Hynek Fajmon
- Počet článků 196
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2047x
Seznam rubrik
Hynek Fajmon
Dobrý rozpočet pro EU?
Minulý týden se v Bruselu hlavy států a vlád členských států dohodly na novém víceletém rozpočtu EU. Dohoda přichází sice pozdě, ale přece jen a to je nutné přivítat. V dnešní době hospodářské nejistoty je téměř jakákoliv dohoda pozitivní zprávou. Varovné je ovšem to, že to, že věc tím zdaleka ještě není rozhodnuta. To je naopak špatnou zprávou. Podívejme se tedy na to, co je obsahem dohody a co nás ještě čeká.
Hynek Fajmon
Jak snížit nezaměstnanost v EU?
Včera jsme se dozvěděli neradostnou zprávu o tom, že míra nezaměstnanosti v EU je nejvyšší za posledních 20 let. V eurozóně míra nezaměstnanosti dosahuje 11,7%, v celé EU je 11% a u nás v Česku byla v prosinci na 9%. Celkově je u nás bez práce nyní asi 540 000 lidí, v eurozóně je to 15, 6 milionu osob a v celé EU je to 22,5 milionu lidí. Čísla jsou to velmi špatná a politici by si měli klást otázku, proč tomu tak je a co se tím dá udělat, aby se to změnilo. S tímto stavem totiž nemůže být asi nikdo spokojen.
Hynek Fajmon
Potřebujeme eurokvóty na mléko? NE!
Minulý týden se konala v Bruselu přímo před budovou Evropského parlamentu dvoudenní demonstrace producentů mléka. Během této ostré akce došlo na pálení balíků slámy a pneumatik, takže centrum Bruselu bylo zahaleno smrdutým dýmem. To ale nebylo všechno. Na budovu parlamentu demonstranti stříkali hasičskou stříkačkou mléko v místech, kde zrovna probíhalo zasedání zemědělského výboru. Přiznám se, že něco takového jsem ještě nezažil. A to všechno pod praporem boje za zachování mléčných kvót. Opravdu "zajímavá" podívaná. Položme si otázku, jakou má taková akce vlastně smysl?
Hynek Fajmon
Nový závazek EU: plná zaměstnanost mladých!
Když se v dnešní Evropě vyskytne nějaký problém, tak máme jistotu, že se bude brzo řešit novou směrnicí. Děje se tak dokonce i v případě, že žádný problém neexistuje. Takovým případem bylo nedávné navržení směrnice o povinném zastoupení žen v orgánech firem. Nyní ale přichází Evropská komise s návrhem směrnice, která má řešit skutečný problém - nezaměstnanost mladých lidí v EU. Řešení, které Komise navrhuje je geniální svou jednoduchostí. Všichni bychom se měli stydět, že nás to ještě nenapadlo, když je to tak prosté - nezaměstnanost mladých se prostě ZAKÁŽE a bude po problému.
Hynek Fajmon
Ředitelé do výroby a ženy na jejich místa II.
12. července 2011 jsem na tomto místě psal blog s názvem "Ředitelé do výroby a ženy na jejich místa?". Reagoval jsem tak na rezoluci Evropského parlamentu, který většinou hlasů schválil výzvu Evropské komisi k zavedení kvót pro zastoupení žen v orgánech obchodních společností. Já jsem tehdy pro tuto rezoluci nehlasoval. Předpověděl jsem ale to, že Evropská komise se věcí začne vážně zabývat a zcela jistě předloží takový návrh. Nyní s odstupem 15 měsíců mohu konstatovat, že jsem měl pravdu. Ale zatím jen částečně, protože Evropská komise se tento týden na zavedení kvót překvapivě NEDOHODLA.
Hynek Fajmon
Mírová euromytologie
Dnešní udělení Nobelovy ceny míru za rok 2012 Evropská unii (EU) je dokladem toho, že organizátor tohoto ocenění pokračuje v neblahé tradici oceňování osob a institucí, které si takové ocenění nezaslouží. Do této skupiny patří udělení této ceny Jásiru Arafatovi v roce 1994, Albertu Goreovi a IPCC v roce 2007 a naposledy Baracku Obamovi v roce 2009. Podívejme se ale podrobněji na to, proč je kolem celé záležitosti takový humbuk v médiích. Především je třeba připomenout, že Nobelovu cenu míru uděluje výbor, který nemá nic společného s výborem oceňujícím vynikající vědce. Jedná se o výbor ustavený norským parlamentem. Jde tedy o politickou instituci konkrétního státu a politické rozhodnutí. Co z toho vyplývá?
Hynek Fajmon
Držme se koruny X.
Dnes jsem si přečetl zprávu, že sociologický průzkum společnosti STEM ukázal, že Češi stále více a více věří České národní bance. Důvěra v ČNB má hodnotu 75% a v posledních letech stále roste. Fakticky se tedy ČNB stala nejdůvěryhodnější českou ústavní institucí. A asi nejen českou, protože důvěra v EU, NATO, MMF a další nadnárodní instituce je u nás poměrně nízká. Češi zkrátka věří své ČNB a tím pádem také své vlastní měně - KORUNĚ. Ostatně není se příliš čemu divit. Když se dnes rozhlédneme po západním světě, tak vidíme téměř samé problémy. Ne že bychom je doma taky neměli, ale čím dál více lidí už chápe, že naše problémy jsou menší než ty, které má eurozóna nebo dokonce USA.
Hynek Fajmon
Má EU nadále podporovat biopaliva?
Tak tuto otázku nastolil krátce po svém zvolení nový francouzský prezident. Jak jsme si mohli všimnout, tak Evropská komise ihned pochopila, že se mění politický vítr a navrhla omezení podpory biopaliv po roce 2020. Tak se na to pojďme podívat trochu podrobněji, protože stále mnoho čtenářů nerozumí tomu, jak dnešní biopalivové šílenství vlastně vzniklo a funguje. Běžný občan ČR pouze vidí, že se v posledních letech prudce zvýšila výměra zemědělské půdy na které se pěstuje řepka olejná. Na jaře je česká zemědělská krajina hodně žlutá. Jak to souvisí s politikou EU? Víc než si myslíte.
Hynek Fajmon
Ženské kvóty ve firmách zatím nebudou! Sláva!
Z Bruselu v posledních letech vznikají téměř samé šílené iniciativy. Jednou z nich byl plán na zavedení ženských kvót v orgánech akciových společností, který předložila Evropská komise. Členské státy se ale pod tlakem vlastních problémů začínají chovat racionálně a staví se Komisi na odpor. Takový vývoj je potřeba přivítat. Konkrétně před několika dny vznikla blokační menšina států, které zamítly návrh na zavedení výše zmíněných kvót. Mezi těmi, kdo tuto nebojím se říci "kravinu" zablokovaly byla i Česká republika. Proti bylo ale také Německo, Británie a řada dalších států. Myslím, že je čas volat: SLÁVA. Rozum po nějakém čase zvítězil. Pokud se ale na věc podíváme blíže, tak je to smutné.
Hynek Fajmon
Vysoké daně umí i zabíjet!
V posledních dnech jsme svědky jevu, který už jsme už dlouhá desetiletí nezažili. Jedná se o úmrtí několika lidí a těžká postižení dalších způsobená konzumací nekvalitního nelegálního alkoholu. Při této smutné příležitosti je nutné zamyslet se nad tím, zda k tomuto vývoji nenapomohla i politika a legislativa, kterou máme nyní v platnosti. Mám obavu, že napomohla. Jedná se dle mého soudu o kombinaci dvou selhání státu: 1. příliš vysoké zdanění alkoholu, 2. selhání kontroly trhu s alkoholem. Podívejme se na to, co se vlastně stalo a jak se dá takovým případům zabránit.
Hynek Fajmon
Držme se koruny IX.
Naposledy jsem napsal blog s titulkem "Držme se koruny" 1.11.2011. Byl to osmý text v této řadě. Dnes s odstupem téměř 9 měsíců bych rád pokračoval. S politováním musím konstatovat, že moje první věta z minulého článku znějící: "Dluhová krize Západu se prohlubuje a bude bohužel ještě hůř." se ukázala být pravdivou. Do dalších dluhových problémů se od podzimu minulého roku dostalo opět Řecko, ale také Kypr, Španělsko a Itálie. S obrovským dluhem bojují i v USA a v Japonsku, takže se zdaleka nejedná pouze o evropský fenomén. Mám obavu, že dluhová krize bude dále pokračovat a bude velmi obtížné se z ní dostat. Jaký to má dopad na Českou republiku? A co bychom měli dělat, aby se nás tato dluhová krize dotkla co nejméně? To jsou klíčové otázky dneška.
Hynek Fajmon
Český prezident s dvojím občanstvím? Nepřijatelné!
Bohužel nás všechny čeká v příštím roce přímá dvoukolová volba nového prezidenta. Já jsem si to, jak čtenáři mého blogu vědí, nepřál. Nyní ale je nutné respektovat vůli zákonodárce a s novým ústavním uspořádáním se smířit. Zdaleka ne vše je ale kolem přímé volby prezidenta jasné. Čím více se o tom vede veřejná diskuse, tím více přibývá otázek na které chybí odpovědi. Pro mne osobně je takovou otázkou to, zda je nebo není přijatelné, aby do funkce prezidenta byl zvolen člověk, který má dvojí občanství. Osobně jsem toho názoru, že by tomu tak být nemělo a takový člověk by neměl mít ani možnost kandidovat. To, že se nejedná o zanedbatelnou otázku je zřejmé ze skutečnosti, že mezi dosud oznámenými kandidáty jsou minimálně 3 osoby, kterých se to týká.
Hynek Fajmon
Evropské fondy: důkaz solidarity nebo příležitost ke korupci!
U nás i v ostatních státech EU se nyní vede poměrně zásadní debata o budoucnosti tzv. evropských fondů. Tato diskuse má dva základní důvody: První spočívá v tom, že systém evropského přerozdělování již funguje v prostoru EU27 několik let a jsou s ním již konkrétní zkušenosti včetně různých korupčních kauz nevyjímaje případ bývalého hejtmana Ratha. Druhý důvod spočívá v tom, že se v současné době rozhoduje o tom, jak bude toto evropské přerozdělování fungovat v období let 2014-2020. Pro občany je přitom důležité rozumět tomu, jak tento systém funguje a co prosazují státy, vlády a politické strany. Pojďme se tedy na to podívat podrobněji.
Hynek Fajmon
Neber úplatky nebo se z toho zblázníš!
Ve známém českém filmu Jáchyme hoď ho do stroje z roku 1974 se řeší korupce v autodílně. Film byl natočen za normalizace, což velmi výmluvně dokazuje, že korupce a úplatkařství jsou věčné a nezávislé na jakémkoliv režimu. Ve známé scéně říká podnikový psycholog, kterého hraje Ladislav Smoljak nastupujícímu automechanikovi "Neber úplatky, neber úplatky, neber úplatky nebo se z toho zblázníš." Po počátečním odmítání nakonec automechanik podlehne a skončí v péči dr. Chocholouška. Něco podobného nyní sledujeme v přímém přenosu v případu hejtmana Ratha. Opět se ukázalo, že korupce je věčná stejně jako nutnost s ní bojovat.
Hynek Fajmon
Arabské jaro nebo islamistická zima?
V západních médiích se v poslední době píše o "arabském jaru". Tento výraz má označovat proces započatý pádem vlády v Tunisku na konci roku 2010 a pokračující změnami režimů v Egyptě, Libyi a zatím neúspěnými revoltami v Sýrii a dalších arabských státech. Jako skoro všechna označení vymyšlená západními médii, je i toto velmi zjednodušené a zavádějící. Jaro v západní politické tradici znamená v zásadě pozitivní osvobozující proces viz například jaro národů z roku 1848 nebo Pražské jaro z roku 1968. Je možné v tomto smyslu hovořit i o "arabském jaru"? S politováním musím konstatovat, že nikoliv. Zatím to vypadá spíše na "islamistickou zimu".
Hynek Fajmon
Potřebuje EU nový Marshallův plán? Ne!
Evropská komise minulý týden přišla se dvěma iniciativami. Je to zaprvé návrh rozpočtu EU na rok 2013, ve kterém požaduje razantní navýšení rozpočtu, údajně aby mohla zaplatit, to co slíbila. Zadruhé je to avizovaná příprava tzv. druhého Marshallova plánu pro Evropu, který má Komise předložit na summitu koncem června. Co si o těchto dvou plánech myslet? Pravda je, že situace v EU se zhoršuje. Británie je zpátky v recesi a Španělsko je na prahu bankrotu a žádné dobré zprávy nejsou ani odjinud. Komise tedy potřebuje vykázat činnost. Podívejme se tedy na tyto dva její plány podrobněji.
Hynek Fajmon
Dobrá zpráva: Eurodaň z finančních transakcí nejspíš nebude!
Po nedávném vyjádření německého ministra financí Schaubleho je zřejmé, že daň z finančních transakcí na evropské úrovni neprojde. Volejme sláva, protože se jedná opravdu o velmi dobrou zprávu v době, kdy velká většina zpráv je dost špatných. Mám z toho velkou radost, protože pokud by tato daň skutečně byla přijata, tak by si EU podřízla jakoukoliv perspektivu hospodářského oživení na dlouhá léta dopředu. Podívejme se na věc ale trochu blíže.
Hynek Fajmon
Nový eurozávazek: Konkurenceschopné bezuhlíkové hospodářství EU!
Už jsme se v Evropské unii zavázali ke spoustě "chvályhodných" věcí. Namátkou mohu uvést to, že do roku 2020 zvýšíme podíl biopaliv na 10% nebo to, že do stejného data omezíme emise CO2 o 20%. To, ale evropským elitám nestačí a dnes prosadily nový komplexní závazek týkající se roku 2050. Co na tom, že je to až za 38 let a že nikdo neví, jak bude v té době svět vypadat a jaké budou k dispozici technologie. Evropský parlament respektive jeho většina to ví už dnes a hodlá to prosadit silou evropského práva - budeme směřovat ke "konkurenceschopnému bezuhlíkovému hospodářství".
Hynek Fajmon
Pěkný dárek EU ženám k MDŽ: kvóty budou!
Dnešní MDŽ (Mezinárodní den žen) je potřeba pořádně oslavit. A nebude to jenom nějaké rozdávání bomboniér a karafiátů, jako před rokem 1989 v bývalém komunistickém bloku. Evropská unie se rozhodla konečně "zatočit" s diskriminací žen a zavést opatření, která zajistí rovnost pohlaví všude v celé Evropské unii. Evropský parlament loni přijal rezoluci o nedostatečném zastoupení žen v řídících orgánech obchodních společností. Evropská komise se chopila práce a návrh na zavedení kvót je už na světě. Budou z toho mít ženy v Evropské unii radost? Pomůže to těžce zkoušenému evropskému hospodářství? Na tyto otázky se odpověď nehledá. Kvóty zkrátka budou.
Hynek Fajmon
Evropané neexistují!
Hospodářská a dluhová krize, kterou právě prožíváme ukázala, že žádní Evropané, přes velkou snahu je vytvořit, neexistují, respektive existují pouze jako souhrn lidí, kteří obývají kontinent Evropa. V politickém smyslu ale neexistují, protože existují pouze Francouzi, Češi, Poláci, Němci, Řekové, Slováci, Rakušané, Dánové atd. Naprostá většina lidí v Evropě se ztotožňuje se svým národním státem jako s přirozeným rámcem svého života. Důkaz pro toto tvrzení je velmi jednoduchý. Podívejte se na to, jak jednotlivé evropské národy reagují na současnou krizi. Každý dle svých tradic. Žádná "evropská" reakce na krizi proto nemůže počítat s úspěchem.
Hynek Fajmon
Zachrání Super Mario euro?
Kdo je Super Mario? Přece hrdina počítačových her. V poslední době se tak ale začlo říkat také novému italskému premiérovi Mario Montimu. Jeho včerejší mimořádné vystoupení v Evropském parlamentu bylo přijato přesně takto: přijel Super Mario - zachránce Itálie a celé eurozóny. Ať žije Super Mario Monti. I celkem rozumní politici se mohli přetrhnout, aby Super Maria pochválili a přihřáli se v jeho hvězdném lesku. Co na tom, že dosud voliči nikdy nebyl nikam zvolen. Je to hrdina dnešní Evropy s velkým posláním zachránit euro.
Hynek Fajmon
ČSSD se úplně zbláznila?
Dnes se náš růžovo-rudý Senát usnesl na tom, že premiér Petr Nečas údajně svým postupem na Evropské radě poškodil české zájmy. Pro tento nesmysl hlasovali opoziční sociální demokraté a jejich levicoví souputníci, kteří Senát dnes ovládají. To, že má opozice jiný názor než vláda je normální. Je ale nenormální využívat Senát k takovémuto očerňování protivníka. Takový postup je dle mého soudu zcela za hranou. A je to potřeba ČSSD velmi otevřeně říci.
Hynek Fajmon
Církevní restituce a transparentnost!
Česká vláda schválila návrh na provedení "církevních restitucí". Dávám to označení do uvozovek, protože ve skutečnosti se jedná o daleko širší téma, které zahrnuje jak téma majetkových restitucí a to jak v naturální, tak také v peněžní podobě a dále také neméně významné téma odluky církví od státu a vzájemného vypořádání mezi jednotlivými církvemi. Vzhledem k tomu, že se jedná o téma velmi rozsáhlé a jde v něm o stovky miliard Kč slušelo by věci daleko více transparentnosti.
Hynek Fajmon
Komu pomůže přímá volba prezidenta?
Takto zní jedna z klíčových otázek dnešní české politiky. Zdá se, že je už rozhodnuto a že přímá volba bude. Stále ale definitivně rozhodnuto není. Hlasovat musí ještě senát a podpis musí připojit i prezident. Pokud by senát nebo prezident byli proti, tak musí o věci opět hlasovat sněmovna a musí tak učinit ústavní většinou. Takže uvidíme. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásadní změnu našeho ústavního pořádku, stojí za to, položit si otázku: Komu taková změna prospěje?
Hynek Fajmon
Proč máme problém s eurofondy?
Už se z toho stal takový pěkný český evergreen. Jednou za čas se v médiích objeví zpráva o tom, že Česko špatně čerpá peníze z evropských fondů a začne šarvátka vzájemného obviňování a následného veřejného znechucení. Právě nyní jsme svědky další epizody z tohoto fondového "seriálu", který se tentokrát týká resortu školství. Další díly seriálu ještě určitě uvidíme a to až do roku 2015, kdy končí placení stávajících eurofondů. Dá se s tím něco udělat?
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |