimochodem, výše jsme uvedli odkaz na kvantovou provázanost, přesněji EPR paradox na Wikipedii, ale je nutné Wikipedii v české verzi opravit v tom, že se tam píše, že "žádné neznámé proměnné neexistují", čímž se myslely Einsteinovy tzv. skryté proměnné. Stačí se podívat na stejný záznam v anglické verzi Wikipedie, kde se píše "any local hidden-variable", tedy že neexistují žádné lokální skryté proměnné. Slovem lokální se myslí takové, které působí nanejvýš rychlostí světla. Jenže kvantová provázanost je nelokální, tedy rychlejší než světlo. Takže báchorka, že Einstein odmítal kvantovou mechaniku není pravdivá. On naopak šel za kvantovou mechaniku a načrtl základy kvantové mechaniky, které překonávají její současné neurčitostní chápání zavedené Bohrem, Heisenbergem a spol. Milý Einstein měl tedy zase pravdu, což byl i názor zde zmíněného Johna Bella, který se mylně uvádí jako ten, kdo dokázal, že se Einstein mýlil. Ten dokonce prohlásil, že Bohr a Heisenberg vymyli fyzikům mozky. Oni ale jen navrhli zjednodušenou a neúplnou podobu kvantové mechaniky, která bude časem překonána.

Autor: Jan Fikáček | středa 2.6.2021 9:02 | karma článku: 27,47 | přečteno: 1967x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč je divné, že má černá díra gravitaci

Černá díra je objekt záhadný. Mnoho jeho záhad se snaží vysvětlit současná fyzika. Třeba je divné, že z rovnic obecné teorie plyne, že by "uprostřed" černé díry měla být tzv. singularita.

7.3.2023 v 9:07 | Karma: 24,78 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Není náhodou nekonečno svůj pravý opak?

Aby bylo jasno, řeč je o aktuálním nekonečnu, tedy plně uskutečněném nekonečnu, vlastně o ukončeném nekonečnu. Ne o "nekonečnu" potenciálním, které vlastně žádným nekonečnem není.

26.2.2023 v 15:46 | Karma: 24,71 | Přečteno: 1078x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Kdy úžas nad tajemstvím ve vědě brzdí její pokrok

Nadšení z tajemství a jeho odhalování ve vědě je úchvatný motor, který neustále posouvá celou naši civilizaci. Kdo by třeba nechtěl vědět, co se skrývá v dálce vesmíru, jestli tam žijí jiné civilizace?

21.2.2023 v 9:07 | Karma: 25,23 | Přečteno: 1040x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nobelova cena za kvantovou esoteriku?

Loni dostali Nobelovu cenu A. Aspect, J.F. Clauser a A. Zeilinger. Nebudeme zpochybňovat jejich fyzikální práci, ale jako Einstein, Schrödinger, deBroglie, Dirac, Bohm či Bell budeme zpochybňovat jejich výklad kvantové mechaniky.

1.2.2023 v 9:30 | Karma: 28,30 | Přečteno: 1254x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Kdo volí Pavla, je v pohodě, kdo volí Babiše, přiznává velký životní problém

Samozřejmě se nemůže do této věty vejít sociologická a politologická analýza, ale tato zkratka zřejmě nastiňuje hlavní politický problém v Česku v současné chvíli.

25.1.2023 v 8:40 | Karma: 26,46 | Přečteno: 1386x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16,  aktualizováno 

Přímý přenos Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

V Litvínově vnikl násilně do budovy gymnázia muž, policie podezřelého zadržela

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  8:47

Několik policejních hlídek včetně psovoda a speciální pořádkové jednotky zasahuje u gymnázia v...

Nebojíme se, tahák nepotřebujeme. Maturanti vyrazili na písemky z češtiny

3. května 2024  8:24

Studenti posledních ročníků maturitních oborů v pátek ráno znovu usedli k písemné části společné...

Česko se v žebříčku svobody tisku propadlo o tři příčky, Slovensko ještě víc

3. května 2024  8:11

Česko si v žebříčku svobody tisku oproti loňsku pohoršilo o tři pozice, je sedmnácté. Pořadí vydává...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.