Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde kanáři nezpívají aneb Dovolená III.

Kde? Překvapivě: na Kanárských ostrovech! Vybral jsem si je pro svoji letošní dovolenou a zde je třetí díl o mých příjemných i jiných dojmech z tohoto překrásného kousku světa i celé dovolené.

Základním pravidlem pro podobné zájezdy a vůbec všechny výlety je "svatá trojice":

  1. Dopravit se
  2. Ubytovat se
  3. Najíst se

Vše ostatní, hlavně rekreace: t.j. výlety, koupání, nákupy, odpočinek... to už je jiná kapitola.

Tím se také dostávám k onomu červenému pásku na ruce, z předchozí části. Byl to speciální hotelový pásek, který nás opravňoval po dobu pobytu (a kdoví, možná doživotně) k all inclusive stravování se v restauraci a barech. Prakticky od slunka do slunka. Snídaně, svačiny, obědy, večeře a bar až do půlnoci. K tomu každý večer i nějaký ten malý program v podobě zpěvačky či zpěváka. Dá se ale říci, že jídla bylo co hrdlo ráčí a nápoje tekly proudem.

Jako každá věc, i tady to má své výhody i nevýhody. 

Výhodou je, že se najíte podle libosti, dokonce jak podle zásad zdravé výživy, tak i podle zásad té nezdravé - jak je ctěná libost. Můžete si přidat kolikrát chcete; občas se podaří propašovat nějaký ten banán nebo pomeranč do kabelky, stejně tak do pet lahve trochu vody... ale věřte mi, není to příliš potřeba. Zhruba půl hodiny po snídani totiž otevírá velký bar, kde najdete minivýběr toho co se nesnědlo. To kdybyste nevydrželi, padali hlady nebo přišli pozdě... Leč vězte, že do oběda jsou slabé dvě hodiny. Odpolední snack představuje spíše zákusky, ale 3 hodin po skončení oběda se podává už večeře.

Je to zkrátka non-stop. Jídlo pak můžete v pauzách mezi hlavními jídly prokládat v baru pivem, koktejly (pozor na ně! pokud to přeženete, bolest hlavy zaručena!) a nealko nápoji, stejně tak kávou a čajem.

Nevýhodou je, že běda těm kdo si nehlídají porce a váhu! a pak také: po týdnu už máte toho výběru poněkud plné zuby. Někdy i doslova. Je to ale naprosto pochopitelné.

Standartizovaná nabídka představuje určitou fádnost. Po čase se zkrátka přejí. Marná sláva. I když se restaurace snaží o nějaké obměny. Např. různými saláty, extra spexcialitami na grilu... to je pochopitelně vítané zpestření. Ale pořád je to jaksi z jednoho hrnce.

A tak jsme toho už pátý den z osmi měli dost a šli alespoň na oběd jinam. Jiste si dovedete představit, jak jsme byli jídla, které jsme měli zdarma prosím!, přesyceni, když jsme byli ochotni zaplatit nějaké to euro za jiné jídlo.

Puerto de Carmen nabízí širokou paletu národních kuchyní světového standartu. Nechybí samozřejmě "Asia restaurace" včetně těch opravdu luxusních. Dále je to italská nebo tex-mex kuchyně, americké všelijaké grily... fast food je zde jen jeden. Ten s velkým "M". My jsme nakonec zvolili indickou restauraci, polední menu.

A nelitovali jsme. Na výběr pětichodového menu (na foto vidíte předkrm) byly tři druhy indických kuchyní... nazval bych je jako ostrá, pálivá a kokosová. Malajský kamarád si zvolil "madráskou" verzi - tedy ostrou a  moc si to pochvaloval. Já jsem zvolil raději třetí variantu, kokosovou - i tak to trochu pálilo. Ale oba jsme si moc pochutnali, dokonce tolik, že jsem to zapomněl vyfotografovat. Cena byla také celkem přijatelná. S jedním pivem nás to vyšlo na necelých 11€, přičemž samotné menu stálo 6€.

Po tomto kulinářském zážitku jsme se zase "pokorně" vrátili k našemu all inclusive. A to už si člověk pak spíše vybral to co mu chutná nebo co ještě neznal... než aby znovu ochutnával a zkoušel všechno, pochopitelně.

Nejen jídlem ale živ je člověk a tak si po krátké době začnete všímat nejen jídla, ale i spolustrávníků. Takový hotel v letovisku, to je pochopitelně něco jako "Babylon". Byla by to kapitola sama pro sebe. Jenže kdybych ji napsal, asi by mne i přes jazykové bariéry přinejmenším polovina hostů zažalovala. Například to, jak kdo vybírá jídlo, kdo jak jí, kdo jak komunikuje... Krásným blogem by byla fotogalerie největších pozadí. Zdaleka bych nebyl v čele! Naprosto úchvatnou byla jistá dáma +/- v mém věku, jejíž sedinka přesahovala okraje židle o dobrých 5 cm z každé strany. Že něvěříte? No prosím... ale pak si nestěžujte.

 

Zcela zvláštní odrůdou tohoto restauračního ruchu je pak personál. Počínaje šéfkou provozu, tedy placu, přes kuchaře a číšníky konče. Brzy poznáte profesionály i nájemné dělníky z donucení, pracovité i flákače. A velmi brzy zjistíte, jak si u nich stojíte v hierarchii hostů. Upřímně, naši partu šéfová zrovna v lásce neměla. Sice se na hosty průběžně usmívala, asi jako když vám číšník vrací falešnou pětku, ale na nás se ani neusmála. Musel jsem se tomu v duchu smát. A protože mám poťouchlou povahu, kdykoli se naskytla příležitost, donutil jsem ji se na mne a na mé kolegy usmát. Většinou falešným tvrzením: "I love your nice smile!" Nevím, co bylo za její averzí, ale faktem je, že nás velmi brzy přestali zdravit i číšníci sklízející nádobí se stolů a dokocne to vyvrcholilo malým incidentem.

Bylo to skoro ke konci večeře, když se ze samostatného výletu přihnal na jídlo náš čínský kolega. Mezitím jsme my dva, já a Malajec zasedli ke stolku typu 4+2. Čili 4 místa a k nim přístavek pro další dva hosty. Ty stoly pro 4 měly standardně umístěnou cedulku, aby stůl obsadili minimálně 3 hosté, což jsem chápal.

My dva jsme seděli pochopitelně na dvojáku, zatímco čtyřka vedle nás byla prázdná. Pak si k nám na onu čtyřku sám přisedl onen čínský kamarád. Protože to bylo ke konci jídla, nedělal jsme z toho vědu. Došel si pro jídlo a začali jsme vichni tři konverzovat. Tu se k nám obrátil tzv. ambiciozní obsluhující číšník. Jmenoval se Ali. Podstatou jeho osobnosti bylo, že kdykoli mohl, choval se jakoby on byl šéfem placu.

A tu přišel k nám a začal na našeho Číňana, že stůl je minimálmě pro tři osoby.

"A o co jde? Nikdo tu už není," odvětil náš kamarád.

"Ale ten stůl je ale minimálně pro tři osoby," atakoval jej opět číšník.

"Jenže je skoro prázdno a já si chci povídat s mými přáteli."

Číšník se opěr nadechl, ale náš kamarád jej předešel:

"Pokud se vám to nelíbí, zavolejte mi vašeho manažera!"

Číšník v tu chvíli rychle zhodnotil jak by celá situace dopadla a po vteřině mlčení odešel. A my jsme dokončili jídlo.

 

Zažil jsem podobný styl šikanování poprvé. Je vám doufám, jasné, že vlastně po celou dobu jsme byli obsluhujícím personálem restaurace v podstatě tiše nenáviděni. Na foto je pak máte oba - povedenou šéfovou i Aliho... Nebojte se, mají to u nás schované na příště.

A vy si opět příště, tedy v pátek, přečtete další část. Prozradím vám, že tentokrát bude o našem cestování-necestování ve třech. Aneb, jak se nerozhádat s kamarádem.

 

Předcházející, druhou část najdete zde.

Autor: Martin Faltýn | úterý 21.5.2013 12:00 | karma článku: 10,85 | přečteno: 632x
  • Další články autora

Martin Faltýn

Thajsko a Malajsko - tři týdny ve střehu 5

Pobyt v Thajsku, na Krabi byl v ani ne polovině, když jsme se vydali na „šílený výlet“. Po jízdě na kajaku (ze které jsem se vyvlekl) a ananasové farmě, nás čekala jízda na slonu. V mém případě ovšem... posuďte sami!

31.5.2024 v 13:00 | Karma: 11,49 | Přečteno: 160x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Thajsko a Malajsko - tři týdny ve střehu 4

Druhá část našeho dovolenkového pobytu v Thajsku představovala týdenní pobyt v hotýlku na Krabi. Ani tentokrát jsem si nedělal iluze, že bych se zbavil „průvodcovských“ povinností. Ale realita, jako vždy, předčila očekávání.

27.5.2024 v 8:08 | Karma: 10,86 | Přečteno: 276x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Thajsko a Malajsko - tři týdny ve střehu 3

Přiznám se, že teprve nyní jsem jakž takž získal odstup od třítýdenní cesty do Thajska a Malajsie, kde jsem působil spíše jako doprovod a delegát, než jako účastník dovolené. Osudu zkrátka člověk neunikne.

23.5.2024 v 8:08 | Karma: 15,53 | Přečteno: 340x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Thajsko a Malajsko - tři týdny ve střehu 2

Třítýdenní cesta do Thajska a Malajsie mi dala tentokrát opravdu zabrat. Působil jsem spíše jako doprovod a delegát, než jako účastník dovolené. Osudu zkrátka člověk neunikne.

10.5.2024 v 8:08 | Karma: 16,49 | Přečteno: 339x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Thajsko a Malajsko - tři týdny ve střehu 1

Přiznám se, že teprve nyní jsem jakž takž získal odstup od třítýdenní cesty do Thajska a Malajsie, kde jsem působil spíše jako doprovod a delegát, než jako účastník dovolené. Osudu zkrátka člověk neunikne.

2.5.2024 v 8:08 | Karma: 14,87 | Přečteno: 379x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Humorem proti trollům. Evropa se chystá na volby plné dezinformací

1. června 2024  19:27

S rozvojem umělé inteligence (AI) vzrůstá nebezpečí, že se útočníci budou snažit ovlivnit nebo...

KOMENTÁŘ: Atentát na velké rudé zvíře se stal šablonou pro politické procesy

1. června 2024

Premium Před 76 lety, 27. května 1948, jen tři měsíce po komunistickém puči, byl spáchán atentát na...

Propalestinští demonstranti vtrhli do muzea v New Yorku. Zasahovala policie

1. června 2024  18:47

V pátek vtrhly stovky propalestinských demonstrantů do Brooklynského muzea v New Yorku. Nad jeho...

Starosta platil vědmu z obecního rozpočtu. Věřil, že mluví s jeho mrtvým otcem

1. června 2024  18:17

Francouzský starosta Gilles d’Ettore skončil ve vazbě poté, co naletěl vědmě oblíbené mezi tamní...

  • Počet článků 1313
  • Celková karma 16,29
  • Průměrná čtenost 1152x
Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy. Překročením 60 let jsem se přiblížil absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.