Nová talk show České televize: Kabinet dr. Honzáka

Tak nějak mi vyvstala na mysli jistá asociace, když jsem uviděl novou talk show Kabinet Dr. Honzáka. Energie starého pána je obdivuhodná, odvaha ještě větší... Jen to asi není to, co bych chtěl na ČT vidět.

V přehršli nekonečných detektivek, prošpikovaných x-krát opakovanými filmy s Belmondem, světoznámou vypečenou soutěží, se na světlo televizních obrazovek prodrala, aktuálně již 7 díly, i nová talk show Kabinet Dr. Honzáka.

Češi mají rádi talk show. Rádi se něco nového dozvědí, poučí se i pobaví.

Tuto tradici u nás vlastně proslavil v televizi Miroslav Horníček svými dnes již legendárními Hovory H. Sám vzpomínal, jak na ten nápad přišel, když viděl talk show tuším Petera Ustinova, během svého pobytu na Světové výstavě v Montrealu. Jemu v Československé televizi předcházel pořad "V. V. Štech vypravuje a vzpomíná". V roce 1968 byl ale vrcholným talk show pořad Pražského jara: "Co tomu říkáte, pane Werich?" Po nástupu normalizace byl tento miniseriál rázně ukončen a jeho autor Vladimír Škutina putoval nemilosrdně za urážku hlavy státu do vězení... a do emigrace. 

Z normalizačních pořadů tohoto typu nesmím zapomenout na Křeslo pro hosta. Jakkoli to byla velmi často propaganda, pořad zachraňovali občas zajímaví hosté a pár let i moderující Vladimír Menšík. Název je to nicméně natolik atraktivní, že s ním řada umělců objíždí po městech svá talk show ještě dnes.

Protože nejsem vázán "loajálností" konkurence, mohu klidně prohlásit, že další úspěšnou talk show začal Jan Kraus. Nejprve v České televizi a pokračuje v ní i na TV Prima. Inspiraci tento typ uspořádání našel v zahraniční. Princip moderátor za stolem a hosté na červeném křesle najdeme třeba v britské Graham Norton showJimmy Fallon na NBC, nebo ruský Večerní Urgant. V podstatě každá země má své podobné pořady. Dámám v zahraničí v tomto oboru jednoznačně vévodila Oprah Winfrey. Abych vám usnadnil pochyby, že jsem jmenoval či nejmenoval, podívejte se sem a nebo sem

Typ rozhovorů a la talk show u nás bezesporu ovládl Karel Šíp. Patří ke stálicím České televize. Svoji show dělá rád a hlavně na úrovni zábavy. K nárůstu té zábavnosti posléze došlo i po přelomové změně spolupracovníků... Podle mne, až moc. Ale zjevně se to divákům líbí, protože pořad má stále svoji sledovanost a tak, neřekne-li autor sám, není důvod, aby zmizel z veřejnoprávní obrazovky.

Směle jej doplňuje Marek Eben Na plovárně, která je "monotématická", pouze s jedním hostem, jako to třeba dělal legendární Larry King. (Tento princip, rozhovor - povídání si s jedním hostem, je samozřejmě osou rozhlasových pořadů.)

Ne vždy se ale zadaří. Vzpomínat v archivech tak můžeme na Sejdeme se na Cibulce, show Jiřiny Bohdalové, nedávnou KoptaShow a jistě si na rozdíl ode mne vzpomenete i na další. 

Kam se zařadí nejnovější Kabinet Dr. Honzáka? 

MUDr. Radkin Honzák, CSc. je další osobností, na kterou ČT vsadila. Známý český psychiatr. Má jistě o čem povídat. Nicméně, z toho co jsem shlédl z dosavadních dílů jeho talk show Kabinet dr. Honzáka, si tak trochu připadám jako na konsiliu, kde lékař předvádí své pacienty. Tady jde o něco jako tématicky zaměřené díly na jednotlivé problémy. Při vší snaze o zábavnost a populárnost, mi to přijde celé trochu ztěžklé. Možná je to pro ČT příležitost jak dostat před obrazovku hosty, na které si jiní netroufají nebo je z nějakých osobních důvodů nechtějí jako své hosty...

Každopádně Kabinet dr. Honzáka, při vší úctě k jeho osobnosti, mi připomíná svým stylem klasický německý expresionistický film: podivný hrdina, podivní spoluaktéři, podivná scéna a dekorace... prostě: umělecká podivnost. A soudě dle ohlasů na internetu, nejsem zdaleka jediný, kdo se nasazení tohoto teamu do talk show, kdo se tomu prostě podivuje.

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Faltýn | středa 5.2.2020 8:08 | karma článku: 37,18 | přečteno: 2777x