Dvě knihy - dvě ženy - dvě encyklopedie

Mám dneska odpočívat. Vytrhli mi zub! Dneska. Mám si to prý ledovat. A mám odpočívat. Ale protože odpočívat normálně nedovedu, tak vám představím dvě knihy, co mi zrovna osud přihrál do rukou.

Protože je zrovna těch 30 let od Sametové revoluce, tak vás na chvilku přenesu ještě o nějakých další 10-20-30 let zpět, abyste to měli pěkně

Na talíři

Tak se jmenuje kniha novinářky Marie Formáčkové, která je ve své profesi... Mistryní. Snad je to genderově správná odvozenina od zažitého uměleckého slova Mistr. Své bohaté novinářské zkušenosti - zvídat a zvězené předávat - nejčerstvěji zúročila právě nyní.

Mistrně dostanete na talíři ukázku toho, jak jsme žili "kdysi". Zapomeňte na politiku! Tohle je knížka o reáliích všedního života. Neodpustím si paralelu - stále jsou populární nejen výběry písniček oněch let, ale popularity se třeba dočkala výběrová DVD dobových reklam.

No a tohle je něco podobného. Taková volná encyklopedie o tom, jak jsme žili, bydleli, šatili se, jak jsme se a při čem bavili, co jsme četli, ano i jedli... Pamatuji si, že hned při prvním prolistování, v přehršli dobových reprofotografií, ilustrací, textů či inzerátů, mi padl do oka originál recept na Katův šleh - tak jak jste si ho mohli nefalšovaně dát v leckteré hospodě, zatímco dneska už jen někdy a někde.

Kniha samotná je evokací podobných zahraničních retro publikací (pokud cítíte zvláštní chvění a vzrušení při pohledu na retro cedule v obchodech či restauračních zařízeních, pak to je ono). A tak jak jsem kdysi mohl podobnými knihami listovat jako student, tak mi to "Na talíři" okamžitě evokovalo a kvalitou, rozsahem i charakterem se těm zahraničním naprosto vyrovná.

Nás pamětníky bezesporu potěší, pro mladší bude k pobavení i k poučení.

 

Jako nový vítr do české literární "scenérie" vtrhla po miléniu Sylva Lauerová. I ona nejnověji předkládá něco jako encyklopedii. A ve vší skromnosti to nazývá

Experimentální atlas mužů

Nicméně - dostane se vám do ruky krásný výběr mužských čeledí a druhů. Vše je, jak má vědecky být, správně rozčleněno a katalogizováno. Ale ne, nebojte se. Nejde o seriozní vědeckou publikaci... ani z botaniky či přírodovědy; "humanoididy" ba ani psychologie, v jejímž oddělení jsem knihu našel.

Už jen samotné názvy druhů jako celebřitní, mozkomíšní... oprudiví... či charakteristiky mužských expemplářů coby vhodný ke kroužkování, k domácí péči nevhodný... či silně ohrožený... Už to vše naznačuje, že jde o legraci. Ovšem vážnou!

Napadlo mne, že si dokonce můžete udělat malou domácí soutěž, pokud jste v páru. Nechte muže ať se otestuje sám, totéž proveďte, jak je vidíte vy, dámy... a výsledky si porovnejte. Ovšem, kdyby na základě toho mělo dojít k rozvodu, tak "já nic, já muzikant!" Děláte to jen na vlastní riziko!

Tak co, máte doma Narcise svaličného, Dříče našedlého, Tichouše rezervovaného či naopak Křečouna řevnivého? Já sám jsem tzv. Vařič domácí. Jsem něco jako voňavý, roztomilý a "mírně" korpulentní druh a hlavně... usměvavý. Ovšem kontrola vysokého krevního tlaku i hladiny cukru je nabíledni... (samozřejmě parafrázuji, necituji).

Víc prozrazovat nebudu. Jen ještě musím pochválit tužkové barevné ilustrace. Dokonale se ke knize hodí. Podobně jsem viděl i třeba knihu o typech kancelářských, jejíž překlad z angličtiny u nás před lety vyšel. To byl ovšem typický paperback, zatímco tady máme knihu vázanou i svázanou... haha.

Pro nás pamětníky bude k pobavení i k poučení, mladší bezesporu potěší.

 

No, a protože jsou vánoce za dveřmi a začíná advent, tak máte hned dva tipy na vánoční dárek.

 

Foto: autor

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Faltýn | čtvrtek 28.11.2019 13:26 | karma článku: 12,90 | přečteno: 353x