Hynek Fajmon
- Počet článků 196
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2047x
Seznam rubrik
Hynek Fajmon
Nechť záchrannou půjčku poskytnou voliči TOP 09 a ČSSD ze svého!
Tak to vypadá, že bude zítra na vládě pěkná mela. Summit EU vyzval členské státy k tomu, aby poskytly peníze na záchranu eurozóny. Celkem se má jednat o 200 miliard euro. Z toho 150 miliard mají poskytnout státy eurozóny a 50 miliard by měli poskytnout státy EU, které nemají euro. Na nás připadá částka 3,5 miliardy euro t.j. cca 90 miliard Kč. Tyto peníze se mají poslat do Mezinárodního měnového fondu, který je má následně použít na záchranu těch států, které s velkou pravděpodobností začátkem roku 2012 zkrachují t.j. Itálie a možná i Španělsko. Jak se k tomuto požadavku postavit?
Hynek Fajmon
Přinesl eurosumit řešení krize? NE!
Tak máme po dalším "klíčovém" summitu EU. Kolikátý "klíčový" summit "lídrů" už to letos byl si už nikdo ani nepamatuje. Angela Merkelová však slíbila, že to byl poslední letošní summit, což je možné považovat za nejlepší zprávu z celého jednání. Výsledky summitu totiž žádné řešení krize nepřinesly, přestože se dvojice Sarkozy-Merkelová usilovně snaží přesvědčit evropská a světová média, že je tomu naopak. Ještě pár dní se bude psát o tomto summitu a nejpozději v pondělí se vrátíme k nejaktuálnější otázce dnešní doby a ta zní: Za jakou cenu se prodají státní dluhopisy evropských států, bez nichž těmto státům dojdou v řádu dnů nebo týdnů peníze. Stále více se dnes ukazuje, že nakonec bude muset eurozónu respektive Itálii a asi i Španělsko zachránit Mezinárodní měnový fond neboli celý svět. Po nás už se nyní požaduje částka cca 90 miliard Kč.
Hynek Fajmon
Jmenuji se Bond. EUROBOND!
Tak nějak by měl nazvat předseda Evropské komise svůj návrh na zavedení společného evropského dluhopisu - eurobondu. Bylo by to sexy a bylo by to cool. Ale v Evropě teď žijeme ve strachu od emise k emisi dluhopisů a na legraci už není ani čas a ani nálada. Cena dluhopisů stoupá a nálada na potápějícím se Titaniku evropského sociálního státu se každým dnem zhoršuje.
Hynek Fajmon
O západní dluhové závislosti!
Hlavním problémem současné západní civilizace je nezvládnutý dluh. Tento problém nemají pouze evropské státy. Je to stejný nebo dokonce v mnoha případech větší problém také USA, Kanady, Austrálie, Japonska a dalších států světa, které souhrnně označujeme jako Západ. Problémem jsou dluhy nejen veřejné, ale také dluhy firem a dluhy domácností. Krize, která opět nastává, se nyní soustředí na eurozónu a konkrétně na Itálii, Řecko, Španělsko, Francii a další státy s nadměrným veřejným dluhem. Jedná se o krizi dluhovou. Nikoliv o krizi z nerovnosti, jak tvrdí levicoví aktivisté. Dluh postihuje všechny, bohaté i chudé.
Hynek Fajmon
Evropská komise chce zdražit potraviny!
Evropská komise představila před nedávnem svůj návrh na podobu Společné zemědělské politiky Evropské unie (SZP EU) pro období 2014-2020. Jedná se o rozsáhlý balík, který se týká mnoha různých věcí a bude přímo ovlivňovat i to, jak bude vypadat české zemědělství a jeho produkce. Proto by nás mělo zajímat, co se v tomto návrhu skrývá. Bohužel to není nic pozitivního ani pro zemědělce a ani pro spotřebitele. Pokud by se totiž tento návrh realizoval, tak bezpochyby dojde k navýšení cen potravin v celé Evropě. Podívejme se na to proč.
Hynek Fajmon
Držme se koruny VIII.
Dluhové krize Západu se prohlubuje a bude bohužel ještě hůř. Dluhy, které státy Západu naakumulovaly za posledních cca 20-30 let, přesáhly veškeré myslitelné meze a dnes přesahují v absolutních i relativních číslech dluhy vzniklé po 1. i po 2. světové válce. Tyto dluhy se naakumulovaly v době relativního klidu a prosperity. Ikdyž v případě USA jejich část tvoří výdaje spojené s válkami v Iráku a Afghánistánu, tak naprosto dominantní a většinovou roli v akumulaci těchto dluhů v EU, ale konec konců i v USA nebo v Japonsku hrály a hrají dluhy způsobené budováním "státu blahobytu".
Hynek Fajmon
Britsti konzervativci v Manchesteru
Dostal jsem pozvanku na vyrocni konferenci britske Konzervativni strany. Od vcerejska do zitrka jsem v Manchesteru, kde se konference kona. Pisu na britskem pocitaci, kde neni cestina a proto v tomto textu nenajdete ani hacky ani carky. O par postrehu se ale chci se ctenari podelit ihned primo pod vlivem toho co vidim. Je toho vice, ale snad se to podari dostat do nekolika zajimavych poznamek
Hynek Fajmon
EU jde po stopách Járy Cimrmana!
Český génius Jára Cimrman se proslavil v mnoha oborech lidské činnosti. Jeho nesmrtelnou zásluhou je ovšem to, že se stal objevitelem "slepých uliček". Cimrman mistrně dokázal odhalovat kudy "cesta nevede". V tomto svém úsilí dosáhl mimořádných výsledků, což jeho obdivovatelům určitě nemusím připomínat. Určitě by měl radost z toho, že nyní i Evropská unie se vydala v jeho stopách a usilovně objevuje "slepé uličky", protože se stala "majákem" boje proti globálnímu oteplování a "průkopníkem" v boji za zavedení daně z finančních transakcí. Myslím si, že Cimrman by měl velkou radost z toho, že jeho "metoda" postupu se dočkala tak významného následovníka.
Hynek Fajmon
Chcete evropskou daň z finančních transakcí? Já ne!
Před 2 hodinami oznámil José Barroso na zasedání Evropského parlamentu, že jím vedená Komise dnes schválila zavedení evropské daně z finančních transakcí. Osobně jsem viděl, jak tomu většina poslanců Evropského parlamentu tleská. Barroso dodal, že se Evropa stane "průkopníkem" v zavádění této daně na celém světě a odhadl, že díky této dani EU ročně vybere 55 mld. euro. Je to dobrý nápad? Je to rozumná cesta z hospodářské a dluhové krize? Podle mne nikoliv a pro tuto daň hlasovat nebudu. Pevně věřím, že tuto daň odmítne i česká vláda a že v České republice tato daň zavedena nebude.
Hynek Fajmon
EU solí cukr!
Je to opět tady: evropská cena cukru jde nahoru a to pořádně o desítky procent. Potravináři a spotřebitelé oprávněně zuří, protože cena veškerého zboží, které obsahuje cukr včetně nápojů jde nahoru. Naopak producenti cukru v Evropské unii si mnou ruce, protože jim stoupají zisky. Jsou ale tyto zisky poctivě vydělané? Jsou založeny na tržním úspěchu? Nejsou. Jsou to zisky, které vznikají z absurdní evropské regulace trhu s cukrem. Němečtí, rakouští, francouzští a britští majitelé klíčových evropských cukrovarnických firem si ale mohou mnout ruce. Společný boj proti evropským spotřebitelům se jim díky podpoře Evropské komise daří.
Hynek Fajmon
Máte pole? Zvyšte nájem!
Letošní sklizeň je pomalu za námi a nastává doba dožínek. Pro mnoho majitelů půdy tím nastává také doba úvah o tom, jak naloží se svými zemědělskými pozemky v dalších letech. Připomeňme si, že majitelů půdy je u nás více než 3 miliony. To znamená, že téměř v každé české rodině někdo alespoň nějakou zemědělskou půdu vlastní. Naprostá většina z majitelů ji pronajímá a nájemní smlouvy jsou zpravidla uzavírány na několik let s tím, že doba nájmu zpravidla končí po sklizni t.j. v září nebo říjnu příslušného roku. Právě nyní si tedy mnozí vlastníci kladou otázku, jak dále? Odpověď na ni je jednoduchá. Zvyšte nájem.
Hynek Fajmon
Dobrá zpráva: český rating jde nahoru!
Minulý týden zvýšila jedna ze světových ratingových agentur Standard and Poor ́s rating Česka a to rovnou o dva stupně. Jedná se jednoznačně o výbornou zprávu, která ale českému mediálnímu světu nebyla po chuti a tak byla přijata s pošklebky a překryta nesmyslnými domácími půtkami. Přesto stojí za to ke zlepšujícímu se českému ratingu vrátit a říci k tomu pár slov. Ve stejný den, kdy se zvýšil rating Česka o dva stupně stejná agentura snížila o stupeň rating Japonska a krátce předtím jsme byli svědky historické ztráty nejlepšího ratingu v případě USA (po více než 70 letech). Co nám to říká o dnešním světě a o našem místě v něm? Myslím, že je toho hodně.
Hynek Fajmon
Držme se koruny VII.
Francouzský prezident a německá kancléřka se v úterý opět pokusili o "řešení" dluhové krize eurozóny. Jejich návrhy směřují k ustavení ekonomické vlády eurozóny a zavádění nových daní z finančních transakcí. Vůbec se nejedná o nic nového. Obě dvě věci jsou jejich starými písničkami, které zpívají již řadu let. Nyní se ale opět vytáhly na svět, aby se ukázaly jako cesta z krize. Jedinou novinkou tak zůstává myšlenka na zakotvení vyrovnaného hospodaření do ústav členských států eurozóny. Tato jediná věc je z návrhů dua Sarkozy-Merkelová pozitivní a stojí za zamyšlení.
Hynek Fajmon
Ředitelé do výroby a ženy na jejich místa?
Tak zní vzkaz Evropského parlamentu lidem, kteří řídí obchodní společnosti v členských státech Evropské unie. Zatímco v hospodářství evropských států stále přetrvává stagnace a nedůvěra a státy čelí problému obrovského zadlužení, Evropský parlament vidí problém jinde - v nedostatečném zastoupení žen ve vedení firem. A hodlá se s tím rychle vypořádat. Prvním krokem je minulý týden schválená zpráva o "ženách a řízení podniků", kterou prosadila řecká lidovkyně Kratsa-Tsagaropoulou. Zatím se jedná o zprávu, která nemá přímou účinnost do praxe, ale dá se předpokládat, že Evropská komise se "chopí iniciativy" a během pár měsíců budeme mít na stole právně závazné texty.
Hynek Fajmon
Zvyšovat evropské klimazávazky? Ne!
Včera dne 5.7.2011 Evropský parlament v hlasování odmítl zprávu zeleného poslance Base Eickhouta o možnostech zvyšování evropských klimatických závazků. Hlasoval jsem proti této zprávě a jsem velmi rád, že byla zamítnuta. Jejím hlavním záměrem bylo zvýšit již existující evropský klimatický závazek snížit emise skleníkových plynů z 20% oproti roku 1990 na 30%. Zvýšením klimazávazku se dle předkladatele mělo bojovat proti změnám klimatu, podpořit rozvoj "zelené ekonomiky" a zajistit "bezuhlíkovou budoucnost". Je něco takového racionálním cílem? Není. A proto takové zelené nesmysly nemohou získat podporu.
Hynek Fajmon
Dobrá zpráva: Do důchodu později!
Tak už je to tady. Do důchodu se bude u nás chodit později než dosud. Odboráři proti tomu udělali stávku a mnoho lidí se rozčiluje, jak si to vláda může dovolit. Média už píší, kolik lidí se důchodu nedožije a řidiči autobusů začali tvrdit, že po šedesátce se už s autobusem jezdit nemůže. Zkrátka je z toho pěkná mela. Zcela je ovšem pomíjeno to, že se jedná o krok správný a nezbytný. Věk dožití v České republice již 20 let prudce roste a tomu je nutné přizpůsobit důchodový systém. Pokud se podíváme na český důchodový systém z hlediska evropského nebo světového, zjistíme, že se u nás chodí do důchodu nyní velmi brzy. A zvyšování věku odchodu do důchodu, které včera schválila česká sněmovna je ve skutečnosti velmi pomalé.
Hynek Fajmon
Zastánci eura by měli ze svého poslat peníze Řecku!
Řecko dostalo před rokem záchrannou půjčku ve výši 130 mld. euro, aby se vyhnulo platební neschopnosti neboli bankrotu. Čerpání této půjčky bylo podmíněno prováděním úsporných opatření a dalších reforem. Řecko tyto podmínky neplní a nyní žádá EU o další peníze. Mezinárodní měnový fond (MMF) Řecku další peníze odmítá dát, protože neplní podmínky loňské půjčky. Oproti tomu eurozóna v čele s Německem hodlá Řecku další peníze poskytnout. Na Slovensku to budí rozpaky a slovenská vláda začíná říkat, že půjčku neschválí. Ani se tomu moc nelze divit.
Hynek Fajmon
Evropský stát blahobytu krachuje!
V celé Evropě již řadu let neexistuje jediný stát, který by neměl dluhy. Zadlužení jsou více nebo méně úplně všichni a poslední hospodářská krize k již existujícím dluhům přidala ještě pořádnou hromadu dalších. Objem dluhů eurozóny činí 85%, objem dluhů EU27 činí 80% a objem českého dluhu činí 40%. Během posledních třech let v Evropě zbankrotovaly následující státy: Island, Lotyšsko, Maďarsko, Řecko, Irsko a Portugalsko. Nyní aktuálně krachuje Bělorusko a ke státnímu bankrotu se rychle blíží Španělsko a některé další státy. Ve všech evropských státech, ale také v USA a jinde na "Západě" se vlády snaží o úspory a potýkají se z odporem levičáků a odborářů. Ostatně v sobotu jsme je viděli pochodovat i v Praze.
Hynek Fajmon
Tři důvody k českému optimismu!
Česká média opět rozpoutala další kolo stále dokola se opakující kampaně na téma "Česko je nejzkorumpovanější a nejvytunelovanější stát na světě". Opět jsme svědky morálního pohoršení tzv. nezávislých novinářů a lidí, kteří sami sebe pasují do role "nadstranických elit", které nás všechny z toho "marasmu" vyvedou dle hesla "to by se na Západě stát nemohlo". Je to nechutné divadlo, které ale žel funguje a ti, kteří jej rozehrávají na tom báječně vydělávají. Přesto nebo právě proto je nutné upozorňovat na věci, které jsou pozitivní a které českou politiku, hospodářství a společnost staví ve srovnání s jinými státy do pravdivého světla. Dovoluji si uvést tři důvody, které by mohly být zcela vážně míněným zdrojem českého optimismu.
Hynek Fajmon
EMS a Pakt pro euro jsou souborem zbožných přání!
Nedávný summit EU rozhodl o vytvoření stálého Evropského mechanismu stability (EMS) a o přijetí tzv. paktu pro euro. Česká republika se stejně jako některé další státy (Británie, Maďarsko a Švédsko) rozhodla k této politické dohodě nepřipojit. Podle mého soudu je to naprosto správné rozhodnutí, protože toto aranžmá nám nic pozitivního nepřináší. Kritika postoje české vlády ze strany sociálnědemokratické opozice a ze strany některých médií je zcela nesmyslná. Prý budeme muset "chodit za dveře". Ano, nebudeme se muset účastnit placení cizích dluhů. A to je jednoznačně dobrá zpráva.
Hynek Fajmon
Nadiktují nám důchodový systém soudy?
V posledních týdnech se u nás vede poměrně vzrušená diskuse o tzv. důchodové reformě. Jak se ale zdá, tak o našich důchodech nebudou rozhodovat politici, ale stále více a více soudci a to jak čeští, tak také evropští. Jako politikovi se mi takový vývoj nelíbí, ale musím jej respektovat, ikdyž si myslím, že si soudci na evropské i národní úrovni uzurpují větší podíl moci, než jim náleží. Pojďme se ale podívat na ty dva konkrérní případy, kterými soudy tvarují parametry českého důchodového systému. Prvním případem je loňský rozsudek Ústavního soudu, který přikázal vládě a parlamentu zvýšit "zásluhovost" v důchodovém systému. Druhým případem je verdikt Soudního dvora EU ve věci tzv. zaměstnaneckých penzijních fondů.
Hynek Fajmon
Chceme rovné nebo nízké daně?
V poslední době se u nás vede podivná diskuse o daních. Diskutuje se o sjednocení sazeb, tedy o prosazení toho, čemu se poměrně nepřesně říká "rovná daň". Je ale toto skutečně to nejpodstatnější o čem se má diskutovat? Podle mne nikoliv. Rovná daň totiž může být ve výši 10% nebo 100% a v obou případech je rovná. Její účinky jsou ale radikálně odlišné. O "rovnou daň" jde tedy až v druhém řádu. V prvním řádu jde o to, zda jsou daně vysoké nebo nízké a o tom nám podává svědectví tzv. složená daňová kvóta.
Hynek Fajmon
Pravice nemůže zvyšovat daně!
Od dob Ronalda Reagana a Margaret Thatcherové platí v západním světě pravidlo, že pravice hodná svého jména daně snižuje s poukazem na rozšiřování prostoru svobody a levice tomu brání s poukazem na nutnost zachování solidarity. My jsme součástí západního světa již 21 let a toto základní členění na naší politické scéně platilo. Vlády vedené ODS za Klause i za Topolánka snižovaly složenou daňovou kvótu a vlády vedené ČSSD za Zemana, Špidly, Grosse a Paroubka tuto složenou daňovou kvótu mírně, ale přece jen zvyšovaly. Nyní se situace začíná povážlivě měnit.
Hynek Fajmon
Češi euro nechtějí: vláda by měla požádat o opt-out
Konečně už i agentury zkoumající veřejné mínění došly k nezvratnému závěru, že Češi si opravdu masivně nepřejí přijetí eura. Chtělo by se skoro zvolat sláva. Konečně jim to došlo. Pokud si ale uvědomíme, že tento názor veřejnost má již nejméně několik let, tak je to spíše k pláči nad úrovní jejich práce. Diskuse o euru jsem začal pořádat se studenty, zemědělci i se seniory již někdy v roce 2004. Od samého počátku je z těchto diskusí zřejmé a hlasováním přítomných také doložené, že většina jejich účastníků (a byly to tisíce lidí) si po celou dobu přijmout euro za svou měnu nepřeje. Po řadu let nám ale agentury sdělovaly, že většina Čechů si přijetí eura přeje. Nebyla to pravda a nyní to konečně vyšlo najevo.
Hynek Fajmon
Euroharmonizace je cestou do pekla!
Kdyby někdo začal vážně navrhovat, aby v EU všichni muži nosili boty číslo 44 a košili číslo 42 a ženy aby povinně nosili všechny boty číslo 38 a podprsenku 85C, tak by takový člověk zcela právem označen za blázna. Každý totiž ví, že lidé jsou různí a projevuje se to mimo jiné i ve velikosti bot, velikosti košile nebo podprsenky. Když se ale navrhne, že všichni lidé v EU by měli chodit do důchodu povinně v 65 letech, že daně by měly být všude stejné a platy by měly také růst stejným tempem, tak se tomu říká "pakt konkurenceschopnosti" a zcela vážně se o tom diskutuje. Přitom je to úplně stejný nesmysl. Evropské státy jsou velmi různé a proto je chybné snažit se je "zharmonizovat" podle jedné šablony.
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |