Hynek Fajmon
- Počet článků 196
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2047x
Seznam rubrik
Hynek Fajmon
Přímá volba prezidenta? NE!
Opět máme na stole návrh na zavedení přímé volby prezidenta. Dnes o tom dokonce jednala vláda, která si zavedení takové volby dala z podnětu strany Věci veřejné do koaliční smlouvy. Volební období stávajícího prezidenta skončí za pouhé dva roky a tak již mnoho času na změnu nezbývá. Zvláště když si uvědomíme, že se jedná o změnu ústavy, která vyžaduje ústavní většinu hlasů v obou komorách našeho parlamentu. Hlavní otázkou ale je to, zda skutečně přímou volbu prezidenta potřebujeme. Můj názor je jednoznačný, přímou volbu prezidenta NEPOTŘEBUJEME.
Hynek Fajmon
Kolik Vás bude stát globální oteplování?
Všimli jste si toho, že se v poslední době o globálním oteplování už moc nemluví? Spíše se mluví o "klimatické změně" a i o té už neslyšíme tak často, jako dříve. Je to jednoduché, teď už se o tom nebude muset mluvit, teď budete muset začít platit. A všichni. Nikdo se tomu nevyhne. EU rozhodla, že se s globálním oteplováním "popereme" a ukážeme zbytku světa "cestu vpřed". Základem je známý eurozávazek, že EU do roku 2020 sníží své emise skleníkových plynů o 20% a dosáhne 20% podílu obnovitelných zdrojů na celkové výrobě energie a 10% podílu biopaliv. Dosáhnout těchto cílů bude velmi nákladné. Pocítíme to všichni v cenách především energií.
Hynek Fajmon
Trh s globálně oteplovacími odpustky zkolaboval?
Ve středověku skoro celá Evropa věřila tomu, že papež a církev mohou zajistit lidem odpuštění jejich hříchů. Stačilo si pořídit za patřičný peníz tzv. odpustek a odpuštění bylo zajištěno. Spokojen byl ten, kdo si "odpuštění" pořizoval a ještě více ten, kdo tyto odpustky prodával. Našli se sice různí "brblalové", kteří tvrdili, že to je celé nemorální a nesmyslné, ale ti zpravidla brzo skončili na hranici. Nyní skoro celá Evropa věří tomu, že pokud si koupíte "emisní odpustky", tak zabráníte globálnímu oteplování a dostanete se do "zeleného ráje". Je to úplně stejný nesmysl, jako ten obchod s odpustky, ale "funguje to". Dokonce bylo před pár dny několik firem, které s těmito "globálně oteplovacími odpustky" obchodují, okradeno.
Hynek Fajmon
Taky Vám schází světlo z klasických žárovek? Bude to ještě horší!
Taky jste si toho všimli? Přijdete po setmění do restaurace nebo do obchodu nebo domů a všude je takové divné světlo. Není to ani světlo ani tma, ale takové divné pološero z kterého bolí oči. Sám jsem si toho už všimnul na sobě a upozornili mne na to i někteří moji kamarádi. Ano. Světlo je nyní jiné než jaké jsme znali dříve. Je to přímý důsledek "zeleného šílenství" v podobě zákazu klasických edisonovských žárovek. Po loňském zákazu 75W žárovek bude letos následovat zákaz klasických 60W žárovek a krátce potom už budou zakázány úplně všechny klasické žárovky. Pokud Vám jejich světlo vyhovuje, tak si rychle nakupte dostatečné zásoby.
Hynek Fajmon
Co je a co není důležité?
Posledních několik dní se česká politika otřásá pod náporem zcela banálních informací, které nic konkrétního nedokazují, získaných navíc velmi pochybným způsobem tajného odposlechu. Mladá Fronta Dnes, která se v posledních měsících potýká s prudkým poklesem čtenosti, si tak vylepšuje letošní bilanci prodaného nákladu. A opět jako obvykle jsme svědky typické české hry "na padoucha, zloděje a tuneláře", kde je opět velmi typicky hlavní role přisouzena několika politikům z řad ODS. Je ale toto skutečně to důležité, co se v naší zemi děje? Nebo je to zcela menšinové, náhražkové a nepodstatné téma vyrobené na zákazku dosud neznámých autorů? Myslím si, že pravdě blíže je ta druhá možnost.
Hynek Fajmon
Cancún a jak dál s globálním oteplováním?
Skoro celá Evropa nyní stávkuje a diskutuje o tom, kdo je odpovědný za hospodářskou krizi. Zatím je tak mimo pozornost médií a veřejnosti nyní probíhající jednání konference OSN v mexickém Cancúnu o další budoucnosti Kjótského protokolu. Tento nezájem je velmi překvapivý, protože právě politika EU v této oblasti je jedním z hlavních faktorů, který přispívá k rostoucím nákladům domácností a snižující se konkurenceschopnosti evropských firem. V Cancúnu se nyní rozhoduje o tom, zda svět přistoupí na nesmyslné evropské návrhy na omezení emisí skleníkových plynů. Zatím to vypadá tak, že svět se do propasti strhnout nedá. Evropská unie už v ní ale je a zdá se, že na tom nehodlá nic měnit.
Hynek Fajmon
Výjimka z eura? Proč ne.
Pan prezident Klaus a ČNB společně vyzvali vládu k tomu, aby se pokusila dojednat v EU výjimku na zavedení eura pro ČR. Premiér Nečas myšlenku neodmítl v principu, ale poukázal na to, že by to bylo velmi obtížné a něco by nás to stálo. Zároveň správně připomněl, že přestože ČR má právní závazek euro někdy v budoucnosti přijmout, není stanoven žádný termín. Fakticky tedy můžeme být trvale bez eura. Má tedy smysl domlouvat výjimku nebo-li opt out? Odpověď není jednoznačná.
Hynek Fajmon
Zbytečný spor o rozpočet EU 2011
Tak už je to tady. Zastánci Lisabonské smlouvy (LS) nám několik let tvrdili, že díky této nové smlouvě bude EU fungovat mnohem lépe a efektivněji než dosud a také bude ve světě důvěryhodnějším partnerem. Od jejího vstupu v platnost ještě neuplynul ani rok a výsledky jsou tristní. EU rozhodně není důvěryhodnějším hráčem ve světě. Čína, Rusko i USA Evropskou unii okázale ingorují a neberou vážně. A samotné fungování EU není vůbec efektivnější než dříve. Je tomu přesně naopak a ti, kteří LS nejvíce protlačovali t.j. Němci a Francouzi nyní mluví o tom, že se musí co nejdříve revidovat. Posledním kamenem do této mozaiky je letošní schvalování nebo spíše neschvalování rozpočtu EU na rok 2011. Pojďme se podívat, co se vlastně děje.
Hynek Fajmon
Potřebuje EU novou Lisabonskou smlouvu?
Lisabonská smlouva (LS) vstoupila v platnost na počátku letošního roku a Evropská unie podle ní tedy funguje pouhých 11 měsíců. Přesto ale už je na stole zcela vážně myšlený návrh na poměrně zásadní revizi této smlouvy. Poslední zasedání Rady k tomu dalo poměrně jednoznačný mandát a brzy se dočkáme konkrétních kroků. Ostatně Německo a Francie se na tom již dohodly a tím pádem je o věci de facto rozhodnuto. Pojďme se ale podívat na to, co se vlastně děje a proč se LS má měnit.
Hynek Fajmon
Proč Češi nechtějí euro?
Nedávný průzkum STEM ukázal, že 70% české veřejnosti si nepřeje zavedení eura. Podle mne je to velmi nepřesné tvrzení, protože ve skutečnosti si u nás zavedení eura už kromě několika zmatených novinářů nepřeje už vůbec nikdo. Ale pokud to má STEM spočítané, tak je třeba se nad tím trochu zamyslet. Přece jen jsme se zavázali, že euro "jednou" přijmeme. Teď to ale vypadá, že to bude trvat ještě hodně dlouho a kdo ví, zda euro do té doby vůbec vydrží. Pojďme se ale podívat na důvody toho, proč Češi euro nechtějí.
Hynek Fajmon
Happy birthday Lady Thatcher!
Dnes slaví 85. narozeniny Margaret Thatcherová, žena, kterou celý svět zná jako "železnou lady". Takové výročí je hezkým důvodem k oslavě a ohlédnutí se za kariérou jedné z nejvýznamnějších postav světové politiky 2. poloviny 20. století. Světový věhlas Thatcherové už dosahuje "churchillovských" rozměrů. Ostatně v mnoha ohledech se tomuto svému předchůdci nejen vyrovnala, ale dokonce jej i překonala. A nemám na mysli pouze délku jejího pobytu v premiérském úřadě, ale také její úspěšnou literární činnost. Ikdyž Nobelovu cenu za literaturu zatím ještě nedostala. Přesto má dnes určitě co slavit. Téměř vše o co usilovala se jí povedlo a k tomu ještě něco navíc.
Hynek Fajmon
Spotřební daň na benzín a naftu se musí snížit!
V posledních dnech se zdá, že celá česká politická scéna je zaměstnána bojem s hrozbou rostoucí ceny elektřiny, která nás nejspíš od 1.1.2011 nemine v důsledku mimořádně špatně zvládnutého solárního boomu. Bojovat proti takovému růstu je určitě správné a chvályhodné, ikdyž je to aktivita už nejméně půl hodiny po 12 hodině. Zapomíná se ale na podobně zbytečně vysokou cenu benzínu a nafty, kterou máme už řadu měsíců díky tomu, že Fischerova vláda prudce zvýšila spotřební daň. Spotřebitelé díky tomu zbytečně platí za naftu a benzín nejvyšší cenu už skoro v celé Evropě a státní kasa na tom nejen že nevydělává ani korunu navíc, ale prodělává. Je to třeba rychle změnit.
Hynek Fajmon
7 otázek pro komunální politiky!
Za necelé dva týdny nás čekají komunální volby. Česká média nám s překvapením sdělila, že do voleb se letos přihlásilo v pozici kandidáta rekordních téměř 210 000 občanů. Znamená to, že zhruba každý padesátý občan České republiky letos kandiduje. Příliš překvapivé to ale není, pokud si uvědomíme, že u nás máme nyní cca 6250 měst a obcí. Nejmenší obecní zastupitelstvo musí mít ze zákona 7 lidí a největší pražské magistrátní, pokud se nemýlím, lidí 65. Jelikož ale u nás početně převažují menší obce, tak je celkový počet zastupitelů, které budeme volit zhruba na čísle 60 000. Jsem zastupitelem už 20 let v Lysé nad Labem a prošel jsem i funkcemi radního, místostarosty i starosty. Snad mi to dává oprávnění položit uchazečům o post zastupitele následujících 7 otázek. Třeba jim to umožní lépe se zorientovat v tom, co je v zastupitelstvu čeká.
Hynek Fajmon
Evropa stávkuje a demonstruje. Má proč?
Včera se konala v celé Francii velká stávka proti rozhodnutí francouzské vlády zvýšit věk odchodu do důchodu ze 60 na 62 let. Před několika dny se konala velká demonstrace v Berlíně proti rozhodnutí německé vlády prodloužit provoz německých jaderných elektráren. A i u nás se tento týden demonstrovalo a to pro změnu proti snížení platů státních zaměstnanců. Co mají tyto akce společného? Jedná se o rudozelené levičácké akce, které organizují ve Francii komunistické odbory CGT ve spolupráci se socialisty a zelenými, v Německu zelení šílenci s podporou sociální demokracie a u nás levicové odbory s podporou ČSSD a KSČM. O co při těchto demonstracích jde? O udržení neudržitelných představ o světě.
Hynek Fajmon
Špidlův eurofond nefunguje!
Tak už to ví celý svět. Evropský globalizačni fond [EGF], který zřídila před několika lety Evropská komise [EK] na návrh komisaře Špidly, nefunguje. A netvrdím to já, ale jedny z nejserióznějších novin na světě Financial Times. Musím s politováním konstatovat, že jsem to společně s kolegy z ODS říkal v Evropském parlamentu už tenkrát. Nyní se naše předpověď potvrdila. Fond pomáhá velmi málo, velmi pozdě a až na jednu výjimku dosud pouze v bohatých statech EU. Proč takový fond EU má, je záhadou. Voliči by se měli zeptat Vladimíra Špidly, který nyní kandiduje v senátních volbách.
Hynek Fajmon
Kdo zařídil růst cen elekřiny?
Před nedávnými parlamentními volbami slibovala ČSSD na billboardech, že sníží cenu elektřiny. Ve skutečnosti má ale tato strana společně s EU a panem Kalouskem na svědomí největší zvýšení cen elektřiny za posledních 20 let. Zařídili nám to společnou podporou pro obnovitelné zdroje energie (OZE) a zvláště potom pro solární elektrárny, které už nyní u nás jsou pomalu v každé vesnici. ODS naopak tuto politiku nikdy nepodporovala.
Hynek Fajmon
Potřebujeme eurodaň? NE!
V září má Evropská komise (EK) představit první verzi představy o evropském rozpočtovém rámci pro roky 2014-2020. Komisař Lewandowski, který má eurorozpočet na starosti se již nechal slyšet, že se EK pokusí opět prosadit nějakou formu evropské daně. Do nového kola jednání se tak vrací stará myšlenka, která zatím nikdy neuspěla. Jak to dopadne nyní? Potřebuje EU svou vlastní eurodaň? Podle mne nikoliv.
Hynek Fajmon
Spotřební daň na benzín a naftu je nutné snížit na minimum!
Vláda premiéra Fischera je už minulostí, ale negativní dopady jejího vládnutí jsou žel přítomny dodnes. Mám nyní na mysli letošní zvýšení spotřební daně na benzín a naftu, které z Česka udělaly mimořádně drahou zemi. Negativní následky tohoto kroku pociťujeme všichni při tankování paliva. Je to opravdu strašné. Snad poprvé v dějinách je u nás nafta i benzín dražší než u našich sousedů od Polska přes Slovensko až po Rakousko a srovnatelné ceny jsou v Německu. Jaké to bude mít důsledky?
Hynek Fajmon
Jak by u nás teď bylo s EUREM?
Už řadu let nás malá skupinka "europokrokových" novinářů a analytiků krmí tím, že "čím dříve budeme mít euro, tím lépe pro českou ekonomiku". Tento názor je řadu let prezentován především v Hospodářských novinách, ale také v některých dalších českých médiích. Jeho hlavní propagátory všichni dobře znají a tak nemá smysl je jmenovat. Je to stará známá klaka lidí, kteří vždy a za všech okolností říkají opak toho, co současný prezident Klaus. Zkusme si nyní představit, že by se jejich "názor" skutečně realizoval. Jaké by to mělo dopady na Českou republiku?
Hynek Fajmon
Bělohradského "růst růstu" a dnešní Evropa
Václav Bělohradský ušel během svého života pozoruhodný kus cesty. Sleduji jeho psaní již 20 let a stále jej rád čtu, ikdyž s ním dnes téměř vůbec nesouhlasím. V poslední době mne ale stále více překvapuje. Dobře si pamatuji na jeho obhajobu klasických liberálních hodnot a občanských ctností, které jsou základem zdravého kapitalismu. O tom psal počátkem 90. let, kdy byl dokonce jedním ze spoluautorů programu ODS. Od té doby již ale uplynulo hodně vody. Nyní píše úplně něco jiného. Stal se obhájcem levice, o čemž svědčí jeho rozsáhlé předvolební i povolební úvahy na stránkách PRÁVA.
Hynek Fajmon
Spojit ODS a TOP09? Ne!
Bývalý i současný předseda ODS (Topolánek a Nečas) se liší téměř ve všem. V jedné věci ale překvapivě nachází společnou řeč. Mám na mysli snahu o vybudování velké pravicové strany s podporou cca 40% voličů. Jak Topolánek, tak také nedávno Nečas, vypouštěli pokusné balónky hovoříci o vytvoření koalice nejdříve s KDU-ČSL a nyní s TOP 09. Mělo se jednat o jakousi obdobu německé CDU-CSU. Je něco takového reálné? Podle mne nikoliv. Je dokonce velkou otázkou, zda je vybudování tak velké pravicové strany žádoucí.
Hynek Fajmon
Bankrot třetí cesty Tonyho Blaira
V Británii došlo před pár týdny ke střídání vlády. Labouristé, vedení nejprve miláčkem médií Tonym Blairem a v závěru Gordonem Brownem, byli z vládních křesel vyhnáni voliči. Politika "třetí cesty", světovými médii po mnoho let vynášená do nebes, nyní úplně a definitivně zkrachovala. Zůstalo po ní to, co po každém socialismu - dluhy a to velké. Je zajímavé, že novináři ve světě i u nás, kteří tak velebili New Labour, nyní mlčí.
Hynek Fajmon
Mateřské školky: jak dál?
Rodiče malých dětí, mezi které rovněž patřím, řeší v poslední době čím dál ožehavější nerudovskou otázku: "Kam s ním?" a mají na mysli svého potomka ve věku od 3 do 6 let. Situace je složitá především v Praze a ve Středočeském kraji. Ale problémy s umístěním mají rovněž v ostatních krajích ČR. Je to důsledek demografického vývoje české populace a také migrace uvnitř ČR. Obce a města, která zatím stále nesou největší tíhu tohoto břemene, nyní musí rychle zareagovat.
Hynek Fajmon
Eurokontrola rozpočtu je nesmysl
V rámci aktuálního "boje s krizí" se narodil mimo jiné i nápad na zavedení eurokontroly národních rozpočtů. Do oběhu tuto myšlenku dali němečtí politici vyděšení množstvím peněz, které jsou nuceni v rámci záchrany eurozóny poslat do Řecka a dalších předlužených států. Dalšího rozpracování této myšlenky se již ujala Evropská komise a Evropský prezident. Nyní se očekává, že Evropská rada tuto věc pouze schválí a zavede do praxe. Je to ale rozumný nápad? Podle mne nikoliv. Česká republika by se měla proti této bruselské kontrole rozpočtu postavit. Je dobře, že se již v tomto smyslu ozval Petr Nečas. Doufejme, že jej dosluhující premiér Fischer vyslyší.
Hynek Fajmon
Evropská komise chce opět zdražit elektřinu a chránit klima
O tom, jak EU bojuje za záchranu planety před "globálním oteplováním" a "změnou klimatu" jsem již na tomto blogu psal několikrát. Nyní je opět silný důvod vrátit se k tomuto tématu. Evropská komise totiž navrhla, aby se EU jednostranně zavázala snížit své emise skleníkových plynů o 30% do roku 2020 a zvýšit tak svůj již existující klimazávazek z 20% o celých 50%. Zdá se Vám to po odchodu Strany zelených z českého parlamentu jako neuvěřitelné? Mně také, ale je to žel pravda. Naštěstí tento nesmysl zvyšující ceny elektřiny pro každého spotřebitele v celé EU snad neprojde.
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |