První dárek k vánocům jsem koupil včera
Dárky už nyní nenakupuji z toho dúvodu, že se o tom píše a radí to jiní. A samozřejmě, není nad předvolební sliby. I když na ty já nedám a spoléhám, že mám svůj vlastní rozum. Navíc, v současném předvolebním spíše strašení a absenci voličských programů je celkem jasné, jaké budou výsledky voleb. Hezky to udělal ve svém streamu Xaver, který dal možnost svým divákům tipovat, jak volby dopadnou.
Leč dosti ekonomiky a politiky, zpět k vánočním dárkům.
Protože jsem už ve věku, kdy má člověk poměrně omezený okruh obdarovávaných, mám to o něco jednodušší. Na druhé straně si nestanovím nějaký finanční limit. Hodnotu dárků i obdarovávaných totiž rozhodně neměřím penězi. A možná vás překvapím, neměřím to ani mým vztahem k dotyčným. Jediným měřítkem pro mne je, do jaké míry způsobím dotyčnému radost!
Samozřejmě, je to vždy těžší a těžší.
Časem prostě vyčerpáte určitý okruh dárků.
Nebudu tedy do nekonečna obdarovávat excentrickými tričky nebo náramky z mystických tzv. drahých kamenů (tygřím okem či křišťálem počínaje a tyrkysem konče). Parfémy, ani ty drahé, si nedáváme už ani k narozeninám (i tak je toho doma dost). A tak člověk musí neustále hledat, přemýšlet atd.
Loňským vánočním "hitem" byla vánoční ozdoba v podobě gypsového Santa Klause - s rouškou! Byl to ovšem absolutní kýč a jako takový měl náležitý úspěch nejen v rodinnému kruhu.
Letos jsem zatím na nic tak "povedeného" nenarazil. Ale uvidíme. Ještě není mým vánočním hledáním zdaleka konec.
Abych vám dal ale aspoň nějaké tipy - jedním z vážně uvažovaných dárků je čajová či kávová sada z čirého skla, dozdobená ovšem tak trochu jako rokokovými výtvarnými prvky ve tvaru ouška spojeného s nosnými prvky - květinami - na kterých je samotná sklenice usazena. Stejně je pak zdobený podšálek i top lžičky.
Méně praktickým dárkem by pak mohl být kočár, kde místo oken jsou vámi zvolené fotografie. Tvarem připomíná Popelčin pohádkový kočár.
Milovníkům extravagantního oblečení bych mohl doporučit košili nebo halenku z kovových flitrů, takže v tom vypadáte jak v blyštivém brnění. Nebo s křiklavými motivy ohnivých orgamentů či přímo erbů. Pokud ovšem kupujete přes internet u zahraničních prodejců, mějte na mysli že k jejich velikostem je potřeba na tu vaši minimálně ještě dvě velikosti přidat.
A co jsem tedy koupil jako první letošní vánoční dárek?
Velkou dekorační deku na masérské lehátko pro malajskou-thajskou masáž. Toto lehátko používá přítel jen opravdu výjimečně a tak se právě tento dekorační prvek bude docela hodit. Mohu sem s klidným svědomím dát obrázek, protože - i to je osud - masér je částečně nevidomý a svět internetu je mu od postižení ve 25 letech, s postupujícím onemocněním, již prakticky uzavřen.
Že mu to ale udělá radost, za ta léta, co se známe, to vím určitě.
Foto: autor a archiv autora.
Martin Faltýn
Zatmění Slunce - bude stačit?
Dnes ve středu 12. 8. 2026 v 19.19 nastane významné zatmění Slunce. Věnují se tomu snad všechna média - vážná, nevážná i ta pokleslá.
Martin Faltýn
Jak asi nemá vypadat propagace Prague Pride
„Už nám to nastává,“ praví Karel Poláček ústy otce hrdiny románu Bylo nás pět, na znamení konce léta. Tato věta evokuje příchod podzimu a konec koupání, což je typický obraz pro dětství v malém městě.
Martin Faltýn
Jsem výtvor umělé inteligence?
Technicky vzato v roce 1957 asi sotva. Ovšem psychicky... Jeden by nevěřil, za co všechno může vděčit zrození (a nejen od Pána Boha).
Martin Faltýn
Nevíte, co ve školách s mobily? Nejjednodušší řešení? Zakázat!
Aktuální kybernetický stav v Česku je jen zoufalým chaosem a aktuální pořad ČT24 o napáleném úředníkovi anebo vládní rozhodnutí o mobilech ve školách, jsou toho jen jasným důkazem.
Martin Faltýn
A přání je splněno
Inu, někdy si člověk přeje víc, než by chtěl a než by měl. Neboli, karma je zdarma. A pak se tím „někdo nahoře“ dobře baví.
| Další články autora |
Kolik toho víte o vesmíru?
Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...
Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!
Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...
V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava
V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...
Tichý zabiják neodpočívá ani v létě. Horko umí zamávat se zdravím, pozor na tlak
Léto je období, kdy máme konečně pocit, že se život zpomalil. Dny jsou delší, kalendář méně...
Tesco může v Česku změnit majitele. Ve hře je i polská Biedronka, ta ale míří jinam
Britští vlastníci Tesca zvažují prodej svých aktivit ve střední Evropě. Pokud by k němu skutečně...
Těžká životní zkouška v 80 letech. Požár vzal seniorům domov, pojistka škodu nepokryje
V téměř 80 letech už člověk nepočítá s tím, že by musel budovat svůj domov od úplného začátku....
Ruské tanky, rok 1968 a dnešní bombardovaná Ukrajina. Praha si připomene okupaci
Před ruskou ambasádou se ve čtvrtek vrátí připomínka na okupaci Československa z roku 1968....
Odsunuté Němce se nahradit nepodařilo, rolníci mnohdy neuspěli a ze Sudet prchali
Velká část Olomouckého kraje zažila před 80 lety zásadní populační změny, jež souvisely s odsunem...
Moravskoslezští hasiči měli kvůli bouřce 106 zásahů, padaly větve i stromy
Bouřka s deštěm, která se dnes večer přehnala Moravskoslezským krajem, především shazovala stromy a...

Stavební pozemek, 2163 m2, 2x 1082 m2, Český Ráj, Jičín, Dolní Lochov
Dolní Lochov, okres Jičín
4 390 000 Kč
- Počet článků 1428
- Celková karma 14,79
- Průměrná čtenost 1100x
Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.
P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.
Seznam rubrik
- Když doma vaří muž
- Tokyo
- Kočičiny
- Osobní
- Zařazené
- Stojí za to
- Zoon Politikon
- Nezařazené
- Cestovatelské nálady
- Drobné postřehy,ne celý článek






















